دوشنبه, 13 مرداد 1399 ساعت 08:51
کد خبر: 74207

اعتراض وزارت صمت به عملکرد گمرک در ثبت اطلاعات سامانه جامع انبارها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر پروژه سامانه جامع مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد که اطلاعات انبارهای مناطق آزاد و انبارهای عمومی که ذیل مجموعه گمرک قرار دارند هنوز به سامانه جامع انبارها منتقل نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد شیرازیان دیروز در یک برنامه خبری در مورد سامانه جامع تجارت گفت: سامانه جامع انبارها دارای دو بخش اصلی است که یکی از این بخش‌ها مربوط به ثبت اطلاعات واحدهای نگهداری کالا است که این کار تاکنون انجام شده و حدود 736هزار درخواست از سراسر کشور برای ثبت واحد در سامانه جامع انبارها ثبت‌شده که از این تعداد 546هزار واحد نگهداری کالا به عنوان انبار فعال است.
مدیر پروژه سامانه جامع مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت  افزود:  برخی از نهادها اطلاعات لازم را در اختیار سامانه جامع انبارها قرار نداده‌اند و  اطلاعات انبارهای مناطق آزاد و انبارهای عمومی که در ذیل مجموعه گمرک قرار دارند هنوز به سامانه جامع انبارها منتقل نشده است.
وی بیان کرد: البته ما پیگیر این موضوع هستیم اما هنوز این اطلاعات در اختیار سامانه جامع انبارها قرار نگرفته است.
شیرازیان با بیان اینکه  برداشت ما از این موضوع همکاری نکردن است، گفت: حدود دو سال است که از مناطق آزاد و انبارهای عمومی که ذیل مجموعه گمرک هستند پیگیری می‌کنیم که اطلاعات واحد انبارهای  خود را در اختیار سامانه جامع انبارها قرار دهند تا پیرو آن ما نیز بتوانیم بعد از ثبت این اطلاعات به هدف اصلی خود یعنی ثبت رسید و حواله دست یابیم که متاسفانه این مهم  هنوز صورت نگرفته است.
وی افزود: مواد شوینده و ماسک از طریق سامانه انبارها و سامانه جامع تجارت رهگیری می‌شود و موجودی انبارها رصد می شود.
شیرازیان با انتقاد از ثبت اطلاعات کاربران در سامانه جامع گمرک بر اساس اعلام گمرک اظهار کرد: ثبت همزمان اطلاعات در سامانه جامع گمرک و سامانه جامع انبارها موازی‌کاری است.
وی افزود: سامانه جامع انبارها از سال 95 آغاز به کار کرده است، اما در آذر همان سال گمرک به کاربران اعلام کرده که باید اطلاعات انبارها را در سامانه جامع انبار گمرک ثبت کنند. ما نیز همان زمان  این موضوع را از طریق وزیر وقت وزارت صمت (نعمت‌زاده) و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کردیم که با توجه به راه‌اندازی سامانه جامع انبارها نیاز به ثبت اطلاعات انبارها در سامانه جامع گمرک نیست، اما علی‌رغم انتظار این موازی‌کاری از آن مقطع زمانی تاکنون ادامه دارد.
شیرازیان اظهار کرد: گمرک در این مورد توجهیاتی دارد که از نظر ما به عنوان متولی موجودی کالا در انبارها پذیرفتنی نیست. به هر حال اگر متولی احتکار در کشور و مبارزه با تخلفات احتکار، گمرک است اعلام کند تا ما به عنوان وزارت صمت کناره‌گیری کنیم ولی اگر وزارت صنعت متولی این امر است، لازم است که گمرک اجازه دهد سامانه جامع تجارت به صورت دقیق کارش را انجام دهد.

