امور حقوقی

هیات وزیران با تصویب آیین‌نامه اجرایی ماده 8 قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی»، مصوب 1398، نحوه واگذاری مطالبات قراردادی پیمانکاران از کارفرمایان به نهادهای مالی را مشخص کرد.
فین‌تک که عنوان خلاصه‌شده فناوری مالی (Financial technology) است، روز‌به‌روز سهم بیشتری از بازار خدمات مالی نصیب خود می‌کند. این دسته از راهکارهای فناورانه به‌ویژه پس از ظهور بلاک‌چین در حال پوست‌اندازی به منظور ارائه نسل جدیدی از خدمات مالی‌اند. البته فین‌تک هنوز در حاشیه بازارهای مالی قرار دارد؛ اما…
دولت برای تامین منابع مالی همسان‌سازی (متناسب‌سازی) حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح 18 هزار میلیارد تومان از بدهی خود به این نهادها را در قالب واگذاری سهام تادیه کرد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه نیروهای سازمان تعزیرات حکومتی در سراسر کشور محدود است، گفت: از مردم تقاضا داریم که اگر با مواردی نظیر گرانفروشی رو به رو شدند، از طریق سامانه ۱۳۵ اعلام شکایت و تخلف کنند تا در سریع‎‌ترین زمان ممکن به شکایت آن‎ها رسیدگی شود.
سازمان امور مالیاتی کشور از حذف شرط دریافت شماره اقتصادی از مراحل شروع کسب و کار برای اشخاص حقیقی و حقوقی خبر داده و اعلام کرده است از این پس این سازمان حسب مورد شناسه یا شماره ملی را به شماره اقتصادی تلقی خواهد کرد.
شیوا مستوفی از میان دو میلیون و 776 هزار و 168 واحد صنفی کشور، 531 هزار و 62 پروانه کسب، یعنی نزدیک به یک‌پنجم (19 درصد)، متعلق به ایثارگران و خانواده‌های ایشان است.
محمد ارفعنمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح طرح الحاق یک ماده به تبصره یک قانون بودجه سال ۹۹ درباره اختصاص قیر رایگان در حالی موافقت کردند که به نظر می‌رسد که حداقل دو مورد از اشکالات پنج‌گانه شورای نگهبان در این مصوبه برطرف نشده است.
دوشنبه, 24 شهریور 1399 ساعت 10:39

مقررات‌گذاری تاریخ گذشته در دولت کُند

در حالی آیین‌نامه اجرایی بند (د) تبصره (21) قانون بودجه سال 1399 دو روز پیش ابلاغ شد که از مواعد قانونی مندرج در این تبصره نزدیک به سه ماه گذشته است محمود پوررضائی فشخامی پایگاه اطلاع‌رسانی قوانین و مقررات کشور وابسته به معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری روز گذشته (23 شهریور 99)…
یکشنبه, 16 شهریور 1399 ساعت 14:17

