سه شنبه, 07 مرداد 1399 ساعت 12:39
کد خبر: 73966

گزارش شورای آتلانتیک در مورد رشد بازار بورس در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شورای آتلانتیک در گزارشی به رشد بازار بورس در ایران پرداخت.

به نقل از شورای آتلانتیک، حسن روحانی در مورد شرایط ایران گفت که فشار اقتصادی از سال ۲۰۱۸ آغاز شد و امروز ما با شدیدترین فشار اقتصادی روبرو هستیم.

وزیر بهداشت ایران گفت که بازگشایی‌ها به دلیل ناآگاهی ما نبود بلکه به دلیل مشکلات اقتصادی است.
در دو هفته گذشته، ارزش واحد پول ریال ایران در برابر دلار آمریکا به پایین‌ترین نرخ خود سقوط کرد.
از دست دادن ارزش ریال یک روند است و ناشی از یک واقعه واحد نبوده است.بلکه ناشی از دو واقعیت است مدیریت غلط و تحریم‌ها و دشمنی آمریکا.
این در حالی است که بازار بورس و سهام در ایران رونق یافته است. ارزش بازار سهام سی برابر افزایش یافته است. هیجان در مورد بورس کل کشور را درگیر کرده است. در چنین شرایطی ، بورس به عنوان ناجی دولت فعالیت می‌کند که بورس را به عنوان اولویت امنیت ملی تماشا می‌کند.
روحانی و حمایت بی‌امان دولت وی از بورس نقش مهمی در گرم شدن بازار سهام دارند. او می‌گوید: بزرگترین مسئولیت «وزارت اقتصاد» محافظت و تقویت بورس است. روحانی استدلال می‌کند که «بورس نقطه امید در این شرایط ویژه اقتصادی کشور است و محافظت از بورس اولویت اقتصادی شماره یک است.»
از زمان روی کار آمدن روحانی، عرضه پول داخلی بیش از چهار برابر شده است. میزان پولی که در بازار بورس سرازیر می‌شود، بسیار گسترده است‌
دولت در حالی که سعی در کنترل میلیون‌ها نفر با مشکلات مالی شدید دارد، استدلال می‌کند که نقدینگی که به بازار بورس وارد می‌شود به سمت فعالیت‌های تولید داخل است، نه به بازارهای غیرمولد مانند ارزهای خارجی که باعث تورم می‌شود.
در همین حال، دولت به امید مقابله با کسری بودجه عظیم خود، در حال حاضر سهام بیشتری را برای شرکت‌های دولتی در بازار سهام عرضه کرده است.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399