سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 13:07
کد خبر: 40770

مستمری‌ مددجویان به همراه مابه التفاوت افزایش‌ها امشب واریز می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) اعلام کرد: مستمری‌های مددجویان امشب به همراه مابه التفاوت افزایش سه ماهه مستمری به حسابشان واریز می‌شود.

سید پرویز فتاح در نشستی خبری با بیان اینکه طی سه ماه و اندی پیش، 50 درصد درآمدهای مردمی مان بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است ، گفت: ضمن قدردانی از مردم باید از دولت هم تشکر کنیم. دولت بودجه ما را در سه ماهه اول سال جاری 100 درصد تخصیص داده است. این مبلغ حدود 1100 میلیارد تومان است. برای سه ماهه دوم هنوز ارقام به خزانه هنوز اعلام نشده است.

وی افزود: موفق شدیم معامله سوهانک را انجام دهیم که زمان زیادی از ما گرفت و 19 دستگاه متقاضی آن بودند. بعد از دو سال و نیم که تصور می کردیم بتوانیم با دولت از جمله وزارت علوم یا وزارت بهداشت معامله کنیم که میسر نشد و نهایتا با دانشگاه آزاد که قیمت بالاتری داده بود به توافق رسیدیم و به مبلغ 900 میلیارد تومان به فروش رساندیم.

فتاح ادامه داد: البته اگر بخواهند پایان کار بگیرند و تغییر کاربری بدهند باید با شهرداری طرف حساب باشند که خریدار تقبل کرده خودش آن را بپردازد. در واقع شرایط ما را در قرارداد پذیرفتند و امضا کردند. ظرف یک ماه 300 میلیارد تومان پرداخت کرده اند و مابقی ظرف سه سال در قالب چک های مدت دار تادیه میشود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه سوهانک را رسما تحویل دانشگاه آزاد دادیم و پول حاصل از آن را در صندوق امداد ولایت سپرده گذاری کردیم تا در قالب وام ضروری به نیازمندان پرداخت شود گفت: می‌توانیم ادعا کنیم ظرف سه ماه آینده پشت نوبتی برای وام نداشته باشیم. مابقی وصولی ها هم وارد صندوق امداد ولایت شده و تبدیل به وام های قرض الحسنه می‌شود.

فتاح افزود: شاید وزیر بهداشت رنجیده خاطر شد که از ایشان معذرت خواهی می کنم. با ایشان تا پای امضای قرارداد رفتیم اما 720 میلیارد تومان قیمت داده بودند که با رقم پیشنهادی دانشگاه آزاد اختلاف فاحشی داشت.

ساخت 10 هزار خانه در 14 استان تا آخر سال

وی همچنین با اشاره به اینکه موفق شدیم با سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام قراردادی سه جانبه برای احداث 10 هزار واحد مسکونی مددجویان امضا کنیم، گفت: این تفاهم نامه مربوط به مناطق محروم در 14 استان است. در این طرح از پول و وام دولت استفاده نمیشود. منابع مالی به نحوی طراحی شده است که فشاری به مددجویان وارد نمی‌شود. پیش بینی می کنیم توفیق یابیم تا آخر سال این واحدها را بسازیم.

وی افزود: در سال جاری دولت باید 50 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام را به ما تحویل می دادند تا تکمیل کنیم و در اختیار مددجویان بگذاریم. روز گذشنه آیین نامه مربوط در کمیسیون اجتماعی دولت مصوب شد و به محض آنکه در هیئت دولت هم تصویب شود کار شروع می کنیم و از محل اعتبارات کمیته امداد واحدها را تکمیل کرده و به مددجویان تحویل می دهیم.

رئیس کمیته امداد به وضعیت ساخت منازل مسکونی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در هفت شهرستان کرمانشاه 3400 واحد مددجویان آسیب دیده بودند. منازلی که ترک خورده بودند را هم محاسبه کردیم و به 5400 واحد رسید که دولت به ما برای ساخت آن ها کمک می‌کند و برای خانه های روستایی 30 میلیون تومان و برای خانه های شهری 35 میلیون وام می دهند که البته منازل از این محل تکمیل نمی‌شوند زیرا مددجویان آورده ای ندارند. مردم در زمان زلزله به ما کمک کردند و نزد ما هنوز پول دارند. این 5400 واحد از محل کمک های مردم صد در صد ساخته میشود.

فتاح ادامه داد: هفته گذشته 500 واحد را افتتاح کردیم و تا آخر مهر 1500 واحد را آماده می کنیم و امیدواریم مابقی تا پایان سال به اتمام برسد.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه بیش از صد هزار حامی در ماه مبارک رمضان در قالب طرح های محسنین جذب شد گفت: اکنون 800 هزار نفر حامی فرزندان ایتام و محسنین اند. فرزندان ایتام از این محل ماهانه حدود 200 هزار تومان دریافت می‌کنند.

فتاح با بیان اینکه ظرف 48 ساعت 90 درصد زکات فطریه را توزیع کردیم، گفت: بیش از صد میلیارد تومان فطریه وصول، تسویه و حسابرسی شده است.

ممنوعیت فروش وام اشتغال

وی با اشاره به پرداخت 200 هزار فقره واو اشتغال گفت: انتظار داریم این وام ها همگی منتهی به ایجاد اشتغال شوند. ممکن است افراد سودجویی وارد شوند و از این وام سودجویی کنند که برخورد جدی صورت میگیرد زیرا خلاف تدابیر ماست و قطعا در پرونده آن مددجو تجدیدنظر می کنیم. در بیرون فروش وام ممکن است انجام شود اما در کمیته امداد ممنوع است.

