یکشنبه, 06 خرداد 1397 ساعت 12:58
کد خبر: 37336

لهستان: اروپا با سیاست‌ آمریکا علیه ایران همراهی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جورج دبلیو بوش رییس جمهوری اسبق آمریکا در سال 2003 کشورهای شرق اروپا و حوزه بالتیک را اروپای نوین لقب داده بود و قدرت‌های اروپایی همچون فرانسه و آلمان را اروپای پیر و قدیم می خواند.
لهستان از اتحادیه اروپا خواست تا درباره موضوع ایران و اصلاح برجام بیشتر با دولت ایالات متحده آمریکا همراهی کند.

به گزارش رویترز، نخستین شکاف در موضع واحد اتحادیه اروپا در قبال خروج آمریکا از برجام با موضع گیری وزیر امور خارجه لهستان در این باره نمایان شد.

"یاجک چاپوتوویچ" وزیر امور خارجه دولت راستگری لهستان روز شنبه در اظهاراتی گفت: در شرایطی که اتحادیه اروپا در مورد نحوه مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران تصمیم گیری می‌کند، این اتحادیه باید به دغدغه‌های امنیتی واشنگتن در ارتباط با خروج از برجام بیشتر اعتنا کند.

او همچنین گفت ورشو هنوز درباره حمایت از تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا علیه ایران، تصمیم نگرفته است... ما باید در این باره فکر کنیم. هنوز زمان باقی است. این به معنای آن نیست که ما در این بحث‌ها خود را عضوی از جامعه اتحادیه اروپا فرض نمی‌کنیم."

او با اشاره به همکاری تجاری برخی شرکت‌های اروپایی با ایران، تصریح کرد که به گمان کشورش در گفت وگوهای اتحادیه اروپا بر حسب ظاهر ملاحظات اقتصادی اولویت یافته است.

او وعده تلویحی حمایت کشورش از موضع آمریکا در جریان بحث‌های آتی داخلی اتحادیه اروپا درباره حفظ و نجات برجام را نیز داد و گفت موضع کشورش در بحث‌های آتی اتحادیه اروپا در این زمینه، در نظر گرفتن ملاحظات آمریکا و همدلی و همراهی با واشنگتن خواهد بود.

لهستان تحت حاکمیت یک حزب راستگرا ( عدالت و قانون) است که به لحاظ مرام و دیدگاه با ایالات متحده آمریکا و به ویژه دولت راستگرا و عوام‌گرا ترامپ، همخوانی بیشتری دارد.

لهستان پیشتر نیز موضع نزدیکی به ایالات متحده آمریکا در موارد اختلافی بین اروپا با آمریکا داشته است که از جمله برجسته ترین آنها موضع ورشو در قبال حمله ایالات متحده آمریکا به عراق – در سال 2003- بود.

در جریان آن حمله در حالی که قدرت‌های بزرگ اروپایی فرانسه و آلمان در کنار روسیه مخالف جدی بودند اما لهستان در ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا مشارکت کرد. این همکاری باعث شد "جورج دبلیو بوش" رییس جمهوری وقت آمریکا با ابداع عبارت "اروپای جدید و قدیم" قدرت‌های بزرگ اروپایی همچون فرانسه و آلمان را اروپای قدیم و پیر بنامد و دولت‌هایی چون لهستان و برخی دیگر از کشورهای حوزه بالتیک و شرق اروپا را که دیدگاه‌های نزدیک‌تری به واشنگتن داشتند را اروپای نوین و جدید نام‌گذاری کند.
منبع: عصرایران 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395