چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 11:42
کد خبر: 49706

کشف 306 کیلوگرم موادمخدر در مسیرهای پروازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رئیس پلیس فرودگاه های کشور گفت: بر اساس آمار از ابتدای سال جاری تاکنون 19 کیلوگرم انواع مواد مخدر که توسط 59 قاچاقچی در بسته های خاصی بسته بندی و بلعیده شده بودند، در مرزهای هوایی کشور کشف و ضبط شده است.

سردار حسن مهری روز چهارشنبه افزود: آمار اینگونه کشفیات امسال در مقایسه با مدت مشابه سال 96 دارای 48 درصد افزایش است که دقت و تلاش شبانه روزی پلیس در مقابله با متخلفان به خصوص افراد قاچاقچی را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه نیروهای آموزش دیده پلیس به صورت چهره زنی و استفاده از تجهیزات پیشرفته «بادی اسکنر» (نمایشگر داخل بدن) اقدام به شناسایی اینگونه افراد حامل بسته های مواد مخدر می کنند، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 465 کیلوگرم انواع مواد مخدر در فرودگاه های کشور کشف و ضبط شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 53 درصد افزایش نشان می دهد.
کشف 306 کیلوگرم موادمخدر در مسیرهای پروازی
سردار مهری با بیان اینکه پلیس اجازه هیچگونه تحرک به افراد متخلف و قاچاقچی را نخواهد داد، افزود: حدود 306 کیلوگرم از این میزان کشفیات مواد مخدر مربوط به مسیر پروازهای خارجی و 159 کیلوگرم مربوط به مسیر پروازهای داخلی بوده است.
به گفته وی، کشفیات مواد مخدر در پروازهای خارجی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 23 درصد و در مسیر پروازهای داخلی نیز به سه برابر افزایش یافته است.
سردار مهری تصریح کرد: بر همین اساس آمار تعداد دستگیری های بلعیدن مواد مخدر نیز در مقایسه با مدت مشابه سال 96 دارای 59 درصد افزایش است.
وی تصریح کرد: پنج هزار و 624 نفر در قالب پنج هزار و 221 نفر مرد و 403 نفر زن به دلیل حمل انواع مواد مخدر دستگیر و پس از تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شده اند.
بیشترین کشفیات در فرودگاه امام (ره)
سردار مهری با بیان اینکه بیشترین آمار حجم کشفیات با توجه به تردد پروازهای خارجی مربوط به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است، افزود: بیشترین مواد مخدری که در فرودگاه های کشور از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است، مربوط به ماده مخدر تریاک است، البته کشفیات این ماده مخدر نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دارای 44 درصد افزایش است.
وی با بیان اینکه پیشگیری از خروج مواد مخدر از مرزهای هوایی کشور یکی از وظایف ذاتی این پلیس بوده و بر اساس قوانین نیروی انتظامی و مصوبه 529 شورای امنیت ملی این وظیفه به پلیس فرودگاه های کشور محول شده است، گفت: کشفیات یادشده به ترتیب شامل تریاک، هروئین، شیره تریاک، حشیش و شیشه است.
 کشف 61 هزار حب قرص متادون و ترامادول
رئیس پلیس فرودگاه های کشور تصریح کرد: طی این مدت همچنین 61 هزار و 632 حب قرص های ممنوعه متادون و ترامادول از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود بیشترین کشفیات در داخل بسته های پستی جاسازی شده است و عده ای از قاچاقچیان مواد مخدر نیز با جاسازی در کیف های دستی و چمدان قصد جابجایی مواد را داشتند.
سردار مهری گفت: از میزان کشفیات یادشده میزان 145 کیلوگرم انواع مواد مخدر مربوط به جاسازی در بسته های پستی بوده است که در این ارتباط 63 پرونده تشکیل شده است.
وی با تاکید بر اینکه 90 درصد افرادی که پلیس به آنان مشکوک می شود حامل مواد مخدر هستند، اظهار داشت: بر اساس اطلاعات به دست آمده بیشترین مقصد اینگونه بسته ها عمدتا به کشورهای استرالیا، کانادا، انگلیس، آمریکا، دانمارک، هلند، اتریش و آلمان بوده که کشف و ضبط شده است.
سردار مهری با اشاره به اینکه میانگین سنی قاچاقچیان دستگیرشده، بین 30 تا 45 سال است، گفت: بر اساس آمار موجود در مسیر پروازهای خارجی 864 نفر و مسیر پروازهای داخلی چهار هزار و 760 نفر دستگیر شده اند که این مهم نشانگر دقت، توجه، کنترل و سخت گیری پلیس است.
وی اظهار داشت: برخی از قاچاقچیان نیز اخیرا به جاسازی مواد مخدر در دستگاه های صنعتی بزرگ روی آورده اند که احساس می کنند با استفاده از این روش می تواند از دید پلیس پنهان بمانند در حالی که سخت در اشتباه هستند و پلیس های آموزش دیده ناجا با استفاده از تجهیزات پیشرفته، اجازه هیچگونه تحرکی را به قاچاقچیان مواد مخدر و دیگر متخلفان نخواهند داد.
سردار مهری خاطرنشان کرد: علاوه بر تجهیزات و دستگاه های پیشرفته اسکنر کشف مواد مخدر پلیس فرودگاه ها با بهره گیری از «سگ های آموزش دیده موادیاب» مراقب کنترل تمام اوضاع هستند.
رئیس پلیس فرودگاه های کشور با قدردانی از پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و تعامل موجود با آنان اظهار داشت: اجازه نمی دهیم حتی یک گرم مواد مخدر از مرز هوایی کشور خارج شود.
کشف 75 میلیارد تومان ارز و کالای قاچاق
وی همچنین در خصوص کشفیات ارز و کالای قاچاق نیز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 75 میلیارد تومان ارز و کالای قاچاق کشف و ضبط شده است در حالی که طی سال گذشته این رقم حدود 40 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است.
رئیس پلیس فرودگاه های کشور با هشدار به مسافران اظهار داشت: از مردم انتظار داریم با هوشیاری کامل مراقب قاچاقچیان باشند و اجازه ندهند در قبال پرداخت هزینه سفر یا هر وعده دیگری، اقدام به جابجایی ساک یا چمدان آنها کنند؛ زیرا در این صورت مسئولیت حمل هرگونه مواد مخدر به عهده حامل آن است و به عنوان مجرم شناخته می شود و باید پاسخگوی دستگاه قضایی باشند.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399