محاسبه نرخ تورم سبد خانوار مددجویان

فتاح در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه به کمیته امداد در رفع فقر چه نمره ای می دهید اینگونه پاسخ داد: در محدوده قانون عمل می کنیم و هم از کمک های مردمی و هم دولتی استفاده می کنیم. دولت در سال قبل بودجه ما را کامل تخصیص داد. مستمری سال قبل صد در صد جذب و پرداخت شد و امسال هم همینطور بود. مردم هم کمک های موثری داشته اند و متوجه شده اند که شرایط نیازمندان سخت تر شده بیشتر کمک کرده اند. مردم، دولت و مجلس در تامین اعتبارات هوشمند عمل کرده اند و از این حیث می‌توان گفت مجموعه این پرداختی ها موثر بوده است.

وی افزود: در این میان در اشتغال ضعف داریم که باید رونق یابد و بیشتر به آن توجه شود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه در ماه‌های اخیر تورمی برای سبد خانوار تحت پوشش رخ داده ما مستمری ها را 14 درصد افزایش دادیم گفت: همین ماه 30 هزار نفر از پشت نوبتی ها را وارد چرخه حمایتی کردیم. ماههای آینده نیز همینطور است.

فتاح افزود: علاوه بر اقدامات انجام شده، چندین جلسه در دولت تشکیل شده که در آن حضور داشتم که خودشان باید دریاره آن اطلاع رسانی کنند. این جلسات پیرامون چگونگی کمک به اقشار محروم و فقر است. مسوولان در نظام از اقشار آسیب پذیر غافل نیستند. از چند بخش تخصصی خواستیم میزان تورم را برای مددجویان تحت پوشش احصا کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره بحران های کم آبی گفت: لازمه حکومت داری این است که قوانین سختگیرانه وضع کنیم و آب را هدر ندهیم. روش های مسرفانه و عادت های اشتباهی که داریم باید اصلاح شود در دنیا روی آن بسیار کار کرده اند و باید روی آن کار کنیم. اکنون هم با وزارت نیرو در ارتباط هستیم و با وزیر نیرو تماس هایی داشته ایم و نکاتی مطرح می‌شود. حتما تدابیری که اعمال می‌شود باید برای اجرا از سوی همه ارکان نظام همراهی شود.

فتاح درباره اثرگذاری وام های خودکفایی گفت: مجموعه های مختلف 3900 میلیارد تومان اعتبار در اختیار ما می‌گذارند. اگر نتوانیم درست سامان دهیم باید پاسخگو باشیم، وام ها باید منتج به خودکفایی و اشتغال شوند. هر چند می‌دانیم این پروسه زمانبر است . دو سوم خانوار مددجویان ما هم زن سرپرست هستند. خوشبختانه طی دو سال گذشته از 15 درصد خانوار تحت پوشش ما کاسته شده است و 274 هزار خانوار از چرخه حمایتی خارج شده اند.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه سفرهای زیارتی برای مددجویان طبق روال برگزار می‌شود عنوان کرد: حدود 180هزار مددجو به شهرهای زیارتی اعزام شدند. البته هزینه بخشی از این سفرها از سوی مردم خیر تامین می‌شود و هرچقدر مردم بیشتر کمک کنند می‌توانیم سفرها را توسعه دهیم. سال قبل 35 هزار نفر در ایام اربعین به کربلا رفتند که امسال هم ادامه دارد.

وی در پاسخ به اعتراضاتی از سوی برخی مددجویان که مدعی بودند در طرح پالایش به اشتباه از تحت پوشش خارج شده اند، گفت: جدا شدن خانواده های مددجویی یکی از تلخ ترین اتفاقات است. طبیعی است برخی از اینها به راحتی و روال معمول نخواهند جدا شوند. ولی راهی جز این نداریم. زیرا اگر خروجی نداشته باشیم ورودی هم نخواهیم داشت. البته اعتراضات قابل بررسی است.خانم رهبر، معاون کمیته امداد اخیرا ابلاغیه ای داشتند تا آنها که از تحت پوشش بیرون رفته اند بررسی شوند. بر این اساس اگر اشتباهی صورت گرفته بود و به اشتباه خارج شده بودند حتما می توانند برگردد.

مستمری‌ مددجویان به همراه مابه التفاوت افزایش‌ها امشب واریز می شود

فتاح درباره مستمری های مددجویان نیز اظهار کرد: این مبلغ برای خانوار یک نفره 108 هزار تومان، خانوار دو نفره 115 هزار تومان، خانوار سه نفره 289 هزار تومان، خانوار چهار نفره 384 هزار تومان و خانوار پنج نفره و بیشتر 416 هزار تومان است.

وی افزود: هنوز مستمری قدیم را حفظ کرده و همچنان پرداخت می کنیم. در واقع کمیته امداد مانند گذشته علاوه بر این مبلغ برای خانواده یک نفره ۵۰ هزار تومان و پنج نفره ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می کند و در مجموع با در نظر گرفتن میزان یارانه هر خانواده، درآمدشان حدود دو سوم حداقل حقوق مصوب می شود. مستمری ها امشب به همراه مابه التفاوت افزایش سه ماهه مستمری به حسابشان واریز می‌شود.

وی افزود: این مبالغ ارتباطی به یارانه ندارد و این پولی است که ما و سازمان هدفمندی یارانه ها به حسابشان می ریزیم. و دولت هم یارانه می پردازد که با احتساب آن دریافتی خانوار افزایش می یابد. به عنوان مثال خانوار پنج نفره 416 هزار تومان می‌گیرد و 100 هزار تومان هم ما واریز می کنیم که 516 هزار تومان می‌شود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه دریافتی مددجویان دو سوم حداقل حقوق و دستمزد است، گفت: در واقع توانستیم به این مصوبه عمل کرده و میزان دریافتی را به دو سوم حداقل حقوق برسانیم.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395