یکشنبه, 12 مرداد 1399 ساعت 09:07
کد خبر: 74147

جزئیات جلسه فولادی‌ها در نهاد ریاست‌جمهوری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 ادامه عرضه در بورس و ثبات ضرایب قیمتی موارد مهم مطرح‌شده در این جلسه بود

عضو هیات مدیره انجمن فولاد با تشریح جزئیات جلسه تولیدکنندگان فولاد با مسئولان دولتی عنوان کرد که در این جلسه مقرر شد عرضه فولاد در بورس کالا ادامه یابد و در عین حال، تغییری در مورد ضرایب قیمت‌گذاری زنجیره فولاد صورت نگیرد.

سیدرضا شهرستانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با تشریح جزئیات جلسه تولیدکنندگان فولاد با محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری که در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: در این جلسه درباره مدیریت بازار فولاد و چگونگی عرضه در بورس مباحثی مطرح شد و دولتی‌ها حمایت خود را از ادامه عرضه فولاد در بورس کالا اعلام کردند.
وی با بیان اینکه تاکنون قیمت زنجیره فولاد بر مبنای ضرایبی از معدل 3ماهه قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شده است، تصریح کرد: خواسته تولیدکنندگان فولاد این بود که ضرایب تعیین قیمت زنجیره فولاد اعم از کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی تغییر نکند زیرا با برخی تصمیمات معاونت معدنی، نتایج 12ساله قیمت‌گذاری زنجیره فولاد زیر سوال رفته بود. در عین حال با افزایش ضرایب، قیمت فولاد شدیداً افزایش می‌یابد.
شهرستانی ادامه داد: در این جلسه نهاوندیان تاکید کرد که دولت به دنبال ایجاد اقتصاد سالم و به دور از دخالت دولت است. در عین حال وی بر عرضه فولاد متناسب با نیاز کشور تاکید کرد. در مقابل، تولیدکنندگان نیز عنوان کردند که اگر دولت دخالتی در قیمت‌گذاری نداشته باشد و سقف قیمتی تعیین نشود، بازار به تعادل خواهد رسید.
او افزود: همچنین عنوان کردیم که اگر هزینه حمل از در کارخانه تا بازارهای صادراتی از قیمت فولاد کسر شود، قیمت داخلی مشخص می‌شود؛ پس نباید سقف قیمتی دستوری تعیین شود تا بین صادرات و بازار داخل تعادل برقرار شود.
عضو هیات مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه تعیین سقف قیمتی برای فولاد باعث ایجاد رانت شده است، گفت: قرار شد ببینیم طی دو ماه آینده وضعیت بازار به چه صورت در می‌آید و در مورد برداشتن سقف قیمت در بورس نیز کار کارشناسی صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه افزایش عرضه فولاد باعث رفع مشکل گرانی این محصول خواهد شد، گفت: افزایش عرضه زمانی صورت می‌گیرد که قیمت‌گذاری دستوری نداشته باشیم زیرا تعیین قیمت دستوری باعث ایجاد تقاضای کاذب در بازار می‌شود.
به گفته شهرستانی، نهایتاً در این جلسه قرار شد ضرایب قیمت زنجیره فولاد تغییری نکند و عرضه فولاد در بورس کالا ادامه یابد. در مورد سقف قیمت در بورس نیز بررسی دقیق‌تری انجام شود.
در جلسه نهاد ریاست‌جمهوری، معاون معدنی وزارت صنعت و همچنین نمایندگانی از بورس کالا حضور داشتند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399