کار و اشتغال

دبیرکل خانه کارگر نسبت به محرومیت از تحصیل فرزندان کارگران به دلیل ناتوانی خانواده‎ها برای تهیه ابزار آموزشی هشدار داد.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، گفت: امیدواریم بتوانیم بهترین جوانان کشور را به استخدام سازمان تأمین اجتماعی درآوریم و در آینده کارشناسان و مدیران خوبی برای خدمت به 45 میلیون نفر جامعه تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی جذب کنیم.
محاسبات گروه کارگری دستمزد نشان می‌دهد که نرخ سبد حداقلی که در اسفندماه ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد، با هر متر و معیاری که حساب کنیم، از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گذشته است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: سیاست جدی سازمان تامین اجتماعی انتصاب مدیران و ورود نیروهای توانمند با بهره‌گیری از اصل شایستگی از طریق فضای رقابتی عادلانه است.
عدم امکان ثبت سفارش و کمبود مواد اولیه؛ آماده سازی محصولات را متوقف کرده و تحویل پروژه ها به تاخیر انداخته و در نهایت موجب کاهش نقدینگی شرکت ها شده است.
سه شنبه, 18 شهریور 1399 ساعت 08:35

تثبیت نرخ بیکاری در ۷ سال گذشته

براساس آمار سازمان برنامه و بودجه در بازه زمانی ۷ سال گذشته نزدیک به سه میلیون نفر (۲ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۲۰۳ نفر) وارد بازار کار شدند و نرخ بیکاری در این دوره در رقم ۱۰ درصد تثبیت شده است.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور بخشنامه ممنوعیت دریافت کپی مدارک هویتی (کارت ملی و شناسنامه) در دستگاه‌های اجرایی از خدمت‌گیرندگان را ابلاغ کرد.
نادر مرادی می‌گوید: دولت اگر می‌خواهد در زمینه بهبود معیشت کارگران یا ترمیم دستمزد اقدامی صورت دهد، باید هرچه زودتر جلسه شورایعالی کار را برای گفتگو و چانه‌زنی برگزار کند.
چهارشنبه, 05 شهریور 1399 ساعت 15:22

متوسط حقوق فرهنگیان ۴.۸برابر شد

بررسی‌ها نشان می‌دهد حداقل حقوق کارکنان دولت در سال ۱۳۹۲ برابر ۴۷۵ هزار تومان بود که با ۵.۹ برابر رشد در سال ۱۳۹۸ به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پرداخت منابع ریالی به تعاونی‌هایی که ۶۰ درصد پیشرفت دارند، موافقت کرد.
 معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اخذ مجوز برای بارگذاری ۱۲ فعالیت دارای اولویت این معاونت در « درگاه ملی صدور مجوزهای وزارت امور اقتصادی و دارایی» و و تهیه شناسنامه و فرآیند کاری برای آنها خبر داد.
نمایندگان مجلس تا امروز کاری برای معیشت کارگران صورت نداده‌اند؛ اگر یک کارگر امروز ۳ میلیون تومان درآمد داشته باشد و نرخ دلار را ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان بگیریم، درآمد ماهانه کارگران فقط ۱۲۸ دلار است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حق همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به رسمیت شناخته و اجرا شده است.
پیش از این صاحبان مشاغل باید از ابتدای امسال ملزم به استفاده از کارتخوان می‌شدند اما از آنجا که در پی شیوع ویروس کرونا بسیاری از تکالیف مالیاتی به تعویق افتاد، این موضوع شامل حال این تکلیف مالیاتی هم شد و طبق اعلام رئیس سازمان مالیاتی الزام مشاغل به استفاده…
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه شرایط مطلوبی فراهم شده تا دولت برخی از بدهی‌های خود را به سازمان تأمین اجتماعی بپردازد، گفت : اکنون با اعتمادی که میان دولت و سازمان تأمین اجتماعی به وجود آمده، بسیاری از مطالبات سازمان در حال وصول است و…
چهارشنبه, 29 مرداد 1399 ساعت 12:50

