آب و نیرو

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به برگزاری بیست‌ویکمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند در تهران، گفت: طرفین در این نشست موفق شدند در خصوص مسائل مهمی همچون زمان‌بندی ایجاد سامانه‌های اندازه‌گیری تحویل حقابه ایران توافق کنند.
عصراقتصاد: وزیر نیرو با اشاره به اتمام طرح مطالعاتی این وزارتخانه به منظور استفاده از آب دریای عمان و خلیج فارس در 17 استان کشور، گفت: بر اساس این طرح امکان انتقال ۸.۳ میلیارد مترمکعب آب دریا به کشور جهت استفاده در بخش صنعت فراهم شده است.
عصراقتصاد: وزیر نیرو گفت: تا پایان امسال ۹ نیروگاه حرارتی و ۱۰ سد در استان های مختلف با هدف بهره مندی تمام کشور از انرژی آب و برق افتتاح می شود.
دوشنبه, 27 آبان 1398 ساعت 15:15

افزایش ۳۲ درصدی حجم آب سدهای کشور

حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در هفته پایانی آبان‌ماه به رقم ۲۵ میلیارد و ۵۷ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۲ درصد داشته است.
وزیر نیرو گفت: تا پایان امسال ۹ نیروگاه حرارتی و ۱۰ سد در استان‌های مختلف با هدف بهره‌مندی تمام کشور از انرژی آب و برق افتتاح می‌شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: در حال حاضر در سدهای ۵ گانه ۷۸۱ میلیون متر مکعب ذخیره آب داریم این در حالی است که این رقم در سال گذشته ۵۵۴ میلیون متر مکعب بوده است بنابراین نسبت به سال گذشته ۲۲۷ میلیون متر مکعب مکعب آب بیشتری داریم.
مدیر مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری گفت: دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری 14 آذرماه امسال با حضور مقامات و وزرای بخش آب 16 کشور منطقه به ریاست وزیر نیروی کشورمان در تهران برگزار می‌شود.
چهارشنبه, 22 آبان 1398 ساعت 13:35

قیمت برق استخراج رمزارزها اعلام شد

بر اساس مقررات قیمت برق مراکز استخراج رمزارزها به ازای هر کیلووات ساعت معادل متوسط قیمت صادراتی برق و 965 تومان خواهد بود.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تا پایان امسال به یک هزار و ۱۲۴ روستای کشور آبرسانی خواهد شد، گفت: در نیمه دوم امسال ۹ نیروگاه حرارتی نیز به ظرفیت سه هزار مگاوات وارد مدار خواهد شد.
یک استاد دانشگاه با بیان اینکه حق نداریم کویر را گسترش دهیم، گفت: انتقال آب از خزر موجب آبادنی سمنان و هیچ جای دیگر نخواهد شد، این دریاچه امانتی است که باید برای آیندگان حفظ شود.
یکشنبه, 12 آبان 1398 ساعت 11:48

نرخ تورم تولیدکننده بخش برق منفی شد

درصد تغییرات میانگین شاخص کل بخش برق در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه)، ٣.٤٨- می‌باشد.
وزیر نیرو با اشاره به تدوین چارچوب یک همکاری‌ بلندمدت برقی میان کشورهای ایران و سوریه، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته درصددیم تا سه سال آینده با ایجاد زیرساخت‌های لازم شاهد سنکرون‌سازی شبکه برق ایران و سوریه باشیم.
مجری طرح های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: اگرچه تحریم‌ها بی تأثیر نبوده اما با تدابیری که در وزارت نیرو، شرکت تولید نیروی برق حرارتی و پیمانکاران و مشاوران انجام شده، نگرانی برای ادامه مسیر ورود و داخلی سازی توربین های کلاس F در صنعت برق…
عصر اقتصاد: مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: تا پایان سال به طور میانگین هر ۲۰ روز یک نیروگاه جدید ۱۶۰ مگاواتی وارد مدار خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به مذاکرات سال گذشته با مقام‌های عراقی درباره برقراری امکان ارتباط برق ایران و عراق، گفت: از امروز با اتصال شبکه برق دو کشور یکسان عمل می‌کنند.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو با تاکید بر اینکه در تلاش برای برقراری حمایت ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان صنعت برق هستیم، گفت: در حال حاضر آیین‌نامه‌ای به منظور ارائه انواع حمایت‌های قانونی، مالی و اداری لازم از شرکت‌های دانش‌بنیان در دست تدوین است و این مهم تا پایان…
وزیر نیرو گفت: برای توسعه همکاری بین کشورهای منطقه در حال بازسازی یک نیروگاه در سوریه هستیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه صنعت برق متکی به منابع داخلی است، گفت: حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان از گردش مالی برق متکی به منابع داخلی و صادرات تجهیزات و خدمات مهندسی به بازارهای منطقه است.
چهارشنبه, 08 آبان 1398 ساعت 14:03

