چهارشنبه, 01 مرداد 1399 ساعت 09:17
کد خبر: 73680

10 روز بحرانی صنعت برق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هم اکنون 6 استان و یک کلانشهر در محدوده قرمز و ۱۳ استان و ۵ کلانشهر در محدوده زرد از نظر مصرف قرار دارند

محمد ارفع

رکورد پیک مصرف برق سه روز پیش با وجود اجرای همه برنامه‌های مدیریت بار، دوباره شکست و در حالی که بیشترین میزان لحظه‌ای مصرف برق ثبت شده در سال گذشته ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات بود، بیست و نهم تیر امسال مصرف به ۵۸ هزار و ۲۵۲ مگاوات رسید که تاکنون نسبت به پیک سال گذشته نزدیک به یک درصد (۵۷۱ مگاوات) افزایش نشان می‌دهد. سال ۹۸ نیز پیک مصرف برق درتاریخ ۳۱ تیرماه به ثبت رسیده بود.

با توجه به پیش‌بینی‌ها درخصوص گرم‌تر شدن هوا در هفته جاری، احتمال آنکه بیشترین میزان مصرف برق در همین روزها دوباره به ثبت برسد، بسیار است. با این حال در صورتی که مشترکان با به‌کار بستن راهکارهای ساده و بی‌هزینه مدیریت مصرف، با صنعت برق همکاری کنند، می‌توان وضع پیش رو را مدیریت  و از آن با موفقیت عبور کرد.

6 استان و یک کلانشهر در محدوده قرمز

علاوه بر این، انتشار نقشه مصرف برق کشور نشان داد که هم اکنون شش استان و یک کلانشهر در محدوده قرمز و ۱۳ استان و ۵ کلانشهر در محدوده زرد قرار دارند. بررسی نقشه مصرف برق امروز ۳۰ تیر حاکی از آن است که اکنون استان‌های مازندران، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد و کلانشهر مشهد در محدوده قرمز مصرف برق قرار دارند.
هموطنان ساکن در مناطق یاد شده می‌توانند با کاهش تنها ۱۰ درصدی مصرف برق خود، به وضع سبز مصرف بازگردند و امکان بهره‌مندی همه مردم به‌ویژه ساکنان در مناطق جنوبی از برق را که اکنون با گرمای شدیدی روبه‌رویند و نیاز به استفاده از وسایل خنک‌کننده دارند، فراهم کنند.
همچنین استان‌های خراسان رضوی، سمنان، تهران، گیلان، قزوین، زنجان، قم، آذربایجان غربی، یزد، لرستان، ایلام، سیستان و بلوچستان، بخش جنوبی کرمان و کلانشهرهای تهران، شیراز، اهواز، اصفهان و تبریز نیز در محدوده مصرفی زرد قرار دارند. ساکنان در این مناطق  نیز می‌توانند تنها با کاهش ۵ درصدی مصرف برق خود، در بازگشت به وضعیت سبز تاثیری فوری داشته باشند.

راهکارهای تامین برق مطمئن و پایدار

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، با اشاره به رشد بی‌سابقه بخش‌های مولد کشور در سال جهش تولید از هموطنان خواست تنها با ۱۰ درصد کاهش مصرف، ضمن کمک به شکوفایی کشور، صنعت برق را در تامین برق مطمئن و پایدار و عبور بی‌دغدغه از تابستان یاری کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، او مصرف برق سیستم‌های سرمایشی در کشور را معادل ۲۳ هزار مگاوات ذکر کرد که با مجموع مصرف برق ۴ کشور همسایه برابری می‌کند. رجبی مشهدی در این باره اظهار کرد: بیش از ۴۰ درصد مصرف برق کشور به سیستم‌های سرمایشی در تابستان اختصاص دارد، مدیریت مصرف در این بخش از طریق تنظیم برودت کولرهای گازی روی ۲۴ درجه و استفاده از دور کند در کولرهای آبی راهگشا است.
سخنگوی صنعت برق بخشی از اقدامات این صنعت را برای عبور مطمئن و بی‌دغدغه از تابستان امسال افزایش توان نیروگاه‌های موجود و افزودن ۲۰۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور، احداث شبکه‌های جدید و رفع محدودیت شبکه‌های برق قدرت برشمرد و با اشاره به تامین هزار مگاوات تقاضای جدید بخش صنعت در سال گذشته اظهار کرد: خبر خوش برای هموطنان عزیز، رشد بی‌سابقه بخش‌های مولد کشور در ماه‌های ابتدایی سال جهش تولید است به طوری‌که از ابتدای امسال رشد صنعتی کشور به ویژه صنایع بزرگ ۱۰.۶ درصد و تولیدات کشاورزی بیش از ۴ درصد افزایش یافته که جهش بی‌سابقه و دلگرم کننده‌ای است و تلاشگران صنعت برق با اقدامات شبانه‌روزی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فصل سرما و گرما، آمادگی واحدها را برای کار بی‌وقفه در تابستان و تامین برق مطمئن و پایدار فراهم ساختند.
وی تاکید کرد: ما در شرایط سخت کنونی و شیوع بیماری جدید تمام تلاشمان را برای تامین برق پایدار به ویژه تامین برق مراکز درمانی انجام می‌دهیم و با تمام توان در کنار پرسنل فداکار مراکز درمانی هستیم.

