سه شنبه, 13 تیر 1396 ساعت 12:03
کد خبر: 13888

شمخانی: هماهنگی ایران و روسیه از مداخلات غیرقانونی آمریکا در سوریه جلوگیری خواهد کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: افزایش هماهنگی میان ایران و روسیه به منظور جلوگیری از مداخلات غیرقانونی آمریکا در سوریه از ضرورت‌های غیر قابل اجتناب در مسیر همکاری تهران و مسکو می باشد.
نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه صبح امروز در چارچوب افزایش هماهنگی های اجرایی میان نهادهای امنیت ملی دو کشور در موضوع سوریه در تماس تلفنی با علی شمخانی پیرامون روند همکاری های دو کشور در بحران سوریه و نشست آتی در آستانه قزاقستان با وی گفت وگو و تبادل نظر کرد.
شمخانی در این گفت وگو با استقبال از رایزنی های مستمر دو کشور در فرآیند مقابله با تروریسم اظهار داشت : با توجه به ضرورت بهره گیری از تجربیات گذشته به منظور بهینه سازی روند استقرار و حفاظت از آتش بس لازم است ترتیباتی اتخاذ گردد که اقدامات جاری زمینه ای برای سواستفاده تروریست های شکست خورده از شرایط آتش بس ایجاد ننماید.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به برخی اقدامات ماجراجویانه ایالات متحده آمریکا و بهانه جویی‌هایی که می تواند زمینه ساز افزایش تنش در منطقه و تقویت جبهه تروریسم شود، افزود: افزایش هماهنگی میان ایران و روسیه به منظور جلوگیری از مداخلات غیرقانونی آمریکا در سوریه و جلوگیری از مخدوش شدن تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور از ضرورت‌های غیر قابل اجتناب در مسیر همکاری تهران و مسکو می باشد
وی افزود؛ روند آشکاری به منظور تقویت روحیه و حفظ برخی مناطق تصرف شده از سوی عناصر مسلح تکفیری از سوی آمریکا با حمله به مواضع ارتش سوریه مشاهده می شود که نقض قطعنامه شورای امنیت و منشور سازمان ملل است.

** اهمیت فرآیندهای اجرایی حافظت از آتش بس در سوریه
نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نیز در این گفت وگو با اشاره به برگزاری اجلاس آستانه 5 در هفته جاری بر ضرورت افزایش هماهنگی ها میان دو کشور به منظور تعیین سازوکارهای استقرار نیروهای ناظر بر آتش بس تاکید کرد و افزود: برای پیشبرد توافقات و حفاظت از آتش بس ایجاد شده در سوریه، موضوع تعیین فرایندهای اجرایی حفاظت از آتش بس و نظارت بر آن بسیار حایز اهمیت است.
وی با ابراز رضایت از دستاوردهای میدانی و سیاسی حاصل از همکاری دو کشور در موضوع مقابله با تروریسم در سوریه اظهار داشت: پیگیری ساز و کارهای سیاسی هیچ تاثیری بر مقابله موثر با گروه‌های تروریستی خارج از فرآیندها و ابتکارات جاری که زمینه ساز آتش بس در سوریه شده است، نخواهد داشت

منبع : ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395