چهارشنبه, 22 مرداد 1399 ساعت 08:13
کد خبر: 74590

دستور زنگنه برای ایجاد صندوق ETF پالایشی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اختلاف زیرمجموعه‌های وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد درباره صندوق ETF پالایشگاهی (موسوم به ETF دوم) که تا اعلام منتفی شدن عرضه آن و تشکیل صف‌های فروش سهام پالایشگاهی در بورس پیش‌رفت، سرانجام به واکنش دو وزیر منتهی شد.

‏ وزیر نفت در دستوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران را مکلف کرد که صندوق ETF پالایشی را ایجاد کند.
به گزارش شانا، بیژن زنگنه روز گذشته در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «با ارائه سهام‌ پالایشگاه‌ها در بورس نه‌تنها مخالف نیستیم، بلکه موافق هم هستیم. با توجه به درخواست اخیر وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، دستور داده شد که شرکت پالایش و پخش به‌سرعت نسبت به ایجاد صندوق ETF پالایشی اقدام نماید.»
این دستور وزیر نفت در واقع اشاره به ادعای سازمان خصوصی‌سازی در مورد همراهی‌نکردن پخش و پالایش برای ثبت صندوق دوم است. روز دوشنبه هنوز چند ساعتی از انتشار خبر عرضه ETF پالایشی نگذشته بود که روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی آغاز پذیره‌نویسی دارا دوم در شهریورماه را تکذیب و دلیل لغو را همراهی‌نکردن وزارت نفت اعلام کرد.
در متن خبر آمده بود: «به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر آغاز پذیره‌نویسی دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله موسوم به ETF از اوایل شهریور سال‌جاری، روابط عمومی این سازمان ضمن تکذیب خبر فوق اعلام کرد: براساس اعلام قبلی سازمان خصوصی‌سازی قرار بود سهام دولت در چهار پالایشگاه در قالب دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) عرضه شود لیکن با توجه به عدم اقدام وزارت نفت در تاسیس صندوق مذکور، هیات واگذاری در آخرین جلسه خود و با توجه عرضه قبلی سهام شرکت پالایش نفت تبریز، عرضه باقی‌مانده بلوک سهام متعلق به دولت در سه شرکت پالایش نفت بندرعباس، تهران، و اصفهان را نیز مصوب نمود. لذا بر همین اساس آگهی عرضه عمده و بلوکی سهام این شرکت‌ها هفته گذشته منتشر شده است که پس از هماهنگی با بورس تاریخ دقیق عرضه آن در بازار سرمایه مشخص خواهد شد.»

عرضه ETF دوم در اولین چهارشنبه شهریور

وزیر اقتصاد و امور دارایی نیز از هماهنگی با وزارت نفت و توافق برای عرضه صندوق دارا دوم (ETF)  در اولین چهارشنبه شهریور خبر داد.
به گزارش ایرنا، فرهاد دژپسند در این باره گفت: وزارت اقتصاد و وزارت نفت در خصوص صندوق ETF دارا دوم و عرضه آن پنجم شهریورماه توافق کرده‌اند.
او افزود در دولت یک برنامه زمانبندی برای عرضه سهام دولتی در طول سال وجود دارد و تلاش ما این است تا عرضه‌ها بر اساس این جداول تنظیم‌شده، صورت پذیرد. اما متاسفانه در خصوص دارادوم، مختصر ناهماهنگی ایجاد شد.
وزیر اقتصاد و امور دارایی با تاکید بر اینکه بنای وزارت اقتصاد بر این است تا عرضه سهام دولتی را در هماهنگی کامل با دستگاه‌های مربوط انجام دهد، در خصوص ناهماهنگی ایجادشده نیز گفت: در این زمینه اشکالی در اجرا وجود داشت: دستگاه تخصصی ذی‌ربط این برداشت را داشت که مورد دارا دوم هم وزارت اقتصاد به مانند دارا اول می‌تواند نسبت به تاسیس صندوق اقدام کند؛ در حالی که در قانون بودجه تصریح شده است تاسیس صندوق‌ها باید توسط دستگاه تخصصی ذی‌ربط انجام گیرد که در این مورد، وزارت نفت است.
او ادامه داد: تاسیس صندوق دارا دوم مقداری به درازا کشید و از آن‌جا که طبق مصوبه هیات واگذاری در صورتی که تا تاریخ مشخص‌شده، این صندوق تشکیل نشود، سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند مستقیما و به صورت بلوکی سهام شرکت‌ها را عرضه کند و روز گذشته سازمان خصوصی‌سازی عرضه بلوکی را اعلام کرد.
دژپسند در ادامه با اعلام برطرف‌شدن ناهماهنگی به وجودآمده و متوقف‌شدن عرضه بلوکی شرکت‌های دارا دوم ادامه داد: طی هماهنگی‌های انجام‌شده اخیر، مقرر شد تا وزارت نفت در اولین فرصت نسبت به تاسیس صندوق دارا دوم اقدام کند. بنابراین عملا مشکلات مربوط به این صندوق رفع شده است و من امیدوارم که در اولین چهارشنبه شهریورماه که مصادف با هفته دولت هم است، نسبت به عرضه این صندوق اقدام شود.
وزیر اقتصاد و امور دارایی در پایان گفت: بر خلاف صندوق دارایکم که سقف خرید در آن دو میلیون تومان بود، بنا داریم تا با اخذ مصوبه دولت این سقف را به پنج میلیون تومان افزایش دهیم.
وی افزود: خریداران این سهام همچنین در این معامله می‌توانند از امتیاز تخفیف ارزش سهام هم برخورد شوند، چرا که قانون‌گذار در دولت اجازه داده است تا با تخفیف ۳۰درصدی ارزش سهام صندوق دارادوم در روز عرضه، این صندوق در بازار بورس عرضه شود.

عرضه سهام شرکت‌های نفتی به صورت بلوکی متوقف شد

واکنش به سطح دو وزارتخانه اقتصاد و نفت محدود نشد؛ به‌طوری که محسن علیزاده، ناظر مجلس در شورای عالی بورس نیز گفت که دولت موظف است سهام خود را در شرکت‌های پالایشی به صورت صندوق پذیره‌نویسی کنند.
محسن علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به لغو پذیره‌نویسی صندوق «دارا دوم» و تاثیر آن بر بازار سرمایه این موضوع را  در جلسه‌ای با حضور نمایندگان سازمان خصوصی سازی، وزارت اقتصاد و نفت پیگیری کردم و مقرر شد عرضه سهام شرکت‌های نفتی، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها به صورت بلوکی متوقف شود.
وی افزود: در راستای این پیگیری‌ها دولت موظف است سهام خود در شرکت‌های پالایشی را به صورت صندوق پذیره‌نویسی کنند لذا عرضه بلوکی متوقف شود و تشکیل و ثبت صندوق‌ها در دستور کار وزارت نفت قرار می‌گیرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با ایجاد زیرساخت عرضه سهام به صورت صندوقی انجام شود.
همچنین مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از آمادگی سازمان بورس برای صدور مجوزهای لازم برای تشکیل «دارا دوم» خبر داد.
محسن خدابخش به سنا گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان فراهم‌کننده بستر تشکیل این صندوق‌ها همیشه آمادگی خود را اعلام کرده است و در این خصوص آمادگی کاملی وجود دارد.
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: بر این اساس واکنش کنونی بازار در این خصوص از نظر مباحث مالی و بنیادی مورد قبول نیست و سهامداران هم باید در انجام معاملات خود به این موضوع دقت کنند و درگیر هیجانات نشوند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399