چهارشنبه, 01 مرداد 1399 ساعت 08:41
کد خبر: 73673

نگرانی بخش خصوصی از عواقب پایان مهلت رفع تعهدات ارزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 همزمان با پایان یافتن مهلت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان ، نمایندگان بخش خصوصی در پی ارائه راهکارهایی‌اند که بتوانند مهلت بازگشت ارزهای صادراتی را افزایش دهند. آنان در جلساتی که دیروز برگزار کردند، همچنین گفت‌وگوهایی که با رسانه‌ها انجام دادند،  همچنین از بانک مرکزی خواستند که جزئیات میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات را اعلام کند؛ چراکه میان اطلاعاتی که در دسترس بخش خصوصی از میزان بازگشت ارز قرار دارد و  اعداد و ارقام اعلام‌شده در این باره اختلاف به چشم می‌خورد.

با توجه به اینکه بانک مرکزی به صادرکنندگان برای انجام تعهدات ارزی خود و بازگرداندن ارزهای صادراتی به کشور تا پایان تیر فرصت داده بود، روز گذشته این مهلت به پایان رسید و مطابق با آنچه بانک مرکزی، وزارت صمت و قوه قضائیه تاکنون اعلام‌ کرده‌اند، ایفانشدن تعهدات ارزی پس از پایان این مهلت پیامدهای زیادی برای صادرکنندگان از جمله معرفی اسامی آنان، تعلیق کارت بازرگانی، لغو معافیت‌های مالیاتی و برخورد قضائی به دنبال خواهد داشت.
از دو سال گذشته بانک مرکزی به دلیل اینکه هرگونه کوتاهی در بازگشت ارزهای حاصل از صادرات می‌تواند تاثیرات منفی بر بازار ارز بگذارد، برای صادرکنندگان یکسری تعهدات ارزی در نظر گرفت تا در زمان مشخصی درامد ارزی ناشی از صادرات به داخل بازگردد.
طبق  بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۹ و رفع تعهدات ایفانشده سال‌های ۹۷ و ۹۸، صادرکنندگان باید حدود ۸۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را به صورت حواله ارزی و حداکثر ۲۰ درصد را به صورت اسکناس در بازار ثانویه به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز بفروشند. همچنین تاکید شده است تا فروش ارز باید به صورت حواله‌های ارزی در سامانه نیما و به صورت اسکناس در سامانه نظارت ارز «سنا» ثبت شوند.
در دو روز گذشته که 48 ساعت پایانی مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان بود، قیمت دلار در بازار آزاد که یک‌شنبه گذشته از 26 هزار تومان هم فراتر رفته بود، به دلیل افزایش عرضه کاهشی شد و سرانجام در پایان معاملات دیروز به کانال 20 هزار تومان بازگشت.
علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز در جلسه هفتگی خود که  روز گذشته برگزار شد، اعلام کرد با پایان یافتن مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، عرضه آنها در بازار نیما رو به افزایش است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399