شنبه, 11 مرداد 1399 ساعت 08:38
کد خبر: 74070

واکنش وزارت راه به صدور حکم تخلیه برای مستاجران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درحالی برخی مستأجران از صدورحکم تخلیه از سوی شوراهای حل اختلاف خبر می‌دهند که معاون وزیر راه  به خبرگزاری تسنیم گفته است وزارت راه این موضوع را پیگیری می‌کند.

ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا طی سه ماه گذشته دو مصوبه در حمایت از مستأجران داشته است: تعیین سقف افزایش نرخ اجاره‌بها و تمدید قراردادهای اجاره. اوایل اردیبهشت ماه امسال و حدود دو ماه پس از شیوع ویروس کرونا ستاد ملی کرونا طی مصوبه‌ای از تمدید قراردادهای اجاره تا پایان خردادماه 99 خبر داد. در ادامه 8 تیر نیز این ستاد طی مصوبه‌ای سقف مجاز افزایش اجاره‌بها را اعلام کرد که بر اساس آن سقف افزایش قیمت در تهران 25 درصد،‌ کلانشهرها 20 درصد و سایر شهرها 15 درصد تعیین شد.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی سه روز بعد از مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا گفت: قراردادهای اجاره مسکن با افزایش نرخ مصوب به صورت خودکار تمدید می‌شود.
محمود محمودزاده با اشاره به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا برای حمایت از مستأجران اظهار کرد: شیوع کرونا شرایط خاصی را به وجود آورد و نیاز به تصمیم گیری‌های خاصی داشت.اوایل اردیبهشت امسال ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوب کرد قراردادهای اجاره مسکن اسفند 98 و فروردین 99 2 ماه تمدید شوند.
او ادامه داد: با تداوم الزام رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا، ستاد ستاد ملی مبارزه کرونا مجددا در مصوبه دیگر این موضوع را  تمدید کرد. بر اساس این مصوبه میزان اجاره‌بها در شهر تهران 25 درصد، در کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت 20 درصد و در سایر شهرها تا 15 درصد می تواند افزایش یابد. این مصوبه مشمول اجاره نامه هایی می شود که از روز 8 تیر موعد اجاره آن‌ها به پایان رسیده است.
محمودزاده درباره چند تبصره در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تصریح کرد: چنانچه مستأجری در دوره فعلی به تعهداتش عمل نکرده باشد با تشخیص دستگاه قضایی مشمول این مصوبه نمی شود و باید ملک را تخلیه کند. همچنین چنانچه مالک قصد فروش ملک را داشته باشد، مستاجر دو ماه فرصت دارد ملک را تخلیه کند. موضوع مهم دیگر این مصوبه اخذ کد رهگیری در تمام معاملات املاک و مستغلات از جمله اجاره است و هر گونه مبایعه نامه، رهن، خرید و فروش باید کد رهگیری دریافت کنند که این  امر به شفاف سازی بازار مسکن کمک می کند.
وی افزود: در قرارداد اجاره حتما باید زمان قید شود بنابراین قراردادها یک ساله خواهند بود اما چنانچه شرایط کرونا ادامه پیدا کند برای نرخ گذاری تصمیم گیری می شود و باقی شرایط به قوت خود باقی خواهد بود. قراردادهای اجاره مسکن با افزایش نرخ های مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا به صورت خودکار تمدید می شود.
با وجود  تاکید معاون وزیر راه و شهرسازی بر تمدید خودکار قراردادهای اجاره با قیمت‌های مصوب ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، اما طی روزهای گذشته اخباری در خصوص صددور حکم تخلیه توسط شوراهای حل اختلاف برای مستأجران صادر شده است.
برای نمونه چهارم مرداد خبرگزاری ایلنا درددل کوتاهی را از زبان یکی از مستاجران منتشر کرد به این شرح که: «بازنشسته بانک است اما این روزها از فشار صاحبخانه برای بلندشدن و تخلیه واحد مسکونی به امان آمده است.
این بازنشسته با بیان اینکه بازنشستگان در این شرایط کرونایی کشور، تاب و توان اسباب‌کشی ندارند، ادامه می‌دهد: مگر دولت ابلاغ نکرده که باید اجاره‌ آپارتمان‌های تهران با ۲۵ درصد افزایش به طور خودکار تمدید شود؟ صاحبخانه به ما برای تخلیه فشار آورده است و وقتی به حل اختلاف مراجعه کردیم، گفتند دستور تمدید خودکار هنوز کتبی به ما ابلاغ نشده است.
این زن بازنشسته با تاکید بر اینکه ما مستاجران کمی خیالمان بابت تمدید قراردادها و اسباب‌کشی راحت شده بود، اضافه می‌کند: اما به نظر می‌رسد دولت این حکم را هنوز اجرایی نکرده است و صاحبخانه‌ها می‌توانند مستاجران را بسیار راحت مجبور به تخلیه کنند.
او ادامه می‌دهد: حتی ۲۵ درصد افزایش اجاره مسکن هم از توان بازنشسته‌ها خارج است. مگر بازنشسته‌ها چقدر افزایش حقوق داشته‌اند؟!»
در واکنش به گزارش‌هایی از این دست، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این‌باره به خبرگزاری تسنیم گفت: هماهنگی‌های لازم برای عدم صدور تخلیه واحد مسکونی با مراجع قضایی انجام و ابلاغ شده است.
محمودزاده تاکید کرد: نباید این کار (حکم تخلیه) انجام شود، چنانچه موردی پیش آمده شاید شعبه‌‌ای از شوراهای حل اختلاف در جریان موضوع نبوده‌اند.
وی بیان کرد: نباید حکم تخلیه برای مستأجران صادر شود و وزارت راه و شهرسازی این موضوع را پیگیری خواهد کرد. ما هم این مسئله را شنیده‌ایم اما این‌که کجا بوده و مستندات را نداشته‌ایم. در هر صورت مجددا پیگیری می‌کنیم تا صادر نشدن حکم تخلیه ابلاغ شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399