کار و اشتغال

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، یادداشت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شرح زیر است: همه‌گیری کووید ۱۹ در کنار ایجاد بحران در حوزه سلامت، هزینه‌های گسترده‌ای را بر اقتصاد جهانی و ابعاد مختلف زندگی اجتماعی فرهنگی جوامع بر جای گذاشته است. روبروشدن با چالش‌های این بحران عالمگیر در…
رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار گفت: حاکمیت الکترونیک، تغییر پارادایم کسب و کارها، مقررات‌زدایی و مستحکم‌سازی دانش‌پایه کسب و کارها برنامه‌های مرکز برای مقاوم‌سازی کسب و کارها در شرایط پساکرونایی است که 20 فروردین برای تصویب به هیات دولت ارسال می‌شود.
یکی از اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار می‌گوید کارگران به هیچ عنوان حاضر نیستند قانون کار را نادیده بگیرند و حداقل دستمزد جدا از میزان دریافتی کارگران باید براساس نرخ تورم مصوب یعنی ۳۴ درصد افزایش یابد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سامانه جامع روابط کار به یک بانک اطلاعاتی بزرگ تبدیل خواهد شد، گفت: با راه‌اندازی این سامانه، ارسال نسخه ای از قراردادهای کار به شکل الکترونیکی انجام می شود.
نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه امسال هیچ کارگری کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت نمی‌کند، گفت: موکول شدن تعیین دستمزد کارگران به فروردین ماه مشکلی ایجاد نمی‌کند و اگر به فاصله چند روز بخشنامه مزد در فروردین ماه صادر شود، باز هم…
رییس کل گمرک ایران در نامه ای ۸ بندی رئوس اقدامات این سازمان در جهت حمایت از تولید و بهبود محیط کسب و کار و دستورالعمل نحوه اخذ ضمانتنامه بانکی در سال جاری را اعلام کرد.
در پی ابلاغیه مشترک معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی به منظور ارئه خدمات بهتر در حوزه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری، ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری از طریق سامانه الکترونیکی ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری انجام می شود.
پس از ۱۰ ساعت مذاکره فشرده، نشست شورای عالی کار باز هم بدون نتیجه پایان یافت و جلسه بعدی به ظهر (پنجشنبه) موکول شد.
رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها با اشاره به افزایش ۷۲.۵ درصدی حقوق کارمندان دولت در سال بعد، گفت: میزان افزایش حقوق کارگران نباید کمتر از این باشد.
رئیس مرکز اطلاع ‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه، از پرداخت اولین مرحله کمک معیشتی به حدود ۳ میلیون خانوار خبر داد.
یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان می‌کند: یارانه‌ای که قرار است امشب به حساب تعدادی از سرپرستان خانوار واریز شود گام اول برای جبران خسارت‌هایی است که کرونا به شهروندان وارد کرده و معیشت آنها را به خطر انداخته است.
عضو هیات مدیره کانون شورهای اسلامی کار استان تهران، گفت: با اینکه در سال جاری شاهد افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل دستمزد هستیم؛ اما تورم حدود ۴۰ درصدی، قدرت خرید دستمزد را به شدت فروکاسته است تا جایی که دیگر نمی‌توان ارزشی برای حداقل دستمزد سال جاری قائل شد.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به واریز نقدی بسته های حمایتی برای اقشار کم درآمد، رقم این بسته ها را برای خانوارهای با حداقل جمعیت ۲۰۰ و حداکثر جمعیت ۶۰۰ هزار تومان عنوان کرد.
بین پنجم و بیست و چهارم اسفندماه، هزینه‌های حداقلی زندگی خانوار، حداقل ۳۲۰ هزار تومان افزایش داشته است و برای حفظ قدرت خرید کارگران، باید حداقل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به دستمزدها افزوده شود.
شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 13:21

