کار و اشتغال

سازمان بین‎المللی کار با انتشار گزارشی از افزایش کودکان کار همزمان با شیوع کرونا در جهان خبر داد.
مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار گفت: تاکنون به بیش از ۲۳۴ هزار پرونده مربوط به رانندگان تاکسی، ۱۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات کرونایی پرداخت شده است.
ترجمه: پوراندخت رمدانی با اینکه دوركارى ارزش‌ها و فواید زیادی دارد، برخورداری از كارمندانى از مناطق جغرافیایی مختلف، سبب شده است شرکت‌ها برای دوركاری‌های مجازى با چالشی به نام برنامه‌ريزى استراتژيك کارآمد مواجه شوند. البته حضور نداشتن در محيط‌های خشک سازمانی، زمینه‌هاى فكرى شما و پرسنل را به سوى برنامه‌ريزى…
معاون وزیر کار از راه‌اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب‌وکار خبر داد.اطلاعات بازار کار از طریق این سامانه در اختیار سیاست گذاران قرار می‌گیرد تا در سیاست گذاری از این اطلاعات بهره ببرند.
سه شنبه, 29 مهر 1399 ساعت 16:11

صدور مجوز به جای ایجاد اشتغال

احمدرضا اسعدی نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه کمیسیون جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس دو روز پیش (28 مهر 1399) کلیات «طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار» را تصویب کرد.
دو تن از معاونان وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به اتفاق جمعی از کارشناسان طرح‌های معدنی این وزارت‌خانه از طرح معدنی احداث کارخانه کنسانتره «فولاد خراسان» در سنگان خواف بازدید کردند.
دبیرکل خانه کارگر از آغاز بررسی‎های اصلاح قانون بیمه کاری خبر داد و گفت باید ماهیت حمایتی این قانون فراگیر شود، در سال‌های گذشته، به‌جای تقویت قانون بیمه بیکاری، نهادهای امدادی و خیریه‌ای فعال شدند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از صدور احکام متناسب‌سازی شده حقوق بازنشستگان کشوری خبر داد.
«اکنون با کاهش درآمدهای نفتی، فرصت خوبی است تا اقتصاد بدون نفت را تمرین کنیم؛ دولت نقش یک رگولاتور را بر عهده بگیرد و برای کسب‌وکارها تسهیلگری کند تا آن‌ها بتوانند درآمدهای بیشتری کسب کنند و در مقابل قادر به پرداخت مالیات بیشتری باشند» افشین کلاهی، رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان،…
دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 16:26

به کد شکایات دسترسی نداریم!

محسن باقری از عدم دسترسی به شکایات ابطال مزد خبر می‌دهد.
طرح یارانه دستمزد که از سال گذشته در مناطق کم برخوردار کشور در حال اجراست، توانسته منجر به جذب ۶ هزار و ۷۵۲ نفر شغل اولی با سقف سنی ۳۵ سال شود.
دبیرکل خانه کارگر نسبت به محرومیت از تحصیل فرزندان کارگران به دلیل ناتوانی خانواده‎ها برای تهیه ابزار آموزشی هشدار داد.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، گفت: امیدواریم بتوانیم بهترین جوانان کشور را به استخدام سازمان تأمین اجتماعی درآوریم و در آینده کارشناسان و مدیران خوبی برای خدمت به 45 میلیون نفر جامعه تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی جذب کنیم.
محاسبات گروه کارگری دستمزد نشان می‌دهد که نرخ سبد حداقلی که در اسفندماه ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد، با هر متر و معیاری که حساب کنیم، از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گذشته است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: سیاست جدی سازمان تامین اجتماعی انتصاب مدیران و ورود نیروهای توانمند با بهره‌گیری از اصل شایستگی از طریق فضای رقابتی عادلانه است.
عدم امکان ثبت سفارش و کمبود مواد اولیه؛ آماده سازی محصولات را متوقف کرده و تحویل پروژه ها به تاخیر انداخته و در نهایت موجب کاهش نقدینگی شرکت ها شده است.
سه شنبه, 18 شهریور 1399 ساعت 08:35

