دوشنبه, 08 بهمن 1397 ساعت 15:43
کد خبر: 52729

اطلاعات تکميلي

  • تعدد مصوبات و موازی کاری سبب می شود

بی قـانونی قـانونی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری
عصراقتصادرئیس کل گمرک ضمن بیان اینکه یکی از دلایل قاچاق کالا تعدد قوانین است، گفت: بیش از 20 سازمان در بحث تجارت رسمی تولی گری دارند که برخی از قوانین موازی و برخی متناقض است؛ بنابراین کاهش قوانین و مقررات می تواند در کاهش قاچاق موثر باشد.
روز گذشته نشست تخصصی روسای مبارزه با قاچاق کالا و ارز آگاهی ناجا با حضور رئیس گمرک، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سردار جانشین ناجا در مقر مرکزی ناجا برگزار شد.
مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک اظهار کرد: قطعا اگر ما بتوانیم تجارت رسمی را تسهیل کنیم و کنترل‌های غیر مزاحم را افزایش داده و به این سمت پیش برویم میل به تجارت قاچاق نیز کاهش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه معتقدیم یکی از دلایل قاچاق کالا تعدد قوانین است، خاطرنشان کرد: بیش از ۲۰ سازمان در بحث تجارت رسمی تولی‌گری دارند که برخی از قوانین موازی و برخی متناقض است؛ بنابراین کاهش قوانین و مقررات می تواند در کاهش قاچاق موثر باشد.
وی ضمن بیان اینکه عمده پرونده‌های قاچاق در کشور پرونده‌هایی هستند که ارزش قابل توجهی ندارند، گفت: ما باید به سمتی برویم که مقابله با دانه درشت‌ها را افزایش دهیم که در این راستا لازم است سازمان‌های مسئول و متولی در بحث تجارت رسمی هماهنگی بیشتری داشته باشند.
رئیس کل گمرک در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت خودروهای وارداتی در گمرک اظهار کرد: در بحث خودرو بین ۱۰ تا ۱۳ هزار خودرو در اماکن گمرکی و غیر گمرکی مانند مناطق آزاد متوقف است که در حال برنامه ریزی برای ترخیص این خودروها هستیم و باید طوری رفتار کنیم هم حدود ۱۰ هزار نفری که پیش ثبت نام کرده بودند به حقشان برسند. هم آن مواردی که ممکن است خودرویی با ارزش دولتی خریداری شده باشد شناسایی شده و ما به‌التفاوت آن قبل از ترخیص پرداخت شود.
وی درباره این که آیا ممکن است خودرویی که قاچاق است معدوم شود، گفت: بحث ما معدوم سازی اتومبیل‌ها نیست، بلکه این خودروها ممکن است ترخیص یا متروکه تشخیص داده شوند یا مرجوع و صادر شوند که تمام این موارد با حکم قانون انجام خواهد شد.
وی درباره‌ فعالیت پلیس گمرک نیز گفت: در مجموعه ما یگان حفاظت گمرک فعال است که فرماندهی آن تحت نظارت نیروی انتظامی است.
وی در مورد وضعیت واگن‌های مترو و تجهیزات آتش نشانی و اورژانس که در گمرک هستند، گفت: برخی از مباحث تحریمی که پیش آمد، سبب کند شدن انتقال خودروها و تجهیزات شده است. تا زمانی که پول به حساب فروشنده وارد نشود امکان ترخیص آن وجود ندارد و حتی برخی از موارد در لنگرگاه ها هستند و هنوز به گمرک نیز نیامدند چرا که فروشنده نتوانسته مابه ازای کالای خود را دریافت کند. با وجود این ما درباره این موارد تلاش کردیم که با تضمین آنها را از گمرک ترخیص کنیم و به هیچ عنوان اینکه گمرک مانع است، صحیح نیست.
رئیس کل گمرک در پاسخ به این که آیا در گمرک قاچاق صورت می‌گیرد، گفت: بنده بارها گفته‌ام و باز هم می‌گویم که طرح چنین ادعایی کم لطفی به گمرک است. برخی از تخلفات را خود ما در گمرک شناسایی و با آن برخورد می‌کنیم.
