شنبه, 30 دی 1396 ساعت 09:30
کد خبر: 28532

اطلاعات تکميلي

  • در جهت مبارزه با فساد راه‌اندازی شد؛

«ستاد» سامانه‌ای برای شفاف‌سازی مناقصات و مزایدات دولتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم حسینی

عصراقتصاد: سیستم ستاد یا همان «سامانه تدارکات الکترونیکی دولت» راهکار پیشنهادی جهت کاهش فساد در فرآیند تدارکات دستگاه‌های اجرایی دولت است و قوانین متعددی به تصویب رسیده‌اند که دستگاه‌های مختلف را مکلف به استفاده از آن می‌کنند. شفافیت، اولین ارمغان استفاده از این سامانه در سیستم اداری کشور است که موجب می‌شود تأمین‌کنندگان کالاهای تدارکاتی و مشارکت‌کنندگان در مناقصات و مزایدات دولتی بدون واسطه انسانی تمام جزئیات فعالیت خود را در سامانه ثبت کنند و از رعایت عدالت در این معاملات و واگذاری‌ها به بخش خصوصی اطمینان داشته باشد.

 در نشست خبری که در همین رابطه با «سید امیر اصغری توچائی» مدیر سامانه تدارکات الکترونیکی از طرف دولت، «حسین توکلی» مدیر پروژه از سمت هلدینگ بهسازان، «علی گلزاری»و«علیرضا ناظری» به ترتیب مدیرعامل و مدیر کسب و کار شرکت مهندسی نرم افزار شقایق برگزار شد اهداف و مزیت‌های این سامانه مورد بررسی قرار گرفت.

سید امیر اصغری توچائی در این نشست با بیان اینکه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از سال ۸۸ آغاز شده است گفت: یکی از درد‌های مردمی و ایرادهایی که سازمان‌های بین‌المللی به ایران می‌گیرند، شفاف نبودن نظام اقتصادی است که با استفاده از این سامانه قطعا به شفاف‌سازی خواهیم رسید ودر دنیا حرفی برای گفتن خواهیم داشت.

وی افزود: سامانه تدارکات الکترونیکی،سامانه‌ای دولتی تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت است که تمام سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی طبق تبصره ۵ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم موظف و مکلف شده‌اند همه خریدها، مناقصه‌ها و مزایده‌های خود را از طریق این سامانه انجام دهند و معاملات خود را در این سیستم ثبت کنند.

اصغری با تاکید بر اینکه سامانه تدارکات، بستری بسیار شفاف است که هرآنچه تامین کننده انجام می دهد قابل ردیابی است بیان داشت: امنیت این سامانه بالاست و کسی نمی تواند با تبانی و زد و بند در آن کار خود را به پیش ببرد و تاکنون هم هیچ شکایتی علیه آن ثبت نشده است.

مدیر پروژه سامانه تدارکات الکترونیکی به شاخص شفافیت اقتصادی ایران و شاخص‌هایی که مرتبط با دولت الکترونیک هست اشاره کرد و افزود: متأسفانه ایران از این نظر، رتبه خوبی در سطح دنیا ندارد اما با حضور چشمگیر دستگاه‌های دولتی در این سامانه می توانیم  این شاخص را افزایش دهیم.

وی صرفه جویی در هزینه ها را از اهداف و مزایای این سامانه برشمرد و گفت: با ثبت نام در این سامانه به میزان قابل توجهی در مصرف کاغذ که به جهت پر کردن فرم‌ها در یک مزایده یا مناقصه مصرف می‌شد و همچنین زمان طولانی انجام معاملات صرفه جویی خواهد شد.

اصغری  با بیان اینکه کار خوب، قانون خوب می طلبد بیان داشت: سامانه تدارکات اندک اندک جلو آمد تا اینکه مصوبه هیت دولت پشت این سامانه قرار گرفت در تاریخ 16/2/96 این مصوبه به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد تا آن زمان اگرچه روند عملکرد سامانه صعودی بود و هرماه حدود هر ماهی حدود 200 تا 300 تامین کننده در داخل سامانه عضو می شدند اما با حمایت دولت، این روند صعودی نهایی شد و از این تاریخ به بعد ماهانه نزدیک به 3000 تامین کننده در سامانه عضو شدند. همچنین روند ثبت نام دستگاههای اجرایی، روند حجم ریالی معاملات دستگاههای اجرایی در داخل سامانه روبه رشد  بوده است.

وی افزود: تا امروز حدود دو هزار و ۶۰۰ دستگاه اجرایی کلان از جمله دستگاه‌های دولتی، شهرداری‌ها و دانشگاه‌ها در این سامانه ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد هزار دستگاه فعال هستند.

مدیر پروژه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، درباره مشوق‌های مالیاتی نیز گفت: درباره تشویق مالیاتی مذاکراتی انجام شده است که بتوانیم تامین کنندگان کالا و خدماتی که می‌خواهند با دولت معامله کنند و طبیعتا خود را در معرض شفافیت قرار  دهند یک مشوق مالیاتی هم داشته باشند و امیدواریم که این مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد.

 اصغری روند ثبت نام در این سامانه را صعودی ارزیابی و پیش بینی کرد با ادامه این روند، تا دوسال دیگر تمام دستگاه‌های اجرایی در این سامانه حضور پیدا خواهند کرد این در حالی است که به گفته وی در 10 ماهه نخست امسال به اندازه چهار سال گذشته، تامین کننده در داخل سامانه جذب شده است.

