دوشنبه, 01 مهر 1398 ساعت 09:51
کد خبر: 61996

حیات قاچاقچیان ناشی از کم‌کاری مسئولان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

حدود ۶ سال از عمر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می گذرد اما همچنان به دلیل عدم اجرای کامل این قانون از سوی مسئولان، شاهد جولان کالاهای قاچاق در بازارهای مختلف کشور هستیم.

در سال های اخیر اقتصاد کشور به ویژه بخش تولید به عنوان ستون فقرات اقتصاد، با پدیده غیر قابل جبرانی به نام «قاچاق» مواجه بوده است؛ این پدیده علاوه بر ایجاد دردسر برای دولت و تولیدکنندگان، در مواردی به مصرف کنندگان کالای قاچاق نیز به دلیل نازل بودن کیفیت،  زیان وارد کرده است.
مطابق با آخرین آماری که وزیر کشور درباره میزان قاچاق کالا در کشور ارائه کرده است، حجم این پدیده در اقتصاد ایران به ۱۱ میلیارد دلار رسیده است، عددی که شاید نسبت به سال های قبل و رقم ۲۱ میلیارد دلار سالهای قبل، روند نزولی به خود گرفته باشد اما همچنان یکی از عوامل مهم در مختل کردن اقتصاد کشور محسوب می شود؛ مساله ای که طی سال های گذشته همواره مورد انتقاد کارشناسان، متولیان و حتی مسئولان دولتی قرار گرفته است.
در این بین یکی از اصلی ترین انتقادها، شیوه عملکرد ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان یک نهاد فرادستگاهی با عمری ۱۷ ساله است؛ چراکه طبق قانون یکی از مهم ترین رسالت های این ستاد تصمیم گیری در خصوص سیاست‌ها، اولویت‌ها، برنامه‌ها، پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ارایه راهکارهای مناسب در راستای کاهش زمینه‌های قاچاق کالا و ارز است.
با این حال آنچه در بازار مشاهده می شود جولان کالاهای قاچاق و تقلبی است، کالاهایی که یا با ترفندهایی خاص از مبادی رسمی و یا با روش هایی همچون قاچاق چمدانی و غیره از مناطق آزاد یا شهرهای مرزی وارد کشور می شوند و بدلیل اهمال در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کم کاری مسئولان مربوطه، برخوردی نیز صورت نمی گیرد.
درخواست بازاریان برای برخورد با متخلفان از قانون قاچاق
چندی پیش سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه ضمن گلایه از  وضعیت کنونی قاچاق، خواستار برخورد قاطع با متخلفین شده بود. روزگذشته نیز اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه ضمن گلایه از فراوانی کالای قاچاق در کشور، خواستار برخورد قاطعانه با متخلفان در حوزه مبارزه با قاچاق شدند.
متن نامه مطالبات اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی از رئیس قوه قضائیه در خصوص مبارزه با قاچاق کالا به شرح ذیل است.
بسمه تعالی
حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی (زید عزه)
ریاست محترم قوه قضایه
سلام علیکم؛   
با صلوات برمحمد وآل محمد(ص) وباآرزوی توفیق روز افزون برای جنابعالی وهمکاران محترمتان در قوه قضائیه، همانطور که مستحضرید ومقام عظمای ولایت فرمودند؛ اولین گروهی که به ندای امام (ره) در نهضت پاسخ دادند بازاریان متدین بودند. وبعد از پیروزی انقلاب نیز در عرصه های دفاع مقدس ومقابله با فتنه های داخلی وخارجی از جان ومال خود دریغ نکردند که تقدیم ۱۱ هزار شهید اصناف وبازاردلیل روشنی بر این مدعاست. 
در جنگ اقتصادی اخیر نیز اکثر بازاریان محترم با درک صحیح از شرایط موجود کشور، به عنوان خط مقدم مبارزه با دشمن، نقش خود را ایفا می نمایند. 