وی افزود: یک بخشی از موارد نیز قاچاق نیست، بلکه تخلف گمرکی است که مرز بین تخلف و قاچاق مشخص است و نباید این دو را با یکدیگر ترکیب کرد.
اعتبار ثبت سفارش کالا ۶ ماهه شد
میر اشرفی از هماهنگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه‌های مربوطه نیز خبر داد و گفت: از این هفته ثبت سفارش از سه ماه به 6 ماه افزایش خواهد یافت که این بسیاری از مشکلات را رفع خواهد کرد و در آینده از مشکلات بعدی جلوگیری می‌شود.
وی در خصوص نصب دستگاه‌های ایکس ری در پایانه‌های گمرکی مرزی نیز اظهار کرد: در تمام پایانه‌های گمرکی ما دستگاه ایکس ری وجود ندارد، اما مثلاً در مرز بازرگان از این دستگاه استفاده کرده‌ایم، خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده و جلوی قاچاق و حتی مواردی نظیر قاچاق انسان نیز گرفته شده است.
میراشرفی در پاسخ درباره‌ ترخیص ۶۰۰ هزار گوشی تلفن همراه در گمرک نیز گفت: بخش قابل توجهی از این گوشی‌ها ترخیص شده و باقی نیز تا پایان امسال ترخیص خواهد شد.
تشکیل 112 هزار پرونده قاچاق کالا و ارز در 9 ماهه سال جاری
علی مویدی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بررسی عملکرد و کارکردهای نیروی انتظامی در این حوزه طی سال گذشته و سال جاری و تبیین برنامه های پیش رو و سال آینده، از محورهای برگزاری این نشست تخصصی است. در ۹ ماهه سال ۹۷، بیش از ۱۱۲ هزار پرونده در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده که بیش از ۹۰ درصد این پرونده ها، حاصل کارکرد و عملکرد نیروی انتظامی است.
به گفته مویدی از نظر ارزش ریالی، کالاهای قاچاق مکشوفه از ابتدای سال تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۸۹ درصدی هستیم، از طرفی از نظر وزنی کالاهای مکشوفه نیز ۱۸ درصد رشد داشته است.
مویدی تأکید کرد: تمرکز بر مقابله با باندها و شبکه های اصلی و کلان از برنامه های جدی سال جاری بود که خوشبختانه با همت ناجا، واجا و با همکاری دستگاه قضا توفیقات و دستاوردهای مطلوبی در این حوزه داشتیم.
وی در پاسخ به این سوال که گاه مشاهده می شد بعضی از کالاهای موجود در انبارها به عنوان کالای قاچاق توقیف می شد، بیان کرد: ما در آغاز سال جاری و با شروع بحث برجام، شاهد اتفاقاتی در حوزه اقتصادی بودیم که گاه به ندرت موارد این چنینی مشاهده می شد؛ اما چون مسیر تردد و ترانزیت کالاها از مبادی اصلی و مبدأ مشخص است به آن دسته از افرادی که دارای مدارک مثبته و قانونی بودند، محموله هایشان تحویل داده شد.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره قاچاق دام گفت: با عنایت خاص ریاست جمهوری در این حوزه و ابلاغیه هیات دولت، تماما سطوح مدیریتی مختلف که در این حوزه مسئول هستند، برای امر مبارزه با قاچاق فعال شدند.
وی افزود: برای امر مبارزه با قاچاق دام  ضوابط خوبی تعریف، تدوین و ابلاغ شد و در حال حاضر ساماندهی بحث دام نسبت به گذشته بهتر صورت می گیرد البته از وزارت جهاد کشاورزی بیش از این انتظار داریم، امید است با ساماندهی مباحث مربوط در دام بتوانیم در حفظ و نگهداری این سرمایه بهتر عمل کنیم.
مویدی خاطر نشان کرد: گمرگ، مرزبانی، نیروی انتظامی، وزارت جهاد کشاورزی و همه دستگاه های مسئول باید برای مبارزه با موضوع قاچاق دام نیز اهتمام ویژه ای داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره نگهداری اموال مکشوفه قاچاق توضیح داد: درگذشته مشکلاتی در این حوزه داشتیم و تلاش کردیم که این مشکلات را به حداقل برسانیم، هر چند که هنوز برخی مشکلات وجود دارد، اما از طرف ریاست جمهوری، معاون رئیس جمهور و هیات دولت به سازمان اموال تملیکی ابلاغ شده که اموال نگهداری شده را تعیین تکلیف کنند.
