جمعه, 25 فروردين 1396 ساعت 23:36
کد خبر: 9035

هاشمی اعتدال داشت چون عقلانیت داشت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مرضیه صدری
عصراقتصاد: همایش دیدبان اعتدال به منظور تبیین راه و اندیشه های آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته در محل مرکز همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور اعضای بیت ایشان برگزار شد.

سید حسن خمینی که سخنرانی افتتاحیه مراسم را بر عهده داشت صفت برجسته آیت الله هاشمی را گریز از ریا دانست و خاطر نشان کرد: ریا گریزی ایشان به حدی بود که گاهی اطرافیان گمان می کردند ایشان در این خصوص افراط می کند و همین ویژگی باعث شد برخی گروهها آیت الله را متهم به اشرافیت کنند.

حسن خمینی در بخش دیگری از سخنان خود به تعریف اشرافی گری پرداخت و گفت: اشرافیت بدین معناست که آنچه داریم را به عنوان تفاخر بیش از آنچه هست نشان دهیم و بیش از حد کفاف به انباشت ثروت بپردازیم.

وی خاطر نشان کرد: کتمان ثروت خود به جهت تحمیق دیگران و دور کردن آن ها از حقیقت نیز در متون دینی ما بسیار نهی شده و مورد حمله شدید قرار گرفته است.

خمینی افزود: تاکید ایشان به ریا موجب شده در مواردی واقعیت شخصیت ایشان کمرنگ تر جلوه کند و البته این موضوع ریشه در امر دیگری داشت.

باید دنیاسازی دنیا گریز باشیم

وی در خصوص اندیشه آیت الله هاشمی اظهار کرد: ایشان معتقد بود مسلمانان باید برای تولید ثروت، کار و اشتغال تلاش کنند چرا که این تنها وظیفه دولت نیست و تلاش تک تک افراد جامعه را می طلبد.

حسن خمینی ادامه داد: نگاه عدل گرایانه و واقع گرایانه آیت الله به این اشاره داشت که اندازه عفاف و کفاف از همه چیز بهره مند شویم و همین مساله باعث شد استراتژی های ایشان در مسائل حکومتی موفقیت آمیز باشد.

هاشمی اعتدال داشت چون عقلانیت داشت

یادگار امام(ره) از آیت الله هاشمی فردی معتدل یاد کرد که شعار ایشان هم اعتدال بود و گفت: باید در انجام امور میانه روی داشته باشیم و پرهیز از زهد صوفیانه اشرافیت، مشی معتدل جامعه است.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه اعتدال روش است، اظهار داشت: اعتدال روشی هم عادلانه و هم عاقلانه است. عاقلانه یعنی باید بیشترین منفعت را با کمترین هزینه به دست آوریم.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه آیت الله هاشمی صبور بود، ابراز داشت: صبر هاشمی در عقلانیتش ریشه داشت چون به دنبال هدفی بود. هدف را تعیین می‌کرد و به آن سمت می‌رفت.

هاشمی نماد عدالت است

حسن خمینی به جمله مشهور امام مبنی بر اینکه ما مامور به وظیفه ایم نه نتیجه اشاره کرد و گفت: میان هدف و نتیجه تفاوت وجود دارد. هدف نتیجه قبل از وقوع و نتیجه، نتیجه بعد از وقوع است. هدف است که وظیفه مار ا تعیین می کند.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: در آستانه انتخابات باید مراقب باشیم تا دچار چند دستگی و چند پارگی نشویم.

جهانگیری:

نظام از تجربیات آیت الله برای برون رفت از بحران استفاده کند

اسحاق جهانگیری سخنران اختتامیه همایش دیدبان اعتدال برگزاری چنین همایش هایی را برای تبیین راه و اندیشه های آیت الله هاشمی موثر دانست و گفت: نظام می تواند از تجربیات ایشان برای برون رفت از بحران و حل مشکلات کشور استفاده کند.

وی با اشاره به جمله مشهور امام خمینی مبنی بر اینکه مردان تاریخ تا آخر زنده اند، گفت: جمهوری اسلامی، دفاع مقدس، توسعه و سازندگی، اصلاحات و اعتدال با هاشمی نسبت وسیعی دارد و از یاد نرفتنی است.

معاون اول رئیس جمهور مهم ترین ویژگی هاشمی را این نکته دانست که  ایشان سیاستمداری است که از ابتدا تا انتهای نهضت در انقلاب باقی ماند.

درک هاشمی از اسلام پویا و خلاق بود

جهانگیری با اشاره به اینکه هاشمی متفکر بزرگی بود، گفت: درک هاشمی از اسلام پویا و خلاق بود و در دنیای امروز اسلام سیاستمداری که متفکر دینی و اولین اثرش در مورد امیرکبیر صاحب ده ها جلد کتاب درباره قرآن و باشد، کمتر پیدا می شود.

