امور حقوقی

ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه از یکشنبه ۵ مرداد آغاز می‌شود.
سخنگوی شورای نگهبان ‌می‌گوید همه موافقتنامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی باید در مجلس و شورای نگهبان بررسی شود و درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هم همینطور خواهد شد و بنظر من اصل قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین خوب بود و باید از آن حمایت کنیم و موضع دشمنان…
سخنگوی سازمان تعزیرات با بیان این‌که در طرح سلامت محور مربوط به بیماری کرونا ۶۵۴۵ پرونده تخلف تشکیل شده است گفت: متخلفین به پرداخت ۷۵ میلیارد ریال جریمه نقدی در حق دولت محکوم شده‌اند.
با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری انتخابات شورایاری محلات شهر تهران مغایر با قانون شناخته شد و برگزاری آن برای دوره های بعدی منتفی گردید.
عباس ایروانی موسس گروه قطعات خودرو عظام در نامه ای خطاب به قاضی صلواتی نوشت: «در جریان پرونده‌سازی علیه گروه عظام اگر معترضانه از تخلفاتی همچون عددسازی‌های موهوم صحبت کرده‌ام منظورم ، قصور و ناآگاهی و عدم شناخت ضابطین محترم بوده است نه هیچ سازمان دیگری از جمله مجموعه محترم…
حدود دو سال است قانون جدید چک برای اجرا ابلاغ شده و در این مدت پستی و بلندی‌های بسیاری را تجربه کرده است. بانک مرکزی در این مدت نشان داده عزم راسخی برای اجرای کامل این قانون ندارد.
سخنگوی سازمان تعزیرات از دستور رئیس سازمان تعزیرات حکومتی برای افزایش گشت‌های مشترک برای نظارت بر بازار لوازم خانگی خبر داد.
گودرزی با بیان اینکه درباره پرونده‌هایی مانند قتل رومینا صرف پرداختن به مسائل قضایی راهگشا نیست، گفت: بهتر است مجازات‌های سنگین در نظر گرفته شود که جواب خواسته‌های جامعه را نیز بدهد.
معاونت حقوقی رئیس‌جمهور آیین نامه اجرایی «قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» را جهت سیر مراحل بررسی به هیئت دولت ارائه کرده است.
رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: با توجه به اینکه بسیاری از قوانین تنقیح نشده و جرائم نقدی به روز نشده، به نظر می‌رسد لازم است این جرائم نقدی به روز رسانی و میزان تورم موجود در کشور در این جرائم اعمال شود.
اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری(اسکودا) قوانین و مقررات مربوط به مواد آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی جزییات آن تغییراتی در روند انتخاب حقوق‌دانان شورای نگهبان ایجاد می‌شود.
یوسف مولایی، استاد دانشگاه تهران امضای موافقتنامه همکاری تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری ایران و لوکزامبورگ را در صدور حکم آزادسازی پول بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ موثر دانسته و تاکید دارد که این حکم، احکام دادگاههای داخلی آمریکا بر علیه ایران را به چالش کشیده است.
یک وکیل دادگستری با بیان اینکه قرنطینه خانگی تنها یکی از راه‌های پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در کشور است و فاقد ضمانت اجرای قانونی است، گفت: ضروری بود که مجلس، با یک طرح سه فوریتی در خصوص این موضوع مهم، تعیین تکلیف می کرد که متأسفانه در این…
سخنگوی سازمان تعزیرات با اشاره به اینکه ۷ میلیون عدد ماسک در ۱۰ روز گذشته کشف و ضبط شده است، گفت: به ۷۰ درصد کالا، جریمه ریالی تعلق می‌گیرد و همچنین به شعب تعزیرات و دادسرا‌های مراکز استان فرستاده می‌شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران از تحویل ۴ میلیون اقلام مکشوفه از جمله دستکش یکبار مصرف به هیات امنای ارزی وزارت بهداشت خبر داد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: با یکی از فروشگاه‌های اینترنتی که ۵۴ هزار ماسک اختفا و مرتکب گرانفروشی شده بود با قاطعیت و خارج از نوبت برخورد می‌شود.
عصر اقتصاد: با تصویب هیات وزیران، شناسه ملی به اشخاص حقوقی، نهادها و مؤسسات عام‌المنفعه که به موجب قوانین یا مقررات مربوط ایجاد شده یا می‌شوند، بدون نیاز به ثبت آنها داده می شود.
هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبه «کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» در خصوص «ارائه خدمات صوتی، تصویری و پخش همگانی ماهواره ای» به عنوان بخشی از خدمات موضوع پروانه فعالیت اپراتور ماهواره ای مخابراتی را با اعمال ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری ابطال کرد.
عصراقتصاد: رییس دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه این نهاد پرداخت حقوق‌های قانونی و غیرقانونی را رسیدگی کرده‌است، گفت: حقوق های غیرقانونی پنجم اسفند ماه پس از بازگشایی مجلس در صحن علنی بررسی خواهد شد.
عصر اقتصاد: معاون حقوقی رئیس جمهور از تعامل قوای سه گانه برای تشکیل کارگروه مشترک برای حل همه موضوعات مهم کشوری و همچنین آغاز کار تنقیح در حوزه تصویب نامه های هیات وزیران خبر داد.
عصر اقتصاد: کانون سردفتران ازدواج و طلاق در رابطه با اجرای طرح تعیین سقف برای ثبت طلاق توضیحاتی ارائه داد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از اخذ ۶ هزار میلیارد ریال جریمه نقدی از متخلفان در حق صندوق دولت خبر داد.
دوشنبه, 23 دی 1398 ساعت 15:39

«ضرورت شفافیت و پاسخگویی»

عصراقتصاد: معاونت حقوقی رئیس‌جمهور حادثه اندوه‌بار جان باختن شماری از هموطنان عزیر و شهروندان محترم برخی از کشورها در اثر ساقط شدن هواپیمای اکراینی را دوباره به خانواده‌های ارجمند این عزیزان تسلیت می‌گوید.
اکرم رضائی نژاد عصر اقتصاد: رئیس‌جمهوری لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347 را که با هدف ارتقای جایگاه ایران در نماگر حمایت از سهامداران خرد به عنوان یکی از نماگرهای ده گانه شاخص سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی در دولت به تصویب رسید، برای طی مراحل…
دوشنبه, 09 دی 1398 ساعت 16:59

ضرورت تدوین قانون عدالت ترمیمی

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور عدالت ترمیمی، آموزه ای نوین در عرصة عدالت قضایی است و همان گونه که پیش تر در سخنرانی افتتاحیه دومین همایش بین المللی عدالت ترمیمی با عنوان «عدالت ترمیمی؛پلی ارتباطی میان تمدن های جاده ابریشم» مورخ 1397/2/13 اشاره شد، درون مایة اصلی این آموزه،…
عصراقتصاد: اصلاح آیین‌نامه ماده ۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بررسی شد.
عصراقتصاد: یکی از مشکلات شرکت‌های خصوصی، پیمانکاری و فعالان بخش خصوصی منع قانونی معرفی نماینده حقوقی مدیرعامل یا شرکت برای طرح هرگونه دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی در محاکم و دادگاه‌ها است.
ویژگی‌ها و خصوصیات چک معتبر از منظر قانونگذار براساس لایحه تجارت مشخص شد.
وزیر دادگستری با اشاره به نقش تیم‌های نظارتی در عدم افزایش قیمت کالا در کشور گفت: تیم‌های نظارتی در کل کشور حضوری فعال داشته اند و تعداد آنها به بیش از ۵۰۰ تیم رسیده است.
صفحه 1 از 27

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399