دوشنبه, 25 آذر 1398 ساعت 13:05
کد خبر: 65275

روند شیوع اعتیاد طی سه دهه گذشته افزایشی بوده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به روند افزایشی شیوع اعتیاد در کشور گفت: با همه اقداماتی که طی سه دهه گذشته صورت گرفت روند شیوع اعتیاد افزایشی بوده و صرفا در دهه ۶۰ کاهش شیوع اعتیاد در کشور را داشتیم و در بقیه دهه‌ها افزایش داشت.

 نشست تخصصی معاونان، مدیران کل و دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد.
اسکندر مومنی، در این نشست گفت: ایران در چهل سال گذشته به نمایندگی از دنیا با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه کرده و در خط مقدم این مبارزه برای ما تفاوتی نداشت دربرابر محموله‌هایی که به قصد توزیع در داخل کشور وارد می شوند و یا ترانزیت در خارج از کشور باشد، با تمام توان با موادمخدر مبارزه کرد
وی افزود: در طی سه دهه گذشته بیش از ۳هزار و ۳۰۰ کیلومتر موانع فیزیکی در کشور احداث و ۵۰ هزار باند و گروه منهدم شدند. همچنین بیش از ۱۰۰ هزار خودرو در این مدت مصادره و توقیف و ۱۲هزار تن موادمخدر کشف و ضبط شد. همچنین به طور سالانه آموزش پیگشیری از اعتیاد برای چند میلیون نفر انجام شد.
مومنی با اشاره به دیگر اقدامتی که در این سه دهه صورت گرفت، گفت: ۴هزار و ۸۱۵ خانه ورزش روستایی راه‌اندازی شده است و ۹۳۰۰ مرکز درمانی و کاهش آسیب در حال فعالیت هستند.
وی تصریح کرد: سهم اعتیاد مبتلایان با HIV از ۷۵ درصد به ۳۱ درصد کاهش یافته است. بعلاوه ۱۱۹۵ مرکز اقامتی میان مدت، ۳۵۹ تیم سیار و ۱۵۸ سرپناه شبانه در کشور در زمینه مبارزه با موادمخدر در کشور در حال فعالیت هستند.
مومنی با اشاره به روند افزایشی شیوع اعتیاد در کشور خاطرنشان کرد: با همه اقداماتی که صورت گرفت روند شیوع اعتیاد افزایشی بوده و صرفا در دهه ۶۰ کاهش شیوع اعتیاد در کشور را داشتیم و در بقیه دهه ها افزایش داشت.
مومنی تصریح کرد: یکی از رویکردهای اصلی در دوران پیشرو فراهم کردن بستر جهت ورود نخبگان، شرکت های دانش بنیان و جوانان در حوزه های کاهش تقاضا و عرضه است.
وی تاکید کرد: ورود جوانان کارآمدی و ابتکار عمل به همراه دارد و تنها کافی است فرصت برابر برای آنها ایجاد کنیم تا به این عرصه وارد شوند و در روند مبارزه با موادمخدر تغییر عمده ایجاد شود.
مومنی با اشاره به شهدای راه مبارزه با موادمخدر گفت: بیش از ۳۸۰ شهید و ۱۲هزار جانباز و مجروح تقدیم شده است و این حوزه تحولات جدید، رویکردهای جدید می خواهد و ما آمادگی کامل در این حوزه داریم و حمایت و بسترهای لازم را فراهم می کنیم تا از وجود جوانان، نخبگان و شرکت های دانش بنیان در حوزه پژوهش، کاهش عرضه و تقاضا استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه علاوه بر حضور نخبگان و جوانان مساله هوشمندسازی نیز باید مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: موضوع دوم هوشمندسازی اقدامات و فرآیندها است و این یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است و اگر بخواهیم در حوزه مبارزه با موادمخدر پیش رویم باید رویکردهای جدید داشته باشیم. با ورود نخبگان و دوم هوشمندسازی فرآیندها می توانیم در گام دوم انقلاب آهنگ رشد سیر کاهش مواد مخدر را آغاز و سپس به سمت کاهش برویم.
مومنی تاکید کرد: هدف ما متوقف کردن شیوع و رشد مواد مخدر و در گام دوم کاهش آن است، درنتیجه اولویت در این عرصه با پیشگیری است و امیدواریم با هماهنگی تمامی بخش ها شاهد تحول اساسی در این زمینه باشیم، چرا که مطالبات رهبر معظم انقلاب در این زمینه مکتوب است و ریاست جمهور نیز بر آن تاکید دارد و با اجرای همه اقدامات در این زمینه باید روند شیوع موادمخدر کاهش یابد و آنهایی که در چرخه اعتیاد هستند درمان و ساماندهی شوند و بتوانند با بازتوانی به جامعه باز گردند.
منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399