چهارشنبه, 15 مرداد 1399 ساعت 10:07
کد خبر: 74323

تصویب ۲/۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۹۹

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به رغم محدودیت‌های موجود، هیات سرمایه گذاری خارجی، در سال 1399، طی جلساتی، مجموعا 60 طرح سرمایه گذاری خارجی به ارزش تقریبی۲/۴ میلیارد دلار، به تصویب رسانده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش سه برابری را نشان می‌دهد.

به گزارش از وزارت اقتصاد، در نشست مذکور 32 طرح جدید سرمایه گذاری خارجی با حجم سرمایه گذاری خارجی بیش از 1.6 میلیارد دلار به همراه چندین طرح سرمایه گذاری مربوط به افزایش سرمایه گذاری خارجی، تمدید مجوز سرمایه گذاری و انتقالات ارزی سرمایه گذاران خارجی به تصویب رسید.
طرح‌های مذکور، محدود به یک بخش اقتصادی خاص نبوده و تنوع آن در حوزه انرژی، صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و خدمات گسترده شده و سرمایه گذاران اتباع کشورهایی مختلف را در فهرست سرمایه گذاران خارجی دارد. همچنین، پراکندگی طرح‌ها در سطح کشور نیز از تنوع بالایی برخوردار است بطوری که 12 استان کشور پذیرنده این طرح‌ها خواهند بود.
این گزارش بیان می‌دارد: به رغم محدودیت‌های موجود، هیات سرمایه گذاری خارجی، در سال 1399، طی جلساتی، مجموعا 60 طرح سرمایه گذاری خارجی به ارزش تقریبی۲/۴ میلیارد دلار، به تصویب رسانده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش سه برابری را نشان می ‌دهد.
دستیابی به این میزان از تقاضای سرمایه گذاری خارجی، نشان دهنده ظرفیت‌های اقتصادی و مزیت‌های نسبی موجود کشور و جذابیت بازارهای داخلی و منطقه‌ای ایران است که باعث ایجاد امیداوری نسبت به آینده و ادامه جریان سرمایه گذاری خارجی به کشورمان خواهد شد.
سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی فنی ایران با شناسایی فرصت‌ها، بازاریابی، مذاکرات فنی با متقاضیان سرمایه گذاری خارجی و نهایتاً طرح پروژه ها در هیات سرمایه گذاری خارجی، بسترسازی لازم را برای ورود و بکار گیری سرمایه خارجی در طرح‌های اقتصادی و توسعه ای کشور فراهم می‌نماید. بدیهی است تحقق طرح‌های مصوب و پیشرفت مناسب فیزیکی و مالی طرح، مستلزم همکاری و مشارکت فعال و موثر دستگاه‌های اجرایی ذیربط در عملیاتی شدن طرح‌ها می‌باشد. در این میان نقش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در متنوع سازی کانال های ورود سرمایه خارجی به کشور و ایجاد اطمینان به سرمایه گذاران خارجی برای امکان انتقال سرمایه خارجی از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399