شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 04:00
کد خبر: 38031

اطلاعات تکميلي

  • زیتون، محصولی برای توسعه پایدار

ارتزاق ۳۵ هزار خانوار از کشت زیتون

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زیتون یکی از کهن ترین درختان در ایران است که از دیرباز تاکنون کشت آن وجود داشته و همچنین یکی از قدیمی‌ترین منابع غذایی بشر است. همچنین روغن این محصول دارای ارزش غذایی و دارویی بالایی است و عده‌ای مبدأ پیدایش این درخت را منطقه زاگرس ایران، برخی نیز سوریه، فلسطین و آسیای صغیر می‌دانند. مراکز کشت زیتون در حال حاضر عمدتاً در اطراف دریای مدیترانه است.

طی سال ۲۰۱۴سطح زیر کشت زیتون در جهان، ۱۱ میلیون هکتار گزارش شده و تولید روغن زیتون نیز در همان سال سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن عنوان شده است. همچنین دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن کنسرو زیتون طی سال ۲۰۱۴ در جهان تولید شده و متوسط عملکرد جهانی آن نیز ۱۹۰۰ کیلوگرم در هر هکتار است. در همین زمینه کشورهای اسپانیا، ایتالیا، یونان، ترکیه، سوریه، مراکش و تونس از مراکز عمده تولیدکننده زیتون در جهان هستند. به عقیده برخی کارشناسان ایران با رتبه10 زیر کشت باغات و رتبه 11 تولید همچنان می تواند این رتبه را کاهش دهد و از تولیدکنندگان تراز اول این محصول در جهان شود.

جهانگیر عرب کارشناس زیتون در برنامه بارکد شبکه ایران کالا با بیان اینکه محصول زیتون از نظر اقتصادی، قابلیت سرمایه گذاری و سودآوری مناسبی را دارد، گفت:  فردی با دارا بودن 2 و نیم هکتار باغ زیتون و با هزینه کرد حدود 50تا 60میلیون ،می تواند یک شغل مولد و پایدار ایجاد کند.

وی ادامه داد: ایجاد یک شغل در صنایع دیگر به 300تا 400 میلیون سرمایه گذاری نیاز دارد، در حالی که در 5/2 هکتار  باغ زیتون در یک سال بر مبنای علمی می توان حداقل  20تن زیتون برداشت کرد.

عرب با تاکید به اینکه زندگی یک خانوار را می توانیم با 5/2 هکتار باغ زیتون تامین کرد و درآمد آن از حقوق کارمندی بیشتر است، افزود: در 5/2 هکتار برابر با 60میلیون هزینه 50درصد سرمایه در گردش وجود دارد  و البته برای کشاورزی که خودش مشغول فعالیت است هزینه کمتری را خواهد داشت.

این کارشناس زیتون با بیان اینکه کاشت زیتون از نظر اقتصادی بودن نیز به صرفه است ، گفت: این محصول در مناطقی که از نظر اقلیمی و خاک برای کشت این محصول مناسب است ، قابلیت رشد سایر محصولات را ندارد.

وی ادامه داد: همچنین این محصول را می توان در مناطقی که دارای خاک های شنی هستند ، کاشت و آن را با خاک های حاصلخیز ادغام کرد و با هزینه کرد پایین خاک غیرقابل کشت را به خاک حاصلخیز تبدیل کرد.

وی در خصوص میزان مصرف آب این محصول با تاکید به اینکه افزایش بهره وری در آب میان توسعه زیتون را افزایش می دهد، گفت: در یک مترمکعب آب، 3 کیلو زیتون برداشت می شود  و فروش هر کیلو زیتون برای کشاورز در بازار برابر با 7500تومان است ، البته در حال حاضر در کشور محصولاتی تولید می شود که حداقل درآمد را با میزان مصرف آب ندارد.

وی در بخش دیگر از صحبت های خود به زنجیره تولید این محصول اشاره کرد و گفت: از 24 سال گذشته توسعه صنعتی زیتون در کشور آغاز شده و  تحولات خوبی در بخش خصوصی نیز صورت گرفته است. در گذشته کشاورزان از زمان برداشت زیتون و نوع حمل آن برای فراوری بی اطلاع بوده اند، اما هم اکنون کارخانه داران فراوری زیتون با باغداران ارتباط خوبی دارند و براساس رقم زیتون به آنان اطلاع زمان برداشت و فرآوری را می دهند.

وی با بیان اینکه در بخش زنجیره تولید گام های زیادی از دنیا عقب نیستیم ، گفت: 35 هزار خانوار در کشور وجود دارد که از طریق زیتون ارتزاق می کند این به معنی آن است که متوسط سرانه هر خانواری 5/2 تا 3 هکتار باغ زیتون است ؛ در این میان 32 کارخانه فرآوری و 80کارخانه مرتبط با شور کردن و بسته بندی این محصولات نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه سرانه برداشت در کشور کم است و سطح زیادی از باغات ما قدیمی و سنتی است ، گفت: همین مساله سبب شده تا میزان برداشت کاهش یابد.

وی در بخش دیگری از صحبت ها خود گفت: حال حاضر حدود ۸۵ هزار هکتار باغ زیتون در کشور شناسنامه دار هستند که ۸۰ هزار هکتار آن درختان زیتون بومی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 1010رقم از زیتون های ایرانی ثبت بین المللی با نام ایران شده اند،گفت:این رقم ها از جمله رقم ماری، رقم زرد ، رقم روغنی ، رقم شیراز ، رقم دزفول ، رقم باغ ملک  است.

این کارشناس زیتون با تاکید به اینکه مصوبه جدید دولت برای حمایت از محصولات داخل بسیار کاربردی است ، افزود: این فرصتی است تا کارشناسان وزارت جهادکشاورزی و کشاورزان از تسهیلات ارزان قیمت که توسط دولت فراهم شده است، استفاده کنند.

وی با تاکید به اینکه در سال 83 در زیتون رتبه 25 جهان بوده ایم ، گفت: در حال حاضر نسبت به گذشته  از لحاظ سطح باغات، 85هزار باغ متراکم شناسنامه دار و 20هزار هکتار غیر متراکم در کشور وجود دارد و از رتبه 25 جهانی در سطح اراضی کشت به رتبه 10 و در تولید به رتبه 11 رسیده ایم. وی همچنین گفت: 400هزار هکتار اراضی مستعد شناسایی شده است و تبدیل کشاورزی معیشتی سنتی به صنعتی در دستور کار قرار دارد. این کارشناس زیتون و فعال تولید در پایان گفت: در استاندارد ملی کشور روغن زیتون طبیعی را  برای سرخ کردن مجاز دانسته اند و می توان به عنوان یک روغن پر مصرف آن را در کشور استفاده کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395