رشد ۵۷ درصدی بارش‌ها در کشور

میزان بارش‌های کشور در حالی در ۳۷ روز ابتدایی سال آبی جدید ( مهرماه۹۸ تا پایان شهریورماه ۹۹) به رقم ۱۷.۷ میلی متر رسید که این میزان بارش در مقایسه با میانگین بارش‌های درازمدت - که ۱۱.۳ میلی متر بود - از رشدی ۵۷ درصدی برخودار شده است.
وزیر نیرو گفت: از ابتدای امسال تاکنون و با هدف آمادگی در برابر سیلاب های محتمل، ۵۷۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان‌های سیل خیز لایروبی شده‌اند.
یکشنبه, 05 آبان 1398 ساعت 11:14

آخرین وضعیت سدهای ایران

با وجودی که بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۸ مهرماه در مقایسه با بارش سال آبی گذشته حدود ۳۹ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود ۱۴ درصد کاهش یافته، اما آمارها حاکی است که موجودی آب مخازن سدهای ایران در تاریخ ۳۰ مهرماه سال جاری…
دوشنبه, 29 مهر 1398 ساعت 15:59

حجم آب سدهای کشور ۵۳ درصد شد

میزان پرشدگی سدهای کشور در نخستین ماه سال آبی جدید (مهرماه۹۸ تا شهریور۹۹) به سطح ۵۳درصد کاهش یافته که میزان بارش های کشور نیز در این بازه زمانی ۵.۸ میلیمتر گزارش شده است.
عصراقتصاد: وزیر نیرو بر لزوم تشکیل کارگروه دائمی میان این وزارتخانه و شهرداری تهران تاکید کرد و گفت: ایجاد یک ساز و کار دائمی بین مدیریت شهری پایتخت و وزارت نیرو و همچنین همکاری‌های تعریف شده می‌تواند الگویی برای سایر شهرها بوده و افزایش تاب‌آوری شهری را در پی داشته…
وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم اعمال مدیریت کارآمد و اقتصادی در مصرف بهینه آب و استفاده از حداکثر ظرفیت های موجود برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی تاکید کرد.
عصراقتصاد: وزیر نیرو گفت: تا پایان دولت دوازدهم چهار هزار روستای دیگر به جمع روستاهای برخوردار از شبکه آب شرب سالم و پایدار افزوده خواهد شد.
عصر اقتصاد: وزیر نیرو گفت: آغاز بهره برداری از سیستم پایش، عیب یابی و کنترل نیروگاه های کشور موجب افزایش بهره وری در صنعت برق خواهد شد و برآوردهای اولیه حاکی از صرفه جویی و درآمد حدود ۱۷۰ میلیارد تومان در سال است.
وزیر نیرو گفت: تعرفه برق به هیچ وجه افزایش پیدا نکرده و هرآنچه عمل شده، همان بوده که پیش از این در قبوض کاغذی به ثبت می‌رسیده است.
عصراقتصاد: هم‌زمان با سفر معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو به استان خراسان جنوبی، طرح آبرسانی از محمدشهر به بیرجند افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو اظهار داشت: در دوره‌های گذشته ایران و تاجیکستان فعالیت بیشتری داشته‌اند اما در مقطعی از زمان این فعالیت‌ها کاهش یافته است، امیدوارم تا قبل از برگزاری کمیسیون مشترک بتوانیم به نتیجه مثبتی دست پیدا کنیم.
یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 15:33

تلفات 24.5 درصدی آب در کشور

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: میانگین تلفات آب در کشور به ۲۴.۵ درصد می‌رسد که میزان آن در استان‌های مختلف متفاوت است.
صفحه 1 از 49

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395