سه شنبه, 07 مرداد 1399 ساعت 18:46
کد خبر: 73989

احتمال قانونی شدن معاملات اینترنتی طلا تا پایان سال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نائب‌رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران اظهار امیدواری کرد که با تدوین آیین‌نامه‌ معاملات اینترنتی طلا تا پایان سال امکان خرید و فروش قانونی طلا و سکه در فضای مجازی فراهم شود.

با این حال، محمد کشتی‌ آرای در گفت‌وگو با عصر اقتصاد تاکید کرد که تا کنون هیچ مجوزی برای معاملات طلا از طریق فضای مجازی صادر نشده است و از مردم خواست که از چنین خرید و فروش‌هایی خودداری کنند؛ چراکه احتمال متضرر شدن و کلاهبرداری از آنان در معاملات غیرقابل نظارت طلا و سکه بسیار بالاست.
این فعال صنفی افزود: شما وقتی می‌خواهید یک موبایل برای خودتان بخرید، تحقیق می‌کنید، با خود می‌گویید بروم از نمایندگی مجاز بخرم، گارانتی‌اش درست باشد و به هر حال مواردی را در نظر می‌گیرید. ما روزی نیست که به مردم هشدار ندهیم که خانم، آقا، اگر می‌خوایید طلا یا سکه بخرید از واحدهای مجاز و دارای جواز کسب بخرید؛ ولی متاسفانه گوش نمی‌کنند و وقتی که گرفتار می‌شوند، صدایشان در می‌آید.
نائب‌رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، نقره و سکه تهران اظهار کرد: این صدا مالباختگان را همه می‌شنوند اما آن صدا را که ما هشدار می‌دهیم، کسی نمی‌شنود. الان طلا در فضای مجازی به فروش می‌رسد. من اینجا به صراحت می‌گویم که خرید و فروش طلا، سکه و جواهر در فضای مجازی ممنوع است. چرا ممنوع است؟ به دلیل اینکه اینها کالاهای تخصصی‌اند و بر خرید و فروشش باید نظارت‌هایی اعمال شود. تا این لحظه برای هیچ کس مجوزی صادر نشده است. بنابراین کسانی که دارند این کار را انجام می‌دهند، خلاف می‌کنند و پلیس فتا هم برخورد می‌کند. با این حال ما به مردم می‌گوییم شما هم نخریدید؛ چون اگر خریدید دستتان به جایی بند نیست.
کشتی‌آرای درباره میزان رصدپذیری معاملاتی که در واحدهای دارای جواز کسب انجام می‌شود، گفت: خانمی یک قطعه طلا قبل از انقلاب از یک طلافروشی در بازار تهران خریده بود؛ او بعد از انقلاب، یعنی چند سال پیش تصمیم گرفت آن طلا را بفروشد اما وقتی که به طلافروشی برد، طلافروش متوجه شد که عیار آن قطعه پایین است. از روی فاکتور فروشنده طلا مشخص و بعد معلوم شد که او فوت شده است اما چون واحد دارای جواز کسب بود ما از روی آدرس‌هایی که در اتحادیه ثبت شده بود، ورثه‌اش را پیدا کردیم و از آنها مابه‌التفاوت آن قطعه طلا را گرفتیم.
او افزود: جواز داشتن این حسن را دارد که قابل پیگیری است اما کسانی که به هشدارهای ما درباره خرید از واحدهای درای مجوز توجه نمی‌کنند اگر ضرر کنند، خودشان باید متحمل زیان شوند.
نائب‌رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، نقره و سکه تهران با تاکید بر اینکه معامله طلا و سکه از طریق فضای مجازی در زمان کنونی مانند خرید و فروش از واحدهای فاقد پروانه کسب قابل پیگری نیست و افزون بر آن، به دلیل تخصصی بودن معامله طلا و سکه ممنوع است، اعلام کرد که قرار نیست منع قانونی خرید و فروش اینترنتی طلا و سکه ادامه داشته باشد.
این فعال صنفی از در دست تدوین بودن آیین‌نامه‌های معاملات اینترنتی طلا و سکه خبر داد و افزود: فکر می‌کند که ظرف چند ماه آینده تدوین این آیین‌نامه‌ها انجام شود و ان شاءالله قوانین و مقررات لازم تا پایان سال به تصویب برسد. البته تصویب این مقررات دست اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر نیست، باید کارهایش در سازمان نظارت و بازرسی انجام شود و بعد از وزارت صنعت، معدن و تجارت نماد «e» بگیرد، سپس از اتحادیه کسب و کارهای مجازی مجوز بگیرد.
کشتی‌ آرای خاطر نشان کرد که ممنوعیت کنونی خرید و فروش اینترنتی طلا و سکه به دلیل تخصصی بودن این کار است و از همان منطقی پیروی می‌کند که معامله دارو در فضای مجازی را ممنوع کرده است.
او اضافه کرد: ما تا زمانی که نتوانیم منافع مردم را تضمین کنیم، این ممنوعیت را حفظ خواهیم کرد. آیین‌نامه و مقرراتی هم که در این زمینه در حال تدوین است باید این قدر سفت و سخت باشد که از عهده تضمین منافع مردم بر بیاد.
نائب‌رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، نقره و سکه تهران یادآور شد که هرگونه اختلال در معاملات طلا که موجب خدشه واردشدن به اعتماد مردم شود، افزون بر تبعاتی که برای صنف طلافروشان دارد، به اقتصاد نیز ضربه می‌زند. او در این باره گفت:‌ وقتی طلای موجود در کشور استاندارد باشد و طلایی که در خانه‌هاست از عیار لازم برخوردار باشد، یعنی پشتوانه پول ما قوی است. اما وقتی شما در فضای مجازی سکه‌ای می‌خرید که عیارش مشکل دارد، یعنی پولتان را از بین برده‌اید.
مشروح گفت‌وگوی تصویری نائب‌رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، نقره و سکه تهران با روزنامه عصر اقتصاد را تماشا کنند. کشتی آرای در این گفت‌وگو به پرسش‌هایی درباره چالش‌های مالیات بر ارزش افزوده در صنف طلافروشان، مخاطرات خریدو فروش طلا وسکه از مجاری غیر رسمی و تدوین آیین‌نامه‌های معاملات اینترنتی قانونی طلا و سکه پاسخ داده است.

رسانه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399