وی توجه به دانش ایرانی،توجه به توسعه پایدار محیط زیست،حمایت از تولید داخل و عدالت اجتماعی را از اهداف این پروژه برشمرد.

تمامی اطلاعات افراد حقیقی و حقوقی تأیید می‌شود

علی گلزاری مدیرعامل شرکت مهندسی نرم افزار شقایق و پیمانکار پروژه نیز در ادامه این نشست به نحوه ثبت نام در این سامانه اشاره کرد و اظهار داشت: به واسطه فراگیر شدن این سامانه و به دلیل حجم بالای ثبت نام، با دفاتر پیشخوان قرارداد بستیم تا تأمین کننده‌ها در صف‌های طولانی قرار نگیرند و به راحتی ثبت نام کنند. البته هنوز تمامی دفاتر پیشخوان این کار را انجام نمی‌دهند اما به مرور زمان تعداد آنها افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه  تمامی اطلاعات افراد حقیقی و حقوقی پیش از ثبت نام تأیید می‌شود افزود: دفاتر پیشخوان موظف هست که مجوز‌ها و اسناد هویتی را بررسی کنند و به دلیل این که ممکن است اسناد جعلی در این سامانه بارگذاری شود، امکان ثبت نام غیر حضوری فعال نشده است.

گلزاری درباره هزینه ثبت نام در این سامانه بیان داشت: تا امروز از ثبت نام‌کنندگان هزینه‌های ۵۰ تا ۷۰ هزار تومانی دریافت شده است اما از ابتدای بهمن تا پایان سال ۱۳۹۶ تمامی تامین‌کنندگان از پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت نام معاف می‌شوند. به این ترتیب هزینه‌های شرکت پیشخوان برای ثبت نام از سوی ستاد سامانه پرداخت می‌شود. این امر، به نوعی سیاست تشویقی برای افزایش ثبت نام‌ها است.

جلوی مهاجرت 300 نفر گرفته شد

حسین توکلی نیز به ارزش پروژه سیستم ستاد اشاره کرد و اظهار داشت: قیمت این سیستم‌ها در دنیا معمولاً حدود ۲۵۰ میلیارد تومان است اما تاکنون توانستیم با حدود 50 میلیارد تومان آن را به ثمر برسانیم.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از پروژه‌های خارجی به دلیل شرایط خاصی که در کشور وجود دارد دچار چالش شدند و با هزینه‌های بسیار بالا شکست خورده اند بنابراین ما باید در جهت حمایت از منافع ملی، پروژه های بزرگ و نقش دار را توسط متخصصان داخلی انجام دهیم و به جای خرید نرم افزارهای خارجی، در صورت نیاز می توانیم از مشاوران خارجی استفاده کنیم آنهم به شرطی که  ریسمان این نرم افزارها دست خودمان باشد.

مدیر پروژه از سمت هلدینگ بهسازان، با بیان اینکه این پروژه زیان انباشته سنگینی داشته است گفت: پروژه سامانه تدارکات الکترونیکی یک ریسک بزرگ بود که در ازای هزینه 50 میلیاردی آن، تا به امروز حدود ۲۳ میلیارد تومان درآمد حاصل شده است که ۱۳ میلیارد تومان آن متعلق به سال ۹۶ است اما نکته مهم در رابطه با پروژه، این است که وزارت صمت برای نخستین بار به یک بخش خصوصی اعتماد کرد.

توکلی با تاکید بر اینکه اتکا به نیروی انسانی ایرانی از مزایای این پروژه بوده است به سطح اشتغالزایی آن اشاره کرد و گفت: طی هشت سال گذشته به‌طور متوسط سالانه ۱۰۰ نفر و به‌طورکلی ۸۰۰ نفر در این پروژه اشتغال داشته‌اند و جلوی مهاجرت 300 نفر گرفته شده است. میانگین سنی این افراد ۳۰ سال است و این امر نشان‌دهنده ایجاد شغل برای نسل جوان است. با اجرای این طرح، اگر در شهرستانی یک نفر مشغول به کار باشد، تا سال ۱۴۰۰ این تعداد به حدود حداقل ۶ نفر خواهد رسید.

توکلی با بیان اینکه  شهرستان‌ها هم فرصت پیدا می‌کنند به‌اندازه تهران، در بازار خریدوفروش شرکت، و فرصتِ پیشرفت داشته باشند گفت: این دقیقاً همان توسعه پایداری است که موردنظر برنامه‌ریزان کشور است با این سامانه یک تولیدکننده لباس در زاهدان می‌تواند به همان راحتی که یک تولیدکننده لباس در تهران به دولت دسترسی دارد، دسترسی داشته باشد و با دولت قرارداد ببندد.

گفتنی است پیمانکار پروژه «سامانه تدارکات الکترونیکی دولت»، شرکت مهندسی نرم افزار شقایق بوده و شرکت بهسازان ملت که سابقه اجرای بخش فناوری اطلاعاتی پروژه‌های ملی فراگیری ازجمله پروژه سوخت، پروژه حج و پروژه شیر یارانه‌ای و غیره را در کارنامه خود داشته است از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجری طراحی و پیاده‌سازی این سامانه ملی است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399