دوشنبه, 25 شهریور 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 61642

لزوم همراهی مجلس و دولت با سازمان ثبت جهت اعتبار اسناد رسمی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: طبق قانون مدنی افرادی که تبعه ایران نباشند، حق خرید اموال غیرمنقول را ندارند؛ بنابراین اگر کسی هم اموالی همچون زمین و مسکن خرید کرده باشد، سند رسمی داده نمی شود. ممکن است با سند عادی باشد که بارها تاکید کرده ایم که باید مجلس و دولت جهت اعتبار اسناد رسمی با ما همراهی کنند.

روز گذشته مراسم تکریم و معارفه معاون املاک و کاداستر، مدیرکل دفتر بهبود مدیریت عملکرد و بازرسی و دفتر نظارت و بازرسی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد.
ذبیح الله خداییان، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این مراسم ضمن بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک یکی از سازمان های تاثیرگذار در کشور است که در ابعاد مختلف نقش آفرینی می کند، اظهار کرد: سازمان ثبت یکی از سازمان هایی است که در وصول مالیات نقش موثری دارد و سالانه میلیاردها تومان به خزانه دولت واریز می شود.
وی افزود: نقش دیگر این سازمان، در اجرای اسناد لازم الاجرا است. افرادی ممکن است وام های کلانی بگیرند و به دلالی بپردازند و اقساط را پرداخت نکنند و سازمان با اجرای وثیقه‌ها نقش زیادی در وصول معوقات دارد. بیش از 10 هزار میلیارد وصول مطالبات داشته‌ایم.  یکی از جرایم مهم اقتصادی فرار مالیاتی است. اگر نقل و انتقال املاک به صورت رسمی باشد فرار مالیاتی نخواهیم داشت.
خداییان تاکید کرد: پولشویی موجب فشل شدن نظام اقتصادی می شود و افرادی که پولشویی می کنند با خرید املاک به صورت اسناد عادی پولدهای کثیف را وارد جامعه می کنند در حالی که اگر سند رسمی تهیه شود از پولشویی و کلاهبرداری جلوگیری می شود. حمایت از فعالیت های فکری و ثبت اختراعات و علائم تجاری یکی دیگر از اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. مرکز مالکیت معنوی هم نقش موثری در تجاری سازی اختراعات و علایم تجاری و اقتصاد مقاومتی داشته باشد.
به گفته خداییان تثبیت مالکیت ها، مبارزه با زمین خواری، صدور سندهای کاداستری می تواند تا ٩٠ درصد از زمین خواری ها پیشگیری کند.
در ادامه خداییان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبق قانون مهلتی به دستگاه‌های اجرایی برای سند دار کردن و تثبیت مالکیت‌ها برای جلوگیری از زمین خواری داده شده بود، آیا اقدام و مذاکره‌ای با دستگاه‌های اجرایی در این رابطه صورت گرفته است، تصریح کرد: ما با تک تک سازمان‌هایی که باید به موجب قانون جامع حدنگاری نقشه املاکشان را تحویل دهند صحبت و پیگیری کردیم، آن‌ها بعضا معذوریت‌هایی همچون کمبود اعتبار دارند، ولی باید این موضوع را در اولویت اصلی قرار دهند که هر چه سریعتر املاک را به صورت کاداستر سنددار کنند.
وی ادامه داد: قانون در این زمینه مهلت ۵ ساله تعیین کرده است که تقریبا این ۵ سال رو به اتمام است، اما به لحاظ کمبود اعتبار متاسفانه طرح کاداستر به طور کامل اجرا نشد.
 خداییان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مطرح شده در شمال کشور خارجی‌ها اقدام به خریداری زمین می‌کنند آیا به موجب قانون سند رسمی به نام آن‌ها صادر می‌شود اظهار کرد: خیر، افرادی که تبعه ایران نباشند طبق قانون مدنی حق خرید اموال غیرمنقول را ندارند بنابراین اگر کسی هم اموالی همچون زمین و مسکن خرید کرده باشد سند رسمی داده نمی‌شود. ممکن است با سند عادی باشد که بار‌ها تاکید کرده ایم که بایستی مجلس و دولت جهت اعتبار اسناد رسمی با ما همراهی کنند.
وی تصریح کرد: ممکن است حتی افراد خارجی زمینی را به صورت عادی بخرند و ما خبر نداشته باشیم بنابراین یکی از راه‌های جلوگیری از اینکار این است که هرگونه نقل و انتقال با سند رسمی باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399