رأی صادره برای شرکت آذویکو قطعی شد

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از قطعی شدن رأی صادره برای شرکت آذویکو و تعیین جزئیات پرداخت خسارت و نرخ تورم مربوط به تاخیر در تحویل خودروها خبر داد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از آغاز رسیدگی به پرونده کشف ۱۸۶ تن گندم تقلبی در اردبیل خبر داد.
مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره تعیین شرایط برای اعضای هیات مدیره، مدیران عامل و معاونان فنی دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات با بیش از پانصد هزار کاربر با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری ابطال شد.
در پی تعارض آرای هیات عمومی دیوان درباره قانونی بودن اخذ عوارض از موسسات مالی و اعتباری بر اساس مصوبات شورای شهرها، این هیات اعتبار مصوبات ابطال‌شده را برگرداندعصر اقتصاد: هیات عمومی دیوان عدالت اداری با ابطال برخی از آرای صادرشده از سوی این هیات، دریافت عوارض محلی از بانک‌های…
ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه از یکشنبه ۵ مرداد آغاز می‌شود.
سخنگوی شورای نگهبان ‌می‌گوید همه موافقتنامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی باید در مجلس و شورای نگهبان بررسی شود و درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هم همینطور خواهد شد و بنظر من اصل قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین خوب بود و باید از آن حمایت کنیم و موضع دشمنان…
سخنگوی سازمان تعزیرات با بیان این‌که در طرح سلامت محور مربوط به بیماری کرونا ۶۵۴۵ پرونده تخلف تشکیل شده است گفت: متخلفین به پرداخت ۷۵ میلیارد ریال جریمه نقدی در حق دولت محکوم شده‌اند.
با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری انتخابات شورایاری محلات شهر تهران مغایر با قانون شناخته شد و برگزاری آن برای دوره های بعدی منتفی گردید.
عباس ایروانی موسس گروه قطعات خودرو عظام در نامه ای خطاب به قاضی صلواتی نوشت: «در جریان پرونده‌سازی علیه گروه عظام اگر معترضانه از تخلفاتی همچون عددسازی‌های موهوم صحبت کرده‌ام منظورم ، قصور و ناآگاهی و عدم شناخت ضابطین محترم بوده است نه هیچ سازمان دیگری از جمله مجموعه محترم…
حدود دو سال است قانون جدید چک برای اجرا ابلاغ شده و در این مدت پستی و بلندی‌های بسیاری را تجربه کرده است. بانک مرکزی در این مدت نشان داده عزم راسخی برای اجرای کامل این قانون ندارد.
سخنگوی سازمان تعزیرات از دستور رئیس سازمان تعزیرات حکومتی برای افزایش گشت‌های مشترک برای نظارت بر بازار لوازم خانگی خبر داد.
گودرزی با بیان اینکه درباره پرونده‌هایی مانند قتل رومینا صرف پرداختن به مسائل قضایی راهگشا نیست، گفت: بهتر است مجازات‌های سنگین در نظر گرفته شود که جواب خواسته‌های جامعه را نیز بدهد.
معاونت حقوقی رئیس‌جمهور آیین نامه اجرایی «قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» را جهت سیر مراحل بررسی به هیئت دولت ارائه کرده است.
رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: با توجه به اینکه بسیاری از قوانین تنقیح نشده و جرائم نقدی به روز نشده، به نظر می‌رسد لازم است این جرائم نقدی به روز رسانی و میزان تورم موجود در کشور در این جرائم اعمال شود.
اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری(اسکودا) قوانین و مقررات مربوط به مواد آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی جزییات آن تغییراتی در روند انتخاب حقوق‌دانان شورای نگهبان ایجاد می‌شود.
یوسف مولایی، استاد دانشگاه تهران امضای موافقتنامه همکاری تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری ایران و لوکزامبورگ را در صدور حکم آزادسازی پول بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ موثر دانسته و تاکید دارد که این حکم، احکام دادگاههای داخلی آمریکا بر علیه ایران را به چالش کشیده است.
یک وکیل دادگستری با بیان اینکه قرنطینه خانگی تنها یکی از راه‌های پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در کشور است و فاقد ضمانت اجرای قانونی است، گفت: ضروری بود که مجلس، با یک طرح سه فوریتی در خصوص این موضوع مهم، تعیین تکلیف می کرد که متأسفانه در این…
سخنگوی سازمان تعزیرات با اشاره به اینکه ۷ میلیون عدد ماسک در ۱۰ روز گذشته کشف و ضبط شده است، گفت: به ۷۰ درصد کالا، جریمه ریالی تعلق می‌گیرد و همچنین به شعب تعزیرات و دادسرا‌های مراکز استان فرستاده می‌شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران از تحویل ۴ میلیون اقلام مکشوفه از جمله دستکش یکبار مصرف به هیات امنای ارزی وزارت بهداشت خبر داد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: با یکی از فروشگاه‌های اینترنتی که ۵۴ هزار ماسک اختفا و مرتکب گرانفروشی شده بود با قاطعیت و خارج از نوبت برخورد می‌شود.
عصر اقتصاد: با تصویب هیات وزیران، شناسه ملی به اشخاص حقوقی، نهادها و مؤسسات عام‌المنفعه که به موجب قوانین یا مقررات مربوط ایجاد شده یا می‌شوند، بدون نیاز به ثبت آنها داده می شود.
صفحه 1 از 27

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399