ثبت نشدن کامل اطلاعات 4 سازمان در سامانه جامع انبارها

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم در این مورد گفت: سامانه جامع انبارها یکی از سامانه‌های ذیل مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که با هدف شفاف‌سازی زنجیره تجاری کالا در سطح کشور طراحی شده است؛ به نحوی که با استمرار این سامانه تمامی مراکزی که به عنوان محل انبار و نگهداری کالا مورد استفاده قرار می‌گیرند موظف به ثبت اطلاعات خود در این سامانه هستند.
مجتبی ماجد افزود: بهره‌برداری از این سامانه از سال 95 آغاز شده است؛ لذا از آن زمان گردآوری اطلاعات از بانک‌های مختلف اطلاعاتی شروع و محل‌های انباشت و نگهداری کالا احصا شد و این اطلاعات اکنون در پلت‌فرمی در سامانه جامع انبارها نگهداری می‌شود.
او با بیان اینکه سامانه جامع انبارها اکنون به شکل کامل مستقر است، بیان کرد: اما بعضی از سازمان‌ها مانند سازمان راهداری، سازمان بنادر و دریانوردی، گمرک و بیمه به صورت صددرصد اطلاعات خود را منعکس نکرده‌اند.
  ماجد بیان کرد: در این سامانه از آبان سال گذشته 10قلم کالای برنج، شکر، چای، کنجاله، سویا، جو، ذرت دامی، لاستیک، کاغذ چاپ و تحریر روزنامه، گندم و روغن موتور طبق دستور وزیر صمت در اولویت بازرسی‌ها قرار گرفته است.
وی بیان کرد: در حال حاضر بیش از 546هزار محل نگهداری کالا (انبار) در سامانه ثبت شده است.
ماجد اظهار کرد: تکمیل اطلاعات سامانه جامع انبارها نیازمند همکاری جمعی است؛ لذا از گمرک انتظار می‌رود تا در این زمینه همکاری لازم را انجام دهد.

قطع ارتباط سامانه «گمرک» و «ثبتارش» صدای صاحبان کالا را درآورد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از روز چهارشنبه هفته گذشته ارتباط میان سامانه epl گمرک (سامانه جامع گمرک) با سامانه ثبتارش از زیرمجموعه‌های سامانه جامع تجارت وزارت صمت قطع‌شده و همچنان این ارتباط برقرار نشده است. همین موضوع باعث پیگیری صاحبان کالا  و اعتراض آن‌ها نسبت به طولانی شدن بی‌مورد زمان ترخیص کالا از گمرک شده است.
گفتنی است، صاحبان کالا تاکید دارند، در صورت تدام ارتباط نداشتن دوسامانه، نه فرایند اظهار کالا انجام می‌شود و نه صدور مجوز بارگیری تکمیل خواهد شد. به هر صورت این معضل خود به عاملی برای طولانی شدن فرایند ترخیص کالا با وجود رفع شدن تمام مشکلات از جمله تخصیص و تامین ارز تبدیل شده است.
پیگیری صاحبان کالا نشان می‌دهد، حتی کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات گمرک نیز پاسخ مشخصی درباره برقراری مجدد ارتباط دو سامانه ارائه نکرده‌اند.
لازم به ذکر است، گمرک از طریق سایت مذکور مقدار و کد تعرفه و غیره را دریافت می‌کند که زمان اظهار طبق ثبت سفارش اظهار انجام شود. از سوی دیگر یکبار هم زمان صدور مجوز بارگیری تقاطع‌گیری انجام می‌شد که در صورت  تفاوت و تغییرات احتمالی کارشناس  مربوطه در صورت مغایرت از ترخیص جلوگیری کند.
صاحبان کالا معتقدند، در این چند سال ظاهرا گمرک حاضر به اتصال به سرور سامانه جامع تجارت نبوده است و مشکل اصلی درباره قطع ارتباط پی‌درپی نیز از همین محل نشات گرفته است  که به هر حال برای رفع دائمی این نقیصه دستگاه‌های متولی باید اقدامات لازم را انجام دهند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399