دوشنبه, 20 مرداد 1399 ساعت 08:14
کد خبر: 74464

تولیدکنندگان و واردکنندگان همچنان ناراضی  از بانک مرکزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با وجود مصوبه جدید دولت  و مکلف شدن بانک مرکزی برای تامین ارز کالاهای اساسی و ماشین‌آلات و مواد اولیه مورد نیاز صنایع، صنعتگران و واردکنندگان از آنچه «تعلل و بی‌اعتنایی» بانک مرکزی در تامین ارز می‌خوانند، گلایه دارند.

از اواخر سال 98 تاکنون واردکنندگان کالاهای اساسی و صنعتگران با مشکل تخصیص ارز مواجه‌اند. این در حالی است که در اواخر تیر، رئیس گمرک در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری فارس گفته بود براساس مصوبه جدید دولت، امکان ترخیص درصدی از کالاهای گروه یک و دو که در صف تخصیص ارز بانکی قرار بگیرند و مشکل مالکیت نداشته باشند، فراهم شده است. این موضوع نیاز به تفویض اختیار دارد که حداکثر ظرف هفته آینده انجام خواهد شد.
سیدمهدی میراشرفی توضیح داده بود که ترخیص کامل کالاهای اساسی در صف تخصیص ارز بانک مرکزی با نظر وزارت صمت یا جهاد کشاورزی به صورت اعتباری انجام خواهد شد و بانک مرکزی با تعهدی که داده، ارز آن را تامین می‌کند.
به گفته او، حدود ۳.۶میلیون تن مواد اولیه و ماشین‌آلات وجود دارد که اگر میانگین ارزش کالاهای وارداتی در هر تن یعنی ۱.۶هزار دلار را در نظر بگیریم بیش از ۴میلیارد دلار و جمعا ۶ تا ۸میلیارد دلار کالا منتظر تامین ارز  استکه به واسطه مصوبات اخیر در ترخیص آنها تسریع خواهد شد.
اما حالا واردکنندگان کالاهای اساسی و تولیدکنندگان می‌‌گویند با مشکل تخصیص ارز مواجه‌اند و بانک مرکزی را مقصر این کم‌کاری می‌دانند.

بانک مرکزی متوجه عواقب خلف وعده خود در تخصیص ارز نیست

دبیر انجمن واردکنندگان برنج روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه زمانی که تنظیم بازار کالاهای اساسی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود، پس از وارد و اعلام شدن کالا، ارز آن تخصیص داده می‌شد، گفت: در بهمن سال گذشته نیز به دولت اعتماد و به همین شکل برنج وارد کردیم. در آن زمان حدود ۵۰۰هزار تن برنج وارد بنادر شد که به‌سختی موفق شدیم ارز آن را از دولت بگیریم و وارد بازار کنیم؛ ضمن اینکه هنوز حدود ۱۰۰هزار تن از محموله‌های وارداتی سال ۹۸ منتظر تخصیص ارز است.
مسیح کشاورز با تاکید بر اینکه چالش‌های ایجادشده از سوی بانک مرکزی بوده و وزارت صمت دخالتی در این مساله نداشته است، افزود: ما هر بار به وزارت صمت مراجعه کرده‌ایم، آنها برای بانک مرکزی معرفی‌نامه فرستادند و مشکلات را نیز منعکس کردند.
کشاورز اضافه کرد: علاوه بر ۱۰۰هزارتنی که از سال گذشته مانده، ۲۰۰هزار تن برنج نیز در سالجاری در صف تأمین ارز قرار دارد و کالاهای آن موجود است. هر چقدر این روند کندتر شود هزینه‌های انبارداری و دموراژ بالاتر می‌رود و منجر به افزایش قیمت کالا می‌شود. با توجه به اینکه ارز برنج نیمایی‌شده، قیمت این کالا تقریباً سه تا چهار برابر شده است و در صورتی که سایر هزینه‌ها هم به آن اضافه شود توان خرید مصرف‌کنندگان به‌شدت کاهش می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه کالاها هم‌اکنون موجودند، گفت: اگر کالا موجود نبود هیچ واردکننده‌ای حاضر نبود با این وضع اقدام به واردات کند. متأسفانه بانک مرکزی متوجه عواقب کار خود نیست.
کشاورز با بیان اینکه ۵۰ تا ۶۰هزار تن برنج نیز به صورت امانی ترخیص و در بازار توزیع شده است، گفت: پرداخت نکردن ارز این محموله‌ها از سوی بانک مرکزی خسارت سنگینی به واردکنندگان وارد کرده است.
وی ادامه داد: امیدوار هستیم بانک مرکزی به روند تخصیص ارز سرعت ببخشد تا واردات برنج به مشکل نخورد.

زمین‌گیر شدن خودروسازی و قطعه‌سازی

دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه‌های خودرو کشور هم در گفت‌وگو با ایسنا، با گلایه از بانک مرکزی درباره موضوعات مطرح‌شده در آخرین جلسه انجمن‌های قطعه‌سازی با سرپرست وزارت صمت که با حضور مدیران دو خودروساز کشور برای بررسی موانع و مشکلات صنعت قطعه‌سازی برگزار شد، اظهار کرد: این جلسه به طور کلی درباره پیگیری مصوبات نشست قبلی (حدودا دو ماه پیش) برگزار شد. موضوع اصلی این جلسه، بحث نیاز ارزی قطعه‌سازان و همکاری نکردن بانک مرکزی در این زمینه بود.
به گفته دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه‌های خودرو کشور، برخلاف آنکه تمامی صنعتگران و نهادها به دنبال جهش تولید هستند بانک مرکزی با تخصیص ندادن ارز و تامین نیاز قطعه‌سازان، دو صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی را «زمین‌گیر» خواهد کرد.
مازیار بیگلو تصریح کرد: بانک مرکزی کماکان به روال سابق خود ادامه می‌دهد و از تخصیص ارز به بهانه‌های مختلف سرباز می‌زند. این در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیر موضوع است. در حقیقت می‌توان گفت که وزارت صمت، تمام اقدامات لازم برای آنکه تولیدکنندگان ارز مورد نیاز خود را دریافت کنند، انجام داده است، اما متاسفانه تمامی این اقدامات در بانک مرکزی بی‌نتیجه مانده است.
وی ضمن تاکید براینکه بانک مرکزی با بهانه‌های مختلف، ارز مورد نیاز تولیدکننده را تخصیص نمی‌دهند، افزود: گزارش‌های کامل به سرپرست وزارت صمت ارائه شد و هماهنگی‌های لازم با مدیران و معاونان وزارتخانه انجام شد تا برای تامین ارز مورد نیاز قطعه‌سازان، پیگیری‌های بیشتری صورت گیرد. شاید نیاز است از سمت دفتر ریاست‌جمهوری این موضوع پیگیری شود؛ چراکه ظاهرا بانک مرکزی همکاری لازم را ندارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399