دوشنبه, 20 مرداد 1399 ساعت 08:34
کد خبر: 74473

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین: درآمد صادراتی امسال کمتر از 30میلیارد دلار خواهد بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین عنوان کرد که با توجه به شیوع ویروس کرونا و سایر مشکلات صادراتی پیش‌بینی می‌شود امسال درآمدهای صادراتی کمتر از 30میلیارد دلار خواهد بود که این موضوع یک هشدار جدی برای مسئولان به شمار می‌رود.

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد دلایل کاهش صادرات در ۴ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: قبل از پرداختن به موضوع دلایل کاهش صادرات کشور ذکر این نکته ضروری و لازم است که همیشه تراز تجاری کشور ما منهای نفت منفی بوده است و این موضوع اتفاق جدیدی نیست و فقط در سال‌های اخیر و آن هم‌ فقط یکسال تراز تجاری کشور مثبت شد که همان موقع هم در آن مورد اعتقاد داشتم که این موضوع افتخار خاصی نیست و کوتاه‌مدت و زودگذر است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: اینکه کشور را نمی‌توان بدون نفت اداره کرد یک واقعیت و اینکه صادرات غیرنفتی ما کفاف واردات کالاهای مورد نیاز را نمی‌دهد نیز یک واقعیت دیگر است.
این فعال اقتصادی بیان کرد: البته باید عنوان کرد که واردات کشور طی ۴سال گذشته مدام کاهشی بوده و میزان آن در هر سال نسبت به سال قبل کمتر شده است.‌
وی با بیان اینکه کاهش صادرات در ۴ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دلایل مختلفی دارد، گفت: یکی از دلایل غیر قابل چشم‌پوشی در مورد کاهش صادرات موضوع اثرگذاری کرونا است.
حریری افزود: در تمام دنیا تجارت بین کشورها حدود ۳۰درصد افت کرده است و قطعا کشور‌ ما نیز از این کاهش صادرات ناشی از شیوع کرونا مستثنی نبوده است، زیرا با توجه به بسته شدن مرزها‌ بعد از شیوع ویروس کرونا عملا امکان صادرات نیز از بین رفت.‌

* ۷۵ درصد از تجارت غیرنفتی ایران فقط با ۷کشور جهان

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین افزود: ۵ درصد از صادرات و واردات ما فقط به ۷کشور جهان از جمله چین، عراق، افغانستان، امارات، هند و ... انجام می‌شود و در حوزه صادرات غیرنفتی نیز بیش از 50درصد از صادرات ما به دو بازار عراق و چین است که اینها همه ضربه‌پذیری صادرات ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نشان می‌دهد.
وی گفت: وقتی موضوعی مانند کرونا تا این اندازه بر تجارت ما تأثیر می‌گذارد، به این علت است که استراتژی ما در صادرات این بوده است که به علت فشارهای سیاسی، بیشتر بر روی روابط تجاری و صادرات به کشورهای همسایه تمرکز کرده‌ایم و به عبارتی بار صادرات غیرنفتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر دوش همسایگان انداخته‌ایم و لذا وقتی مرزهای کشورهای همسایه به علت کرونا بسته می‌شود، در نتیجه به شدت صادرات ما نیز دچار آسیب می‌شود.
حریری با بیان اینکه حدود 70درصد از صادرات ایران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فرآورده‌های نفتی مانند گاز، میعانات، پتروشیمی، مواد خام و مواد معدنی تشکیل می‌دهد، بیان کرد: بعد از شیوع کرونا تقاضا برای این اقلام کاهش یافت و به دنبال آن قیمت این اقلام نیز کم شد، یعنی حتی اگر میزان صادرات ما به لحاظ وزنی برابر با میزان صادرات سال گذشته این اقلام باشد، از لحاظ ارزشی میزان صادرات ما کاسته می‌شود.

* کاهش 40درصدی مواد معدنی در سه‌ماهه نخست سال

حریری با اشاره به این که قیمت صادراتی موادی مانند سنگ آهن، کنستانتره و مس حدود 40درصد در سه ماهه ابتدای امسال کاهش یافت و قیمت مواد خام و معدنی نیز کم شد، بیان کرد: با توجه به جمیع اتفاقات بعید به نظر می‌رسد که صادرات غیرنفتی ما تا پایان سال به بیش از 30 میلیارد دلار برسد.
وی با بیان این که امکان صادرات نفتی نیز به دلیل تحریم‌ها وجود ندارد، گفت: لذا کاهش درآمدهای صادراتی یک هشدار جدی برای اوضاع اقتصادی کشور خواهد بود که باید به آن توجه شود.
این فعال اقتصادی بیان کرد: برای کار کردن خطوط تولید، واردات کالاهای اساسی، واردات دارو و تجهیزات پزشکی حداقل سالانه نیازمند 45میلیارد دلار ارز هستیم که با توجه به این که امسال نمی‌توان روی فروش نفت و صادرات آن حساب کرد، به نظر می‌رسد دست یافتن به این رقم امکان‌پذیر نباشد.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اظهار کرد: محدودیت بازارهای صادراتی باعث شکنندگی ما در صادرات است، زیرا به هر دلیلی هر کدام از بازارهای صادراتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست دهیم، بلافاصله صادرات ما با اخلال و افت مواجه می‌شود و مجموعه فرایند اقتصادی کشور دچار مشکل می‌شود.

* صادرکنندگان دستورالعمل جدید بانک مرکزی را بهانه قرار ندهند

حریری با تأکید بر لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: اگر ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگردد، آن صادرات منفعتی برای کشور نخواهد داشت.
وی در پاسخ به این سوال که آیا دستورات اخیر بانک مرکزی در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز بر کاهش صادرات و خروج صادرکنندگان از گردونه صادرات تأثیرگذار بوده است، گفت: خیر، صادرکنندگان این موضوع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهانه برای بازنگرداندن ارز قرار ندهند.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: باید به این نکته توجه کرد که 80درصد از صادرات غیرنفتی توسط شرکت‌های حاکمیتی که دولتی و خصولتی و به بنیادهای مختلف وصل است انجام می‌شود، لذا بخش خصوصی فقط 20درصد صادرات غیرنفتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برعهده دارد که اگر این بخش هم حتی 20درصد ارز حاصل از صادرات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به کشور بازنگردانده باشد که قطعا این گونه نیست، حدود 8 تا 10میلیارد دلار ارز توسط بخش خصوصی به کشور بازنگشته که بازگشت نگشتن این میزان ارز آنچنان نمی‌تواند بر کاهش صادرات غیرنفتی مؤثر باشد.
حریری گفت: اگر صادرات انجام شود و ارز حاصل از آن صرف خرید کالاهای قاچاق و یا خرید خانه در ترکیه، کانادا و اروپا شود بهتر است این صادرات انجام نشود، چون منفعتی برای کشور نخواهد داشت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399