دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 23:00
کد خبر: 38826

اطلاعات تکميلي

  • محمدرضا یوسفی در گفت و گو با عصر اقتصاد :

دست نظام دلالی در کشور باز است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رهبر انقلاب در سخنرانی اخیر خود به چند نکته مهم اشاره کردند که از جمله آنها اشاره به وجود حجم بالای نقدینگی در کشور و توصیه به صاحبان نقدینگی برای هدایت آن به سمت تولید بود تا چرخ های زندگی مردم به حرکت در بیاید.

در حال حاضر طبق اعلام بانک مرکزی در آذر ماه سال جاری، حجم نقدینگی به بیش از 1463 میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفندماه سال گذشته، 16.7 درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22.3 درصد افزایش یافته است.

بر اساس نظریه مقداری پول باید حاصل جمع «رشد نقدینگی و سرعت گردش پول» برابر با حاصل جمع «نرخ رشد تولید و تورم» باشد. در حالی که در اقتصاد ایران در اغلب اوقات اینگونه نیست و حاصل جمع «نرخ رشد نقدینگی و سرعت گردش پول»از حاصل جمع «رشد تولید و تورم» بیشتر است.

 افزایش حجم نقدینگی در کشور ما از دولت های پیشین مطرح بوده و نقدینگی سرگردان از عوامل اصلی برهم زدن ثبات و نظم بازارها به شمار می آید و در شرایطی مانند شرایط امروز کشور، با ورود به فعالیت های غیر تولیدی مثل بازار ارز و سکه موجب افزایش قیمت کاذب می شود .

نقدینگی سرگردان یا مضر آن بخشی از نقدینگی است که به صورت معطّل در اقتصاد وجود دارد و جایی برای ایفای نقش نیافته است. لذا هر بخشی در اقتصاد را جهت سوداگری شناسایی کند، به آن وارد خواهد شد.

حجت الاسلام محمدرضا یوسفی، اقتصاددان و عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه مفید در گفت و گو با عصر اقتصاد از جمله مهم ترین دلایل افزایش نقدینگی سرگردان را معضلات نظام تولید و عدم حمایت کافی از آن دانست.

یوسفی با اشاره به اینکه کشور در رتبه بندی جهانی رتبه پایینی دارد، خاطر نشان کرد: فضای کسب و کار در کشور ما برای فعالیت های تولیدی مناسب نیست. همین عامل موجب فرار سرمایه از بازارهای تولیدی به سمت سوداگری می شود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه نظام مالیاتی را نیز مشوق دلالی دانست که به نفع تولید عمل نمی کند.

یوسفی ادامه داد: وقتی تولید کننده ای در کارخانه ای کار تولیدی انجام می دهد تمام عملکرد آن قابل ثبت و ضبط و پیگیری است. هزینه های آب و برق و گاز و مواد اولیه کارخانه روشن است و باید برای تمامی موارد خود مالیات بدهد در حالی که در نظام دلالی تمامی این هزینه ها مهار شده و واسطه ها به راحتی می توانند مالیات نپردازند.

این استاد دانشگاه ضعف در مدیریت واردات را از دیگر عواملی دانست که به تولید ضربه می زند.

وی افزود: در شرایطی که مدیریت واردات حائز اهمیت است و ورود کالاهای چینی به تولید ملی یک کشور آسیب می زند،  کشورهای اروپایی به این موضوع واکنش نشان داده اند. در کشوری مثل چین قواعدی مانند حقوق مالکیت فکری، کار کودکان و قوانین کار رعایت نمی شود و همین مساله قیمت نهایی کالا را کمترمی کند.  وقتی ما در اقتصاد کالایی را وارد می کنیم و از تولید کننده داخلی حمایت نمی کنیم، تولید کننده ضعیف می شود. از طرفی وارد کننده به راحتی امکان واردات کالا را دارد و ایجاد رقابت ناسالم میان

تولید کننده داخلی و خارجی به ضرر تولید ملی تمام می شود.

هر یک میلیارد دلار قاچاق 80 هزار فرصت شغلی را می سوزاند

یوسفی موضوع دیگر را بحث قاچاق کالا دانست و گفت: به دلایل مختلفی قاچاق کالا همچنان در کشور ما بالاست و حدود 25میلیارد واردات قاچاق داشتیم که به تولید ملی ضربه زد و امروز که گفته می شود این رقم کاهش یافته و وضعیت کشور از نظر قاچاق بهبود پیدا کرده، حدود 13 میلیارد دلار قاچاق داریم که هر یک میلیارد دلاری که وارد کشور می شود حدود 80 هزار فرصت شغلی را می سوزاند.

این کارشناس اقتصادی به تعدد موسسات مالی غیر مجاز در کشور اشاره کرد و گفت: موسسات مالی و حتی بانکهای غیر مجاز که بانک مرکزی هم تسلطی بر آنها ندارد از طریق خلق پول حجم نقدینگی را بالا می برند.

وی افزود: بانک ها برای فعالیت مجبورند نرخ سود بالا به سپرده گذاران پرداخت کنند، به همین منظور باید نرخ تسهیلات را نیز افزایش دهند. بنابراین نرخ سود سپرده بالاتر از بازدهی حوزه های دیگر مثل صنعت می شود و دلال ها و واردکنندگان مهم ترین دریافت کننده های سود شده و نظام تولید ضربه می خورد.

یوسفی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی باید از تمامی ابزارهای خود برای مهار موسسات و بانکهای غیر مجاز استفاده کند.

وی در خصوص اینکه چرا دولت تا امروز موفق به حذف این موانع برای هدایت نقدینگی به سمت تولید نشده، گفت: دولت همه ابزارهای لازم را برای تسلط و کنترل دراختیار ندارد و گروههای دیگر چنان ذی نفوذ هستند که مانع تاثیر گذاری اقدامات و تصمیمات دولت می شوند.

استاد دانشگاه مفید گفت: معضل موسسات اعتباری غیر مجاز نشان داد بانک مرکزی تازه پس از انحلال این موسسات با مسئله مواجه و وارد موضوع شد و پیش از آن تسلطی بنداشته است. اما از سویی دیگر دولت ها هم چه دولت کنونی و چه دولت های پیشین مدیریت خوبی در جهت گیری تولید نداشته و نتوانستند این موضوع را مدیریت کنند. همچنین عوامل بیرونی مثل تحریم ها و انتظارات هم مانع ایجاد رونق در اقتصاد کشور شده اند.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395