چهارشنبه, 22 مرداد 1399 ساعت 08:54
کد خبر: 74596

انتقاد رئیس سازمان بورس از تصمیم‌های ناگهانی درباره عرضه‌های دولتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان بورس با ارائه آخرین وضعیت بازار سرمایه به نمایندگان از دولت خواست استراتژی خود را مشخص و طبق برنامه‌ریزی عمل کند.

به گزارش خانه‌ملت، حسن قالیباف‌اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در حاشیه نشست روز گذشته خود با نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: در نشست با نمایندگان به بررسی عملکرد بازار سرمایه پرداخته شد. با توجه به اهمیت بازار سرمایه در شرایط کنونی و رونق تولید، فضای اجرای پروژه‌ها، اشتغال و حضور پررنگ مردم در این بازار گزارشی به نمایندگان ارائه شد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران افزود: ما در جلسه روز گذشته درباره ورود نقدینگی به بازار، کمک بازار سرمایه به تولید، افزایش سرمایه‌ها، عرضه‌های اولیه، انتشار اوراق و تسهیلاتی که بازار سرمایه در سال جدید با رونق در بازار ثانویه ایجادکرده را در قالب گزارشی به نمایندگان ارائه کردیم. در نهایت قرار شد در بازار سرمایه نکته نظرات نمایندگان مورد توجه قرار گیرد.
وی در توضیح مسئولیت خساراتی که در روزهای اخیر متوجه مردم شده است، گفت: ما تنها ETF دولت را در بازار نداریم و نزدیک به 45ETF در بازار است که غیردولتی هستند. پذیره‌نویسیETF نخست دولت، یک ماه طول کشید و 6هزار میلیارد پذیره‌نویسی شد. این در حالی است که در روز حجم معاملات بورس بین 20تا 30هزار میلیارد تومان است اما در یک ماه مذکور، 6هزار میلیارد تومان پذیره‌نویسی انجام شد. بنابراین اصلا عدد ETF با عدد روز بازار قابل مقایسه نیست.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران ادامه داد: ایجاد ETF‌های دیگر در بازار نیز تاثیری بر قیمت بازار قیمت ندارد لذا ما باید منطقی به بررسی موضوع بپردازیم. قاعدتا این اقدامات نباید اثری بر ارزش شرکت‌ها بگذارد.
قالیباف‌اصل با بیان اینکه قیمت سهام شرکت بر اساس ارزش بنیادین وضعیت روز بازار بالا و پایین می‌شود و ارتباطی به تشکیل و تشکیل‌نشدن ETF ندارد، تصریح کرد: دولت موظف است ضمن داشتن استراتژی مشخص، وقتی برنامه برای عرضه ETF دارد، یکباره اقدام به کنسل‌کردن آن نکند. بنابراین دولت باید طبق برنامه و استراتژی خود برای فعالیت در بازار سرمایه به ویژه برنامه‌هایی که از قبل اعلام‌کرده، عمل کند.
وی یادآور شد: افرادی که با عرضه یا کنسل‌شدن ETF هیجانی می‌شوند، باید بدانند اتفاقی در ارزش شرکت نیفتاده است که مردم ضرر کنند. لذا کسی که سهام را می‌خرد یا می‌فروشد باید دقت کند. این اتفاق نباید روی ارزش شرکت اثری بگذارد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبات در حوزه بورس مسکن و مستغلات، گفت: مصوبه کلی در این خصوص در شورا داده شد و ما با کلیات آن موافقت کردیم، هیات موسس در حال تهیه گزارش هستند در صورت نهایی‌شدن به سازمان درخواست می دهند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399