سه شنبه, 02 مرداد 1397 ساعت 13:00
کد خبر: 41288

برخورد قاطع با فساد احتمالی و رانت‌خواری بنگاه‌های اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: با کمک دستگاه‌های نظارتی جلوی رانت خواری و فساد احتمالی در بنگاه‌های اقتصادی تحت پوشش را با جدیت خواهیم گرفت.

جمشید تقی زاده در نشست معرفی نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور در صندوق بازنشستگی کشوری، گفت: یکی از دغدغه های موجود نسبت به فعالیت‌های اقتصادی صندوق حرکت در مسیر و مدار قانون و اجرای صحیح و شفاف و به موقع امور اقتصادی و مالی است بر این اساس شفافیت و سیاستگذاری صحیح تر در زمینه امور مالی و اقتصادی یکی از ارکان مهم در ایجاد ساختار سالم و ضد فساد است که با رویکرد های جدید جهت قانون مداری و شفافیت قطعا آینده روشنی را در پیش خواهیم داشت.

تقی زاده با بیان اینکه ما باید مدیریت شیشه‌ای را در همه بخشهای صندوق بازنشستگی کشوری اجرا کنیم و نشان دهیم می‌شود مشکلات را حل کرد، گفت: ساختار ضد فساد یکی از مسائلی است که از ابتدای ورود، بر آن تاکید داشتم و با عزم جدی می‌توان آن را ایجاد کرد. این امر با مقدماتی چون برنامهها و سیاستهای پیشگیرانه و آموزش قابل انجام است.

وی گفت: ما بر اساس بخشنامه معاونت محترم اول رئیس جمهور و تاکیدات ایشان مبنی بر اینکه هیچ نهاد اجرایی نباید خود را از نظارت مصون بداند و هر جا که نظارت نباشد فساد ایجاد شده همکاری لازم داشته‌ایم ضمن اینکه در اجرای مواد ۱۳ و ۱۵ قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و آئین نامه پیشگیری و مقابله با مفاسد اقتصادی در قوه مجریه، هماهنگی لازم را با دستگاه‌های نظارتی مسئول در کلیه مراحل پیگیری پرونده‌های تخلف و فساد درون دستگاه مربوطه داریم.

تقی زاده اظهار کرد: در این راستا و اقدامات لازم را به منظور پیگیری حقوقی و قضایی پرونده های مذکور در محاکم مربوطه به عمل می آوریم و نتایج آنرا نیز اعلام می کنیم.

تقی زاده ادامه داد: با توجه به اینکه ما در اول راه هستیم و در حال حاضر نیز مجامع در حال برگزاری است، تلاش می‌کنیم که مجامع را با سرعت و دقت تشکیل دهیم. ضمن اینکه حسابرسی داخلی شرکتهای تابعه و مجامع آنان با سرعت و دقت بیشتری در حال انجام است و سعی شده تا از تجارب افراد خُبره در این زمینه استفاده شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بر برخورد قاطع با غفلت و تسامح در مجموعه هایی که این غفلتها اتفاق افتاده است تاکید و بیان کرد: متاسفانه در برخی مواقع غفلت، تساهل و حتی تسامح در مجموعه‌ها اتفاق افتاده که در این خصوص با همکاری مجموعه‌های نظارتی به خصوص سازمان بازرسی کل کشور قاطعانه با موضوع برخورد می کنیم و نتایج آن نیز اعلام می شود که اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

وی گفت: در بحث اموال و املاک شرکتها نیز که یکی از دغدغه های اصلی ماست برنامه‌ریزی مدونی جهت شناسایی اموال و املاک صورت گرفته و بنا داریم در سامانه‌ای این اموال و املاک را شناسایی و ثبت کنیم تا از تعرض افراد مختلف در امان باشند؛ چرا که وظیفه همه ما در صندوق بازنشستگی کشوری صیانت از اموال بازنشستگان است.

تقی زاده اظهار کرد: در بحث واگذاری بنگاه‌های اقتصادی، جلسات متعددی داشتیم. پیشنهاد من این است که همه باید درگیر این ماجرا شوند و باید تا آخرین لحظه بیشترین پیگیری ها انجام شود. 

وی ادامه داد: هر شرکتی که قرار است واگذار شود حتما باید در هیات مدیره آن شرکت به همراه مدیرعامل به جمع بندی لازم برسند و یک نماینده از طرف هیات مدیره صندوق و یک نماینده از طرف مدیرعامل صندوق، در جلسه حضور داشته باشند. در صورت تصویب واگذاری شرکت، مساله به کمیته سرمایه گذاری می رود و اگر این کمیته مباحث را تایید کرد، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری خروج و واگذاری آن شرکت را امضاء می کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، تقی زاده با تاکید بر اینکه ما می خواهیم با حضور دستگاه های نظارتی از رانت خواری و ویژه خواری جلوگیری کنیم، گفت: قصد داریم شرکتها را به افراد شایسته و اهل آن بفروشیم و واگذاریها به بخش خصوصی به صورت واقعی و عملیاتی اتفاق افتد.

وی تصریح کرد: در هر صورت وظیفه همگانی و قانونی مدیران این صندوق صیانت و حفظ و پاسداری از اموال و دارایی‌های بازنشستگان که حق الناس محسوب می شود، بوده و در این راستا دست یاری به سوی همه ارکان نظام دراز می کنیم و همه را به کمک و همکاری دعوت می کنیم.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395