حق مسکن کارگران تصویب شد

مصوبه افزایش حق مسکن کارگران که در هفته‌های اخیر از سوی کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده بود، امروز در هیات وزیران به تصویب نهایی رسید.
مهمترین مصوبه بیست و چهارمین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، حذف شرط «نداشتن چک برگشتی» از شروط دریافت همه تسهیلات کرونایی برای متقاضیان و ضامنان در همه تسهیلات مربوط به کسب و کارهای آسیب‎دیده از کرونا بود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از همسان‎سازی حقوق بازنشستگی و مستمری بیمه‎شدگان صندوق بیمه اجتماعی خبر داد و اعلام کرد با این اتفاق ،۲۶ درصد به مجموع دریافتی مستمری‎بگیران صندوق، اضافه خواهد شد.
در حالی که دستمزد اشتغال کامل نیز جوابگوی مخارج کارگران نیست، این روزها برخی کارفرمایان از کارکنان خود می‎خواهند به پاره‌وقت و ناقص کار کنند تا مجبور نشوند حقوق و مزایای کامل به آنان بپردازند.
دوشنبه, 13 مرداد 1399 ساعت 14:51

۳۵ درصد پیک‌های موتوری تعطیل شدند

رئیس اتحادیه حمل‌ونقل بار و کالای سبک شهری با اعلام اینکه در حوزه دفاتر پیک‌های موتوری 30 تا 35 درصد تعطیلی را شاهدیم، یادآور شد: به پیک موتوری 25 لیتر یعنی روزی 8 دهم لیتر سوخت تعلق گرفت که به هیچ وجه کفاف نیاز را نمی‌دهد و منجر به تعطیلی…
یکشنبه, 12 مرداد 1399 ساعت 11:14

خبر خوش وزیر کار برای بازنشستگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سهامدار شدن بازنشستگان کشوری در صندوق مدیریت ثروت در فرابورس خبر داد.
مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که سند الزامات بهبود فضای کسب وکار حوزه تولید در پنج حوزه مالیات، بیمه تامین اجتماعی، گمرک، بانک و محیط زیست تدوین شده است.
هیات مقررت‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، نیروی انتظامی را موظف کرده است ظرف 15 روز به استعلام‌های مرتبط با آن دسته از کسب‌وکارهایی که دریافت تاییدیه این نیرو برای آنها لازم است، پاسخ دهد.
 وزیر کار می‌گوید این موضوع این هفته در دستور کار هیات وزیران قرار می‌گیرد کندی دستگاه عریض و طویل دولت و بروکراسی خسته حاکم بر آن دامن حق مسکن کارگران را نیز گرفته است؛ به طوری که از 17 خرداد که شورای عالی کار افزایش 200 هزار تومانی آن را…
سخنگوی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: وام یک میلیون تومانی برای تمام سرپرستان خانوار یارانه بگیری که درخواست خود را طی اردیبهشت و خرداد اعلام کرده اند واریز شده است و جامانده ای نداریم.
یکشنبه, 29 تیر 1399 ساعت 13:48

احتمال تصویب حق مسکن طی این هفته

عضو شورای عالی کار از احتمال تصویب حق مسکن کارگران طی این هفته خبر داد و گفت: با توجه به اینکه در شرف پرداخت دستمزد تیر قرار داریم، معوقه حق مسکن باید با حقوق مرداد واریز شود.
علی رغم اینکه عده ای از ثبت نام کنندگان بیمه بیکاری معتقد هستند که مقرری بیمه بیکاری برایشان واریز نشده است و چند ماه از ثبت شبای بانکی آنها می گذرد, معاون بیمه ای سازمان خبر داد که جاماندگان با شماره ۴۱۲۰ تماس بگیرند.
چهارشنبه, 25 تیر 1399 ساعت 08:37

«کد ملی شما واجد شرایط نیست»

بیشتر این مشاغل فاقد بیمه که با شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند و پیش‎بینی می‎شود با محدودشدن سفرها بیکاری بلندمدت‎تری را به نسبت سایر مشاغل تجربه کنند، از ۱۶ تیرماه هنوز موفق به ثبت اطلاعات در سامانه کارا نشده‎اند. پیامی که بیشتر آن‎ها دریافت کرده‎اند این بوده است: «کد…
دوشنبه, 23 تیر 1399 ساعت 10:34

نرخ بیکاری جوانان به ۲۴/۵ درصد رسید

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ٢٤,٥ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ١٣٩٩ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٨) ٢.٠ درصد کاهش یافته است.
دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفت: سقف وام برای مشاغل خانگی به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.
صفحه 1 از 30

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399