دوشنبه, 06 اسفند 1397 ساعت 01:00
کد خبر: 53751

۶۵ بند قانونی سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا عملیاتی نشده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادرئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه ۶۵ بند قانونی در خصوص سامانه ها هنوز عملیاتی نشده است، گفت: تنها راه برون رفت از قاچاق کالا راه اندازی سامانه هاست.

علی مویدی در حاشیه یکصد و بیست و سومین جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کال و ارز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر صدها سامانه در کشور فعال است که قانونگذار ۷۵ تکلیف برای این سامانه ها در نظر گرفته که از این تعداد ۶۵ بند هنوز عملیاتی نشده است.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: اولویت کاری ستاد در سال جاری طبق دستور رئیس جمهور تمرکز بر سامانه ها بود که البته پیشرفت هایی نیز حاصل شد اما به دلیل برخی مشکلات هنوز اقدامات نهایی انجام نشده است اما ما از دستگاهها خواستیم که برای تکمیل سامانه ها تا پایان سال اقدام کنند.
وی با بیان اینکه سامانه، یک فرایند تخصصی، پیچیده و زمان بر است، تصریح کرد: بخشی از کارهای مربوط به عملیات سازی سامانه ها باید توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شود که البته بخشی انجام شده و بخشی نیاز به توسعه بیشتر دارد.
مویدی تاکید کرد: برای چرخه تجارت کشور باید یک شفاف سازی داشته باشیم. اگر سامانه ها عملیاتی نشود این شفاف سازی بدست
نمی آید. لذا تنها راه برون رفت از قاچاق کالاها، راه اندازی سامانه ها است تا از این طریق رانت، دستکاری و افراد فرصت طلب افشا شود.
وی در خصوص اتصال سامانه امور گمرکی به پنجره واحد تجارت نیز ادامه داد: صحبت هایی با گمرک کردیم و قرار شد هر چه سریعتر در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.
ستاد مبارزه با قاچاق همچنین در خصوص طرح مبارزه با توزیع پوشک قاچاق نیز گفت: این طرح در تهران انجام شد و در حال توسعه طرح به استانهای دیگر هستیم.
ترخیص 10هزار کانتینر لوازم یدکی تا پایان سال
قاضی ناصر سراج نیز در حاشیه این جلسه اظهار کرد: شنبه صبح با رئیس کل گمرک جلسه ای در رابطه با لوازم یدکی دپو شده در گمرکات داشتیم.
رئیس سازمان بازرسی کشور افزود: متاسفانه در حدود ۱۰ هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو در گمرکات و مناطق آزاد کشور وجود دارد. از این رو می خواهیم اقداماتی انجام دهیم که این لوازم هر چه سریع تر ترخیص شوند و تا قبل از شروع سال جدید به سیستم خودرو اضافه شوند.
وی با بیان اینکه تا قبل از پایان سال تا حدودی مشکلات را رفع خواهیم کرد، گفت: با مدیران عامل ایران خودرو و سایپا جلسه داشتیم و آنها در رابطه با کمبود نقدینگی مطالبی را عنوان کردند.
قاضی سراج همچنین با اشاره به قیمت خودرو اظهار کرد: در رابطه با قیمت مذاکراتی انجام دادیم. حاشیه بازار را خودروسازان تشکیل می دهند و به دلیل اینکه چند روز خودرو تزریق نمی کنند قیمت ها بالا می رود.
وی افزود: ما به خودروسازان اعلام کردیم که  ۱۰ درصد از قیمت خودرو که بالا می رود مربوط به حاشیه بازار است که آنها این موضوع را تکذیب کردند و گفتند ما در این رابطه قرار است به صورت ۲۰ درصدی اقدام کنیم اما هنوز حاشیه بازار را عملیاتی نکرده ایم.
قاضی سراج در ادامه گفت: با بانک هایی که مصوبه شورای اقتصاد را عملیاتی نکرده اند جهت رفع مشکل نقدینگی خودروسازان مکاتباتی را انجام داده ایم.
رئیس سازمان بازرسی کشور افزود: اگر این موضوع برطرف شود و لوازم یدکی دپو شده از گمرکات ترخیص و وارد صنعت خودروسازی کشور شود، شاهد کاهش قیمت خوبی در رابطه با خودروها خواهیم بود.
وی همچنین در خصوص تخلف شرکت خودروسازی گفت: هم اکنون کشور با مشکلاتی همچون تحریم، نقدینگی و سوئیفت که تبادل پول را با مشکل مواجه کرده، رو به رو است. شرایط کشور، شرایط عادی نیست اما به هر حال ما پیگیری می کنیم تا از جانب ما کوتاهی نباشد.

اطمینان‌دهی وزیر کشور برای کنترل قیمت‌ها و مبارزه با قاچاق

همچنین عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور درخصوص عملکرد مبارزه با قاچاق کالا، اظهار کرد: حدود ۷۶ مورد قانون گذار تکلیف کرده که بخش زیادی از این موارد سامانه های توزیع، تهیه و نظارتی کالا ها از مبدا تا مقصد هستند.
وی افزود: ما واقعا می توانیم اطمینان کامل دهیم که امر مبارزه با قاچاق کالا، توزیع عادلانه و مناسب، قیمت گذاری و کنترل قیمت ها کاملا رعایت می شود. یک سال است که بنده شخصا این مسائل را پیگیری می کنم. البته این تکلیف سال ۹۲ ابلاغ شده است.
وزیر کشور با بیان اینکه سه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را امسال برگزاری کرده‌ایم، گفت: قول داده بودیم که تا آخر اسفند سامانه ها را آماده می کنیم و مرحله بعد اتصال سامانه ها به یکدیگر است.
وزیر کشور افزود: نتیجه گزارش سامانه ها را از دستگاه ها گرفتیم که برخی دستگاه ها وظایف خود را انجام دادند اما متاسفانه برخی از دستگاه ها هم نتوانستند انجام دهند؛ جمع بندی بر این شد که ظرف 10 روز همه دستگاه هایی که نتوانستند وظایف خود را انجام دهند دلایل عدم انجام را برای ما گزارش کنند.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399