وی افزود: وی در اثر همین تفکر علمی و سیاسی به یک سرمایه نمادین برای ایران تبدیل  شد که مهم ترین مانع برای فروپاشی اجتماعی و آسیب های داخلی و خارجی در زمان بحران های بزرگ است.

در روش هاشمی بن بست وجود نداشت

جهانگیری نقش هاشمی در دوران سازندگی، گفتمان انقلابی، گفتمان اصلاحات و اعتدال را موثر و تعیین کننده ای دانست و گفت: در روش هاشمی بن بست وجود نداشت. هاشمی سیاستمداری است که در زمان حضورش در اولین عرصه های مبارزاتی تا اخرین لحظه حیات پر بارش هیچ گاه غایب صحنه نبود.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اقتدار و عزت در قو ه مجریه در دولت سازندگی می درخشد و همه دستگاهها حس می کردند به معنای واقعی اقتدار دارند.

هیچکس به اندازه هاشمی خود را در معرض رای مردم قرار نداد

جهانگیری با اشاره به نامزدی ایشان در انتخابات های اخیر گفت: در بسیاری از انتخابات ها حملات شدیدی به وی وارد شد. من هیچ وقت فکر نمی کردم ایشان رد صلاحیت شود و رد صلاحیت ایشان ما را شوکه کرد.

وی ادامه داد: با اینکه آیت الله هاشمی به انتخابات آن زمان اعتراض داشت هیچ گاه سعی نکرد صحنه را برای مردم تنگ کنند و هنگامی که برای جویا شدن از نظر ایشان به نزد وی رفتم، گفت آنها از دوست دیگرشان حمایت کرده و در نهایت رئیس جمهور ساختند.

وی آیت الله را فردی دانست که هیچ گاه محافظه کاری در پیش نگرفت و همین موجب شد بخش جوان جامعه ما روز به روز اقبال بیشتری به هاشمی نشان دادند.

هاشمی حلقه وصل جریان های سیاسی بود نه عامل فصل

معاون اول رئیس جمهور هاشمی را پلی میان نسل های مختلف جامعه، میان حکومت و ملت و میان جریان های سیاسی دانست و تصریح کرد: هاشمی پل بود نه اینکه مانند برخی دیوار باشد.

وی ادامه داد: آیت الله همیشه مانع از آن می شد که جریانی جریان دیگر را حذف کند به همین دلیل در دوره ای جریانی خاص و در دوره ای دیگر جریان مقابل آن به مخالفت با وی می پرداختند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود از علاقه وافر هاشمی به جمهوری اسلامی یاد کرد و گفت: به قول فرزند ایشان محسن، جمهوری اسلامی را از فرزندان خود نیز بیشتر دوست داشت.

وی با اشاره به نگاه توسعه ای هاشمی گفت: وی از امیرکبیر سرمشق گرفته بود تا به توسعه ایران بپردازد. هاشمی از مدیرانی که به فکر کارهای بزرگ بودند حمایت می کرد و هیچ گاه دچار یاس و نا امیدی نشد.

جهانگیری با یادآوری اتفاقات سال های 88 گفت: در آن سال ها تلاش کردند به هر روشی ایشان را وادار به عکس العمل هایی کرده و آن را به مسئله مهمی برای کشور تبدیل کنند اما ایشان همه فشارها را تحمل می کرد و همواره به آینده کشور امیدوار بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت های خاص کشور مانند نیروی انسانی جوان و منابع طبیعی گفت: می توان با اتکا به این سرمایه ها به آینده کشور امیدوار بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما در شرایط خاصی در منطقه و دنیا به سر می بریم و با مسائلی مانند رئیس جمهور امریکا و مسائل سوریه و عراق و افغانستان و یمن و ... مواجهیم. در داخل هم با چالش های بزرگی در بخش سیاسی ، اقتصادی، بیکاری و آسیب های اجتماعی رو به رو هستیم که حفظ وحدت کشور را بیش از پیش مهم می کند.

حجت الاسلام سروش محلاتی، مسعود نیلی، آیت الله سید محمد علی ایازی، سید محمود دعایی، مرتضی الویری، حسین علایی، مسعود روغنی زنجانی، احمد نقیب زاده و محمد فروزنده از دیگر سخنرانان نشست های این یادواره بودند و همچنین عفت مرعشی ، محسن هاشمی ، فائزه هاشمی و حسین مرعشی از خانواده رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت و نیز دکتر ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، دکتر علی اکبر صالحی، غلامحسین کرباسچی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر در این مراسم حضور یافتند.

در حاشیه همایش نیز نمایشگاهی از آثار و تالیفات آیت الله هاشمی رفسنجانی برگزار و با استقبال حاضرین مواجه شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399