صنایع و کشاورزی مصرف برق خود را مدیریت کردند

با وجود وضع بد مصرف برق در بخش خانگی، به نظر می‌رسد که صاحبان صنایع و کشاورزان در مدیریت مصرف عملکرد بهتری داشته‌اند. براساس آنچه در سایت رسمی وزارت نیرو آمده است، همایون حایری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، از همراهی صاحبان صنایع و کشاورزان با صنعت برق در اجرای برنامه‌های مدیریت بار، کمک به پایداری شبکه و  تامین برق کشور به ویژه در فصل پیک قدردانی کرده است.
او  همچنین با اشاره این که مرکز پایش صنعت برق کشور مطابق با وضعیت بومی کشور و گوناگونی مصارف صنایع و کشاورزی و الگوی مصرف در بخش خانگی طراحی شده است، یاداور شد: مرکز به همین دلیل کارآمد و  یکی از افتخارات صنعت برق کشور به شمار می‌رود.

ادارات مصرف برق خود را کمتر مدیریت می‌کنند

این در حالی است که به نظر می‌رسد که با وجود آنکه بخش خصوصی در حال همراهی با مدیریت برق کشور است، ادارات با وجود بخشنامه‌های متعدد سازمان اداری استخدامی در زمینه مدیریت مصرف، اهتمام لازم را ندارند و در حال مصرف بی‌رویه در این روزهای پرالتهاب مصرف هستند تا جایی که روز دوشنبه برق تعدادی از اداره‌ها و نهادهای عمومی پرمصرف شهر تهران قطع شد. 
بر پایه آنچه تورج سروش، مجری طرح پایش مصارف سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی پایتخت در این خصوص به خبرنگار وزارت نیرو می‌گوید: همه نهادها و دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات عمومی، موظفند با به‌کارگیری راهکارهای ممکن، مصرف برق خود را در ساعات ۱۲ تا ۱۶ کاهش دهند و این مسئله پیش از این بارها به دستگاه‌های مزبور اطلاع‌رسانی شده است.
وی با قدردانی از مشترکان عمومی و اداری که همکاری مناسبی با این شرکت در کاهش بار شبکه توزیع برق تهران داشته‌اند، تاکید کرد: تامین آسایش و آرامش مشترکان، مهم‌ترین دغدغه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ است و در این مسیر با جدیت و قاطعیت از به‌کارگیری هرگونه راهکار قانونی و اختیارات داده شده به منظور الزام دستگاه‌های اجرایی تهران به مدیریت مصرف برق، خودداری نخواهیم کرد. 
سروش با هشدار به اداره هایی که نسبت به تذکرات داده شده به ویژه در خصوص به‌کارگیری دیزل ژنراتورهای خودتامین و خروج سامانه‌های سرمایشی از مدار، بی‌توجه هستند، از آغاز طرح قطع برق سازمان‌های پرمصرف خبر داد و افزود: ظهر روز گذشته و با آغاز این طرح، با توجه به چندین نوبت بازدید انجام شده، بررسی منحنی بار مصرف به کمک کنتورهای هوشمند، اطمینان از همکاری نکردن در مدیریت بار با وجود اطلاع رسانی های انجام شده و تسلیم اخطار قطع برق در روز گذشته، برق تعدادی از اداره های تهران شامل نهادهای دولتی و غیردولتی، قطع شد و این روند در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.