بدیهی است در هر قشر وگروهی، افراد سود جو ومنفعت طلبی هستند که ضمن مخدوش نمودن چهره هم صنفی های خود ، درصدد خیانت برآمده و در اقتصاد و فرهنگ جامعه اخلال ایجاد می کنند که نمونه آن مشارکت برخی بازاریان در کمک به قاچاق کالا است. 
این عده معدود در بازار علت نیستند بلکه معلول اند، به عبارتی اگر کالای قاچاق به دست این افراد نرسد و یا چنانچه رسید، دستگاه های مسئول به سرعت و با جدیت با آن برخورد کنند، ضریب خطر قاچاق افزایش پیدا کرده وکاری که این افراد برایشان هزینه سنگینی را داشته باشد، از آن صرف نظر می کنند.   
علت اصلی فراوانی کالای قاچاق در بازار عدم انجام تکالیف قانونی دستگاه های تعیین شده در قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز است که بخشی از آن در دی ماه سال ۹۲ توسط مجلس شورای اسلامی مصوب گردیده و تاکنون نیز تکمیل نشده است.   
عدم انجام وظایف قانونی توسط دستگاه های مسئول حوزه مبارزه با قاچاق کالا وارز علاوه بر ضربات جدی و ویرانگر به تولید وکارگر و کشاورز ایرانی، سبب آسیب دیدن اصناف قانونگرا گردیده است که باعث رکود بازار وافزایش بیکاری شده وهمچنین تضییع حقوق عامه را در پی داشته است.     
با عنایت به مسئولیت حضرتعالی در احقاق حقوق عامه که جامعه اصناف نیز پیگیر ومطالبه گر احقاق آن هستند، درخواست می شود دستور فرمائید برخوردی جدی با افرادی که در این دستگاه ها برای مبارزه با قاچاق کالا وارز به وظایف خود عمل نکرده اند، صورت گیرد تا فرآیند قاچاق از صرفه افتاده و بازار از لوث کالای قاچاق پاک شود.
یقینا قاطبه اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی از برخورد قوه قضائیه با عوامل قاچاق ومسئولین بی تعهد که به وظایف خود تاکنون عمل ننموده اند، حمایت همه جانبه خواهند نمود.
هجمه دلالان ناشی از اهمال در اجرای قانون است
در همین ارتباط، علی حسین رعیتی فرد، مسئول سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور در گفت و گو با مهر، اظهار کرد: با توجه به عدم اجرای کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که عمری چند ساله دارد و عدم پیاده سازی کامل سامانه های پیش بینی شده در قانون که از ثبت سفارش تا واردات را ردیابی می کنند، مراتب اعتراض کارگران و کارخانجات کشور را به ریاست قوه قضاییه اعلام کردیم.
وی با بیان اینکه با پیاده سازی کامل و یک پارچه این سامانه ها، هم جلوی ورود کالای قاچاق گرفته می شود و هم کالاهای وارد شده شناسایی می شوند، گفت: متاسفانه با گذشت حدود ۶ سال از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هنوز به صورت جامع و کامل به مفاد این قانون توجهی نشده است که این امر منجر به هجمه دلالان و واسطه هایی شده است که منافع آنی خود را به مصالح کشور ترجیح می دهند.
رعیتی فرد افزود: عدم اجرای کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ناشی از اهمال کاری و یا کم کاری مسئولان مربوطه و عامل و منشا ایجاد بسیاری از مشکلات در عرصه اقتصادی کشور است.
وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت به گونه ای است که دلالان یک مرتبه دامپینگ کرده و اقدام به واردات کالایی خاص می کنند به صورتی که تولیدکننده دیگر نمی تواند محصول تولیدی خود را بفروشد.
وی تاکید کرد: قوه قضاییه باید به صورت جدی با آندسته از مجریان و مسئولانی که در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تخلف می کنند یا از اجرای این قانون مهم سر باز می زنند، برخورد کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399