یکشنبه, 06 خرداد 1397 ساعت 14:56
کد خبر: 37364

راه‌اندازی مجدد ۱۵۱۴ واحد غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال ۹۶

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک هزار و ۵۱۴ واحد به بهره برداری رسیده غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ، سال گذشته مجدد راه اندازی شد و از ابتدای مردادماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت امسال ۴ هزار و ۲۵۹ فقره قرارداد سرمایه گذاری در شهرکها و نواحی صنعتی کشور به امضا رسید.

 بیش از ۸۰ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در کشور وجود دارد که حدود ۹۲ درصد از کل صنایع کشور را به خود اختصاص می‌دهد و ۵۰ درصد از صنایع کوچک و متوسط در داخل شهرکهای صنعتی و ۵۰ درصد دیگر بیرون از این شهرکها مستقر هستند.

مجموع اشتغال صنایع کوچک و متوسط، یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که حدود ۸۰۶ هزار نفر از این اشتغال در داخل شهرکها و مابقی بیرون از شهرکهای صنعتی است و سال گذشته یک هزار و ۵۱۴ واحد به بهره برداری رسیده غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مجدد راه اندازی شد که این رقم در سال ۹۲ و زمان روی کار آمدن دولت یازدهم ۶۸۰ واحد بوده است.

در سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ به ترتیب ۷۶۸، ۸۵۰ و یک هزار و ۱۷۰ واحد به بهره برداری رسیده غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مجدد راه اندازی شد.

بیشترین واحدهای به بهره برداری رسیده غیرفعال مجدد راه اندازی شده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان مازنداران بود (۱۲۱ واحد ) و استان تهران با ۱۰۳ واحد در رتبه بعدی جای گرفت.

همچنین از ابتدای مردادماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت امسال ۴ هزار و ۲۵۹ فقره قرارداد سرمایه گذاری در شهرکها و نواحی صنعتی کشور منعقد شد که مجموع این قراردادها مساحت یک هزار و ۹۹۹ هکتاری را به خود اختصاص داد.

در این بازه زمانی ۱۳۹ واحد کارگاهی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی واگذار شد و ۹۷ واحد دیگر مورد بهره برداری قرار گرفت.

از سوی دیگر از ابتدای مردادماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت امسال ۲ هزار و ۲۷۹ واحد صنعتی با اشتغال ۳۳ هزار و ۹۶۰ نفر به بهره برداری رسید و یک هزار و ۱۶۶ واحد صنعتی به بهره برداری رسیده غیرفعال با اشتغال ۱۹ هزار و ۴۶۴ نفر در شهرکها و نواحی صنعتی در حال واگذاری، راه اندازی مجدد شد.

همچنین امسال ۷۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی صنایع و تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی کشور اختصاص یافته که تکمیل طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد و حمایت از صنایع کوچک در این اعتبار گنجانده شده است.

این اعتبار در قالب تبصره (۱۸)، مناطق محروم و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر با نرخ بهره ۴، ۶، ۱۰ و ۱۲ درصد تخصیص می‌یابد.

از سوی دیگر یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب تبصره (۶) قانون بودجه سال ۹۷ برای حمایت از صادرات در نظر گرفته شده است.

از ابتدای مردادماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت امسال ۱۶ شهرک و ناحیه صنعتی تصویب شد و ۹ شهرک و ناحیه صنعتی به بهره برداری رسید.

در این بازه زمانی یک هزار و ۴۱۹ هکتار زمین صنعتی ایجاد و یک مرکز خدمات فناوری کسب و کار مورد بهره برداری واقع شد.

همچنین در این مدت آب ۲۱ شهرک و ناحیه صنعتی به میزان ۵۸۸ لیتر بر ثانیه و برق ۹ شهرک و ناحیه صنعتی به میزان ۶۰۹ مگاوات تأمین شد.

گاز رسانی به ۲۵ شهرک و ناحیه صنعتی و تأمین تلفن ثابت و اینترنت ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی نیز در بازه زمانی ابتدای مردادماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت ۹۷ انجام شد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395