دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 06:00
کد خبر: 52298

اطلاعات تکميلي

  • مدیرکل پیشگیری و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات:

استانداری، پاسخگوی توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصادمدیرکل پیشگیری و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: علت توقف این طرح را باید از استانداری تهران سوال کرد، زیرا این طرح با یک برنامه ریزی خیلی خوب آغاز شد و مدیریت کار نیز با ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق بود.

طرح مبارزه با برندهای محرز قاچاق پوشاک با اقدامات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اوایل دی ماه  آغاز و مقرر شد تا برندهای محرز عرضه ‌کننده پوشاک قاچاق جمع‌آوری شوند. مقرر شده بود براساس این طرح، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سه مرحله اقدام به جلوگیری از عرضه پوشاک قاچاق ‌کند؛ در مرحله اول ستاد با متقلبین و عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق در بازار برخورد ‌کند؛ براین اساس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق با عرضه‌کنندگان پوشاک وارداتی که دارای تابلوی یک برند خارجی هستند اما فاقد نمایندگی بوده و برای اخذ نمایندگی هم اقدامی نکرده‌اند و همچنین کالاهایشان از مجاری قانونی وارد نشده است مبارزه ‌کنند. در مرحله دوم ستاد با متخلفینی در زمینه عرضه پوشاک قاچاق برخورد کند که علی‌رغم ثبت برند و با داشتن تعدادی فروشگاه برای عرضه پوشاک، حتی یک قلم کالا هم ثبت سفارشی نداشته‌اند و کالایی هم  وارد نکرده‌اند و در مرحله سوم هم افرادی که ثبت سفارش واردات پوشاک را انجام داده‌اند اما دستورالعمل فعالیت برندهای پوشاک وارداتی که توسط وزارت صنعت ابلاغ شد را انجام نداده‌اند یا براساس آن دستورالعمل 20 درصد تولید داخلی را بعد از دو سال انجام نداده‌اند. در مرحله اول، مقرر شده که با 100 فروشگاه محرز عرضه‌کننده پوشاک قاچاق برخورد شود. دارندگان این فروشگاه‌ها حدود 40 نفر هستند. البته در چند روز اخیر برخی مسئولان و افراد در حوزه‌های مختلف صنعت پوشاک، با بیان اینکه این اقدامات منجر به از بین رفتن آرامش بازار می‌شود، سعی در توقف طرح داشته‌اند.
روز گذشته عبدالمجید اجتهادی، مدیرکل پیشگیری و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی درباره علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق اظهار کرد: علت توقف این طرح را باید از استانداری تهران سوال کرد زیرا این طرح با یک برنامه ریزی خیلی خوب آغاز شد و مدیریت کار نیز با ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق بود. این طرح خواست بخش عمده ای از اصناف و بخش خصوصی پوشاک بود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا پوشاک در اولویت مبارزه با قاچاق قرار گرفت، عنوان کرد: طبق ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق، وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت این بود که کد شناسایی کالا و رهگیری را تعیین کند. در آئین نامه اجرایی این ماده که به تصویب هیئت وزیران رسیده است، قرار شد کالاها اولویت بندی شود که نخستین اولویت طرح رجیستری موبایل بود و کاملاً موفق بود و پوشاک نیز اولویت بعدی محسوب می شد.
مدیر کل پیشگیری و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی اشاره کرد: وزارت صمت درباره شناسه کالای پوشاک، اقدام کرد و پس از نگارش دستورالعمل، آن را ابلاغ کردند و در حوزه پوشاک خارجی آن را نهایی کردند.
اجتهادی با اشاره به پوشاک برند خارجی که در طرح مبارزه با قاچاق قرار بر جمع‌آوری آن ها بود، گفت: این نوع پوشاک مورد استفاده عموم مردم نیست و فروشندگان این کالاها، افرادی هستند که هیچ گونه مجوزی ندارند و جالب اینکه برخی از این برندها، ایران را تحریم کرده‌اند و کالا را به ایران نمی‌دهند و به همین جهت، مشخص است این کالاها یا قاچاق است یا برند اصلی نیست و تقلبی است.

مبارزه با قاچاق باید از مبدا ورود تا محل عرضه باشد
روز گذشته ابراهیم درستی، عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در نشست هم اندیشی اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف ایران با صاحبان برند پوشاک که با حضور ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، علی عوض‎پور دبیر کل اتاق اصناف ایران و علیرضا سلمانی معاونت فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران تشکیل شد، به اهمیت پوشاک و تولید آن، اشاره کرد و گفت: صنعت پوشاک یکی از حوزه های مهم و تاثیرگذار در اقتصاد هر کشور است و با توجه به پتانسیل تولید، نیروی کار و توانایی ایجاد اشتغال در این زمینه نباید نیرو و سرمایه گذاری فعالان صنفی در این حوزه را نادیده بگیریم و تمام تلاشمان را به کار بریم تا بتوانیم سرمایه های موجود را در جهت تولید هدایت کنیم.
وی ضمن تاکید بر تاثیر منفی قاچاق پوشاک در تولید داخل، بیان کرد: برخورد با این قضیه باید به صورت همه جانبه و با در نظر گرفتن تمامی ابعاد آن از سوی کلیه دست‎اندرکاران مورد توجه ویژه قرار گیرد؛ براین اساس مبارزه با قاچاق باید از مبدا ورود تا محل عرضه باشد. محور بازرسی ها در واحدهای صنفی باید کارشناسان بازرسی و نظارت اتاق اصناف باشند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399