تثبیت نرخ بیکاری در ۷ سال گذشته

براساس آمار سازمان برنامه و بودجه در بازه زمانی ۷ سال گذشته نزدیک به سه میلیون نفر (۲ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۲۰۳ نفر) وارد بازار کار شدند و نرخ بیکاری در این دوره در رقم ۱۰ درصد تثبیت شده است.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور بخشنامه ممنوعیت دریافت کپی مدارک هویتی (کارت ملی و شناسنامه) در دستگاه‌های اجرایی از خدمت‌گیرندگان را ابلاغ کرد.
نادر مرادی می‌گوید: دولت اگر می‌خواهد در زمینه بهبود معیشت کارگران یا ترمیم دستمزد اقدامی صورت دهد، باید هرچه زودتر جلسه شورایعالی کار را برای گفتگو و چانه‌زنی برگزار کند.
چهارشنبه, 05 شهریور 1399 ساعت 15:22

متوسط حقوق فرهنگیان ۴.۸برابر شد

بررسی‌ها نشان می‌دهد حداقل حقوق کارکنان دولت در سال ۱۳۹۲ برابر ۴۷۵ هزار تومان بود که با ۵.۹ برابر رشد در سال ۱۳۹۸ به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پرداخت منابع ریالی به تعاونی‌هایی که ۶۰ درصد پیشرفت دارند، موافقت کرد.
 معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اخذ مجوز برای بارگذاری ۱۲ فعالیت دارای اولویت این معاونت در « درگاه ملی صدور مجوزهای وزارت امور اقتصادی و دارایی» و و تهیه شناسنامه و فرآیند کاری برای آنها خبر داد.
نمایندگان مجلس تا امروز کاری برای معیشت کارگران صورت نداده‌اند؛ اگر یک کارگر امروز ۳ میلیون تومان درآمد داشته باشد و نرخ دلار را ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان بگیریم، درآمد ماهانه کارگران فقط ۱۲۸ دلار است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حق همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به رسمیت شناخته و اجرا شده است.
پیش از این صاحبان مشاغل باید از ابتدای امسال ملزم به استفاده از کارتخوان می‌شدند اما از آنجا که در پی شیوع ویروس کرونا بسیاری از تکالیف مالیاتی به تعویق افتاد، این موضوع شامل حال این تکلیف مالیاتی هم شد و طبق اعلام رئیس سازمان مالیاتی الزام مشاغل به استفاده…
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه شرایط مطلوبی فراهم شده تا دولت برخی از بدهی‌های خود را به سازمان تأمین اجتماعی بپردازد، گفت : اکنون با اعتمادی که میان دولت و سازمان تأمین اجتماعی به وجود آمده، بسیاری از مطالبات سازمان در حال وصول است و…
چهارشنبه, 29 مرداد 1399 ساعت 12:50

حق مسکن کارگران تصویب شد

مصوبه افزایش حق مسکن کارگران که در هفته‌های اخیر از سوی کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده بود، امروز در هیات وزیران به تصویب نهایی رسید.
مهمترین مصوبه بیست و چهارمین جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، حذف شرط «نداشتن چک برگشتی» از شروط دریافت همه تسهیلات کرونایی برای متقاضیان و ضامنان در همه تسهیلات مربوط به کسب و کارهای آسیب‎دیده از کرونا بود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از همسان‎سازی حقوق بازنشستگی و مستمری بیمه‎شدگان صندوق بیمه اجتماعی خبر داد و اعلام کرد با این اتفاق ،۲۶ درصد به مجموع دریافتی مستمری‎بگیران صندوق، اضافه خواهد شد.
در حالی که دستمزد اشتغال کامل نیز جوابگوی مخارج کارگران نیست، این روزها برخی کارفرمایان از کارکنان خود می‎خواهند به پاره‌وقت و ناقص کار کنند تا مجبور نشوند حقوق و مزایای کامل به آنان بپردازند.
صفحه 1 از 31

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399