مویدی ادامه داد: در بحث اموال تملیکی انتظار داریم سازمان اموال تملیکی تلاش را مضاعف کند و پیرو ابلاغیه دولت به اموال مکشوفه سروسامان بدهد.
دو هزار میلیارد تومان از جرایم اموال مکشوفه قاچاق وصول نشده است
مویدی در بخش دیگری از سخنان خود درباره وصول جرایم اموال قاچاق عنوان کرد: در ابتدا لازم است از تلاش همه دست اندرکاران و قوه قضائیه در این حوزه تشکر کنم، وصول جرایم این حوزه یکی از مطالبات ماست، اما باید بگویم نزدیک به دو هزار میلیارد تومان از جرایم اموال مکشوفه قاچاق هنوز دریافت و وصول نشده است و انتظار می رود که این مبلغ توسط قوه قضائیه دریافت و به خزانه دولت واریز شود.
وی درباره پرونده های قاچاق بالای ۵۰۰ میلیون تومان نیز خاطر نشان کرد: بیش از ۱۰ درصد پرونده های قاچاق بیش از ۵۰۰ میلیون تومان بوده و باقی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و گاه پایین تر است.
دهن‌کجی برخی برندهای قاچاق به قوانین
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره قاچاق پوشاک و مبارزه با آن عنوان کرد: ما شاهد یک دهن کجی و توهین به قوانین از ناحیه برندهای علنی قاچاق بودیم؛ سال ها بود که دست اندرکاران مبارزه با قاچاق پوشاک در تلاش بودند که تابلوی برندها را پایین بکشند، اما بنا به دلایلی چون لابی گری، رانت و ... این مهم محقق نمی شد.
وی بیان کرد: در سال جدید و پیرو سیاست های دولت در پایتخت تابلوی بیش از ۱۱۰ برند به ویژه در مجتمع های بزرگ با همکاری اصناف، اتحادیه ها و نیروی انتظامی پایین کشیده شد به طوری که در این اماکن بلافاصله پوشاک قاچاق تخلیه و پوشاک های داخلی جایگزین شد.
مویدی گفت: با تحقق این مهم امید تازه ای در دل تولید کنندگان داخلی ایجاد شد و این حرکت به عنوان حمایت از تولید داخل محقق شد و تأثیرات مثبت خود را در بازار تولیدات داخلی گذاشت. این فرآیند پس از تهران در سایر استان ها نیز دنبال می شود؛ در واقع باید بگویم با مظاهر علنی قاچاق به جد برخورد می کنیم.
قاچاق دام به خارج نگران کننده نیست
همچنین سردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا ضمن بیان اینکه در ۱۰ ماهه نخست امسال میزان کشفیات قاچاق دام حدود سه هزار تن برآورد شده است، گفت: در این مدت ۱۶ درصد افزایش کشفیات قاچاق دام داشتیم که بالغ بر ۱۶۴ هزار راس دام بود؛ همچنین حدود ۵۰ درصد دام قاچاق شده از کشور را کشف کرده ایم.
وی ضمن اشاره به اینکه میزان دام قاچاق خارج شده از کشور کمتر از یک درصد از مصرف گوشت کشور است، گفت: این مقدار تاثیری بر افزایش قیمت گوشت ندارد، اما جوسازی‌ها و خبرسازی‌ها آن قدر افزایش پیدا می‌کند که همین یک درصد هم می‌تواند تاثیر منفی ۷۰ درصدی بر بازار داشته باشد.
سلیمانی تاکید کرد: عده‌ای مطرح کرده اند که در کشور قحطی گوشت وجود دارد که درست نیست.
وی گفت: ما از ابتدای سال می‌دانستیم که با قاچاق دام مواجه خواهیم شد، به همین دلیل به تمام پلیس‌ها در مرز‌های جنوبی، شرقی و غربی تاکیدات لازم را کردیم و آمادگی لازم برای مقابله با قاچاق دام ایجاد شد.
 جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه در برخورد با افرادی که با رزق مردم بازی می‌کنند کوتاهی نمی‌کنیم، افزود: در این مسیر وظیفه خود را خوبی انجام داده ایم.
سلیمانی با اشاره به قاچاق سوخت نیز اظهار کرد: تفاوت قیمت ارز باعث شده است که قاچاق سوخت برای برخی افراد جذابیت داشته باشد و سوخت لیتری هزار تومان را در خارج از مرز‌ها  به ۸ تا ۹ هزار تومان به فروش برسانند.
وی بیان کرد: تا حدود زیادی جلوی قاچاق سوخت را گرفته ایم و با توجه به تاکید وزارت نفت، قاچاق سوخت از کشور شیب کمتری پیدا کرده است.
 جانشین فرمانده ناجا با اشاره به اینکه برای جلوگیری از قاچاق کالا به کشور به سامانه‌ها و دستگاه‌های ایکس ری و نصب تراشه های الکترونیک روی کالاها نیاز داریم و عزم ما برای مقابله با قاچاق کالا جدی است، گفت: قرارگاه جهادی مبارزه با قاچاق کالا را به همین منظور تشکیل دادیم و اعتقاد داریم بخشی از قاچاق کالا از مبادی رسمی انجام می‌شوند.
سلیمانی تاکید کرد: در حوزه قاچاق کالا بخشی از قوانین نیز مشکل دارند، به طور مثال در بحث ته لنجی و کالاهای ملوانی می‌بینیم که بخش زیادی از کالا‌های یک لنج ته لنجی محسوب می‌شوند و نمی‌توانیم بگویم قاچاق هستند.
جانشین فرمانده ناجا گفت: برای جلوگیری از قاچاق کالا به کشور نیاز به استقرار پلیس‌های تخصصی و آموزش دیده در گمرکات هستیم، زیرا کارمندان گمرک به کار‌های پلیسی و کارآگاهی آشنا نیستند.
سلیمانی اضافه کرد: در گمرک‌ها دستگاه‌های ایکس ری و باسکول برای بررسی کالا‌های وارداتی نداریم و پلیس در مبادی دیگر و جاده‌ها به دنبال کالای قاچاق است.
وی تصریح کرد: یک سری از کالا‌ها در مبدا پلمپ می‌شوند و برای اینکه پلمپ‌ها باز و کالا‌های وارداتی در مسیر جابجا نشوند نیاز داریم روی آن‌ها تراشه‌های الکترونیک نصب کنیم تا کالا تا رسیدن به مقصد مورد بررسی قرار گیرد.
جانشین فرمانده ناجا با اشاره به اینکه قرار است در ۱۵ گلوگاه حساس کشور دستگاه‌های ایکس ری نصب شوند، اظهار کرد: آمادگی استقرار پلیس تخصصی در گمرک‌ها داریم.
سلیمانی درباره کولبر‌ها نیز گفت: در مورد کولبر‌ها دو بحث مطرح است و در مواردی هم برخی ملاحظات درباره نحوه برخورد با آن‌ها وجود دارد.
وی بیان کرد: کولبر کسی است که از مبادی رسمی طرف مقابل اقدام به انتقال مقداری کالا به حسب توان خود به مبادی رسمی کشور می‌کند و در بازارچه‌ها آن را می‌فروشد که این نوع کولبری مجاز است.
جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: گاهی اوقات می‌بینیم که کامیون‌های کالای قاچاق در مرز مقابل توقف کرده اند که مشخص است این کالا‌ها برای یک شخص خاص است و افرادی اقدام به انتقال این کالا به داخل کشور از طریق مرز‌های غیر رسمی می‌کنند و کامیون‌ها نیز این طرف مرز برای انتقال آن‌ها مستقر می‌شوند.
سلیمانی خاطرنشان کرد: باید این دو مقوله را از هم تفکیک کنیم و زمانی که پلیس می‌خواهد با کولبر‌های غیرقانونی برخورد کند عده‌ای ندانسته می‌گویند که پلیس با فقرا برخورد کرده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399