مردم ۱۰ روز دیگر تحمل کنند

در این میان، محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در گفت‌و‌گو با ایسنا  اطمینان می‌دهد که اگر بخواهیم به شرایط خاموشی نرسیم و علیرغم افزایش دما و مصرف بالا شرایط نیروگاه ها نرمال باید لازم است تا مشترکان طی ۱۰ روز آینده به مدیریت مصرف توجه داشته باشند.
او با اشاره به آخرین وضع نیروگاه های کشور اظهار کرد: اکنون نیروگاه‌ها وضع عادی دارند و مشکلی در روند تولید برق وجود ندارد و رکوردشکنی مصرف برق آسیبی به نیروگاه ها وارد نکرده است.
طرزطلب با تاکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شود که نیروگاه‌ها توان مقابله با افزایش مصرف را داشته باشند، تصریح کرد: نگرانی برای زمانی است که حادثه ای در یک یا چند نیروگاه اتفاق افتد و مشکلاتی را ایجاد کند؛ در غیر این صورت نگرانی خاصی برای تامین برق کشور وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه نگرانی از این بابت است که متوسط میانگین دمای هوا در کل کشور افزایش یابد، افزود: هر یک درجه میانگین وزنی که افزایش می یابد ۱۸۰۰ مگاوات بر میزان مصرف برق افزوده می‌شود.

۱۸۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌ها اضافه شد

طرزطلب افزود: وقوع گرمای بیش از حد ممکن است در تولید برق پایدار و مستمر ایجاد مشکل کند. علاوه بر این در حوزه های پست، انتقال و بحث های توزیع نیز ممکن است مشکلاتی به وجود آید که مدیریت مصرف برق و همکاری مشترکان می تواند این موضوع را سامان بخشد.
او درباره افزایش ظرفیت نیروگاه ها در پیک امسال اظهار کرد: از پیک سال گذشته تا کنون حدود ۱۸۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور اضافه شده است.
خاموشی های سال ۹۷ تکرار نمی شود
او اما تاکید کرد که خاموشی های سال ۹۷ دیگر قابل تکرار نیست و گفت: با همکاری مردم و شرایط موجود به نظر نمی رسد که شاهد خاموشی های برنامه ریزی شده باشیم. در سال 97 بحث این بود که به دلیل کمبود بارش ها نمی توانستیم از حداکثر نیروگاه های برق آبی استفاده کنیم.
به گفته وی کسری منابع آب موجب شد تا در سال ۱۳۹۷ تنها  نیمی از ظرفیت برق آبی ها استفاده شود که اکنون این شرایط وجود ندارد و اگر مردم همکاری داشته باشند تا ۱۰ روز آینده که دمای هوا افت پیدا می کند می توانیم این شرایط را پشت سر بگذاریم؛ چراکه معمولا از ۱۵ مرداد به بعد دمای هوا کاهش می یابد.

برای مدیریت مصرف برق چه باید کرد

براساس آنچه کارشناسان می‌گویند و  سخنگوی صنعت برق کشور نیز بر آن صحه گذاشته است، باید امسال در ساعات ۱۳ تا ۱۷ که ساعات اوج مصرف محسوب می‌شود از استفاده از لوازم برقی پرمصرف مانند ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی، جاروبرقی، اتو و غیره خودداری و زمان استفاده از این لوازم را به ساعات اولیه صبح تا ساعت ۱۱ منتقل کرد.
همچنین لازم است تا مشترکان استفاده از نور طبیعی در روز و خاموش کردن لامپ اضافی  را در دستور کار خود قراردهند.
علاوه بر این تنظیم کولرهای گازی روی عدد ۲۴ درجه باعث کاهش ۲۰ درصدی مصرف، استفاده از سایبان برای کولرهای آبی تا ۳۰ درصد کاهش مصرف و خاموش کردن یک لامپ اضافه توسط هر ایرانی با ۱۰۰۰ مگاوات کاهش مصرف برق در کشور همراه است که افزون بر کاهش صورتحساب برق مشترکان و جلوگیری از خاموشی باعث سود مشترکان نیز می‌شود؛ زیرا به ازای هر ۱۰ درصد کاهش معادل ۲۰ درصد کاهش تشویقی صورتحساب را به دنبال دارد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399