از هر ۳ بیکار یک نفر شاغل شد

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: در پاییز امسال ۲۵.۷ درصد از بیکاران به جمعیت غیرفعال پیوسته‌اند که اگر این افراد تقاضای شغل داشتند نرخ بیکاری به رقم ۱۳.۲ درصد می‌رسید.
عضو کارگروه دستمزد شورای عالی کار از برگزاری جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار در روز دوشنبه برای رایزنی در مورد حداقل دستمزد سال آینده حقوق بگیران تامین اجتماعی خبر داد.
میکائیل صدیقی می‌گوید: کارگران نمی‌توانند در خانه بمانند چون دستمزد و بیمه بیکاری ندارند. توصیه «درخانه بمانید» برای بخش عظیمی از جامعه کارگری کشور، قابل اجرا نیست. میکائیل صدیقی (رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان) در این رابطه می‌گوید: درخواست دولت و مراکز درمانی کشور از مردم و کارگران…
طی مراسمی با حضور دکتر شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، للـه گانی مدیرعامل بانک و رضاخواه مدیرعامل شرکت رایتل، باشگاه مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی رونمایی شد و رسماً به بهره برداری رسید.
وزیر کار گفت: حدود ۳ هزار میلیارد تومان منابع به منظور پرداخت بیمه‌های بیکاری و ارائه تسهیلات تخصیص می یابد.
سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 11:14

لغو جلسه تعیین دستمزد سال ۹۹ کارگران

عضو شورای عالی کار گفت: جلسه تعیین دستمزد سال ۹۹ کارگران که قرار بود امروز برگزار شود به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو شد.
معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی گفت: به بیمه‌شدگانی که به علت ابتلاء به بیماری کرونا و بنابر تشخیص پزشک معالج، موقتاً قادر به کار نیستند و در دوره استراحت مزد و حقوق دریافت نمی‌کنند، غرامت دستمزد ایام بیماری پرداخت می‌شود.
بر اساس نتایج یک پژوهش علمی که انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران درباره تاثیرات روانی و اجتماعی پدیده کرونا انجام داد، مشخص شد حدود نیمی از شرکت‌کنندگان نگران وضع شغلی خود هستند.
علی خدایی از رایزنی‌های صورت گرفته با معاونت روابط کار وزارت کار خبر داد و گفت: اخبار تعطیلی جلسات شورای عالی کار به هیچ وجه صحت ندارد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان این‌که علی‌رغم درخواست تشکیل جلسه دستمزد سال ۱۳۹۹ همچنان منتظر ارسال دعوت‌نامه‌ها هستیم، گفت: اگر به دلیل کرونا و رعایت مسائل بهداشتی برگزاری جلسه دستمزد به تعویق افتاده، آمادگی داریم حتی در حالت قرنطینه و در یک کمپ جداگانه به بحث دستمزد…
رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار، با اشاره به شرایط ویژه کسب و کارهای داخلی و خارجی در مواجهه با ویروس کرونا و سرعت بخشیدن به اعطای مجوزهای کارگاه ها، گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی تسهیل کننده صدور مجوزهای کسب و کار است، یعنی…
چهارشنبه, 14 اسفند 1398 ساعت 11:31

پیشنهاد افزایش ۶۰ درصدی دستمزد کارگران

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان این‌که افزایش حداقل دستمزد کارگران باید بین ۵۸ تا ۶۰ درصد باشد، گفت: کارگران هشت سال دوران جنگ هیچ‌گونه افزایش مزدی نداشتند و شرایط را درک کردند. امروز که معیشت آنها دچار مشکل شده دولت و کارفرمایان برای ماندگاری سفره‌های آنها باید…
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 99 گفت: بر اساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق نحوه افزایش حقوق‌های زیر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مشخص و مقرر شده افزایش حقوق‌های بین ۳ تا ۶ میلیون تومان بیش از ۱۵ درصد باشد.
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از احتمال تعیین دستمزد سال ۹۹ کارگران در هفته جاری خبر داد و ابراز امیدواری کرد که حداقل دستمزد کارگران به رقم چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان هزینه معیشت کارگران نزدیک شود.
علی خدایی با بیان اینکه هنوز دعوتنامه‌ای برای شرکت در جلسه شورای عالی کار دریافت نکردیم، گفت: خواسته‌ی ما برگزاری جلسه مزد در همین هفته است و باید محاسبات انجام شده در کمیته دستمزد در مذاکرات، مبنا قرار گیرد.
فعال حوزه کارگری گفت: با توجه به اینکه امکان اصلاحات زیرساختی در کشور وجود ندارد دولت برای افزایش قدرت خرید کارگران می تواند از وام ودیعه اجاره مسکن و بن کالاهای اساسی پرداخت کند.
صفحه 1 از 27

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395