یکشنبه, 18 شهریور 1397 ساعت 11:34
کد خبر: 44454

۲۰ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق منتظر تعیین تکلیف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز حجم کالای قاچاق موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی را معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

علی مویدی در حاشیه جلسه ستاد مرکزی  مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: هر اموالی که حکم قطعی درباره آنها صادر شود قطعا در انبارها نگه نمی‌داریم بلکه یا صادر شده یا منهدم  می‌شود یا در بازار داخلی به فروش می‌رسد.

وی گفت: آخرین عددی که سازمان اموال تملیکی درباره موجودی انبارها به ما داده معادل ۲۰ هزارمیلیارد تومان بوده که امسال قطعا تعیین تکلیف می شود.

مویدی همچنین درباره قاچاق سوخت نیز گفت: یک کارگروهی برای تعیین تکلیف خروج سوخت تشکیل شده که معاون اول دستور داده با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور جلسه ای تشکیل و تعیین تکلیف شود و یکی از مواردی که در آن جلسه بحث می شود ممکن است سهمیه بندی سوخت باشد.

کارت سوخت شاید احیا شود

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره تعیین تکلیف اموال تملیکی تا پایان سال، از برگزاری نشست فوق العاده برای جلوگیری از قاچاق سوخت خبرداد.

مویدی امروز پس از پایان جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جلسه امروز، اولین جلسه ای بود که با حضور نمایندگان هر سه قوه تشکیل شد و وزیر کشور به عنوان نماینده رئیس جمهور در این جلسه حضور داشت.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در جلسه امروز عملکرد ستاد در سال جاری مرور شد، گفت: همچنین بر عدم خروج کالاهای اساسی از کشور که گاهی قاچاقچیان در برخی از مرزها مبادرت به خروج این کالاها می کنند، تاکید شد. آئین نامه های مربوط به این موضوع قبلا ابلاغ شده بود اما تاکید شد که متولیان آن عزم جدی برای جلوگیری از وقوع ان داشته باشند.

تعیین تکلیف اموال تملیکی

وی در ادامه در خصوص تعیین تکلیف اموال تملیکی گفت: با مصوبه ای که اخیرا دولت ابلاغ کرد مقرر شده تا پایان سال تمام اموال تملیکی که در انبارها نگهداری می شوند، تعیین تکلیف شوند.

مویدی افزود: این اموال یا منهدم می شوند یا در صورت تایید دستگاه های متولی در بازار داخلی به فروش می رسند؛ ضمن اینکه ممکن است برخی از این کالاها صادر شوند.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه اموالی که حکم قطعی بگیرند به هیچ وجه در انبارها نگهداری نخواهند شد، تاکید کرد: متولی این امر سازمان فروش اموال تملیکی و ۴ وزارتخانه صنعت، بهداشت، جهاد کشاورزی و نفت هستند.

مویدی گفت: هنوز عدد صحیحی از میزان اموال تملیکی موجود در انبارها بدست نیامده است اما آخرین عددی که اعلام شد بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان کالا بود.

تکلیف خروج سوخت از کشور

وی در ادامه با اشاره به تعیین تکلیف خروج سوخت از کشور افزود: در این جلسه مقرر شد، جلسه فوق العاده ای برای ساماندهی بحث خروج سوخت از مرزها برگزار شود. همچنین کارگروهی با حضور چند تن از وزرا تشکیل خواهد شد و بنا به دستور معاون اول رییس جمهور، آقای رحمانی فضلی نیز در این جلسه حضور خواهد داشت.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: مباحث زیادی در این جلسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت که احتمالا یکی از این مباحث مربوط به احیای کارت سوخت باشد.

وی گفت: بیشترین اموالی که تاکنون کشف شده مربوط به قطعات خودرو، پوشاک و لوازم خانگی است که اگر از نظر استاندارد و بهداشت و امنیت، این کالاها تایید شوند به بازار عرضه خواهند شد و در غیر این صورت امحاء می شوند.

سامانه های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

همچنین مویدی در خصوص سامانه های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: ستاد، ۱۰ سامانه اصلی و ۲۰ زیرسامانه دارد که برای نظم بخشی جهت مبارزه با قاچاق تا پایان سال عملیاتی خواهند شد.

وی با اشاره به برگزاری دادگاه های مربوط به متخلفان ارزی اظهار داشت: پرونده هایی که محاکم قضایی پیگیری می کنند نتیجه رصد و مطالبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399