یکشنبه, 04 شهریور 1397 ساعت 14:43
کد خبر: 43439

افزایش نرخ ارز تاثیری در قیمت موادمخدر نداشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اعلام ورود سالانه ۱۷۰۰۰ معتاد به ۹۰ سرپناه‌ شبانه (شلترها) از تغییر نحوه نظارت بر مراکز ترک و درمان اعتیاد تا پایان امسال خبر داد و گفت: پایش درمان و نظارت بر مراکز درمانی به صورت علمی در دستور کار کمیته‌های علمی قرار گرفته است و تا پایان شهریورماه دستورالعمل‌های مربوطه برای اصلاح این موارد در نظر گرفته می شود و به این ترتیب تا پایان سال شاهد تغییرات جدید در نحوه نظارت بر مراکز درمان اعتیاد خواهیم بود.

پرویز افشار در نشست خبری امروز که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به برنامه مشترک این ستاد با وزارت ورزش و جوانان در حوزه تجهیز خانه‌های ورزش روستایی، اظهار کرد: در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه دو سال گذشته تجهیز خانه‌های ورزش روستایی رشد بسیار بالایی داشته است و در حال حاضر استانی در کشور نداریم که از خانه های ورزش روستایی محروم باشد.

افشار ادامه داد: در این بازه زمانی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ خانه ورزش روستایی یا تجهیز شده و یا به زودی آماده بهره برداری خواهد شد و در برخی از استان‌ها نیز که این خانه‌ها از ۳ سال قبل تجهیز شده‌اند استقبال قابل توجهی از آنها صورت گرفته است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره دستاوردهای این ستاد در حوزه بین‌الملل نیز توضیح داد و گفت: تفاهم نامه مبارزه همه جانبه در زمینه مواد مخدر و تروریسم با دولت چین نهایی شده است. افزون بر آن مذاکراتی با مقامات ایتالیایی برای گسترش همکاری‌های دوجانبه در ابعاد مختلف مبارزه با مواد مخدر انجام شده است و همچنین سند برنامه مشترک ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین یونیسف در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد در کودکان و نوجوانان امضاء شده است.

ورود سالانه ۱۷۰۰۰ معتاد به سرپناه‌های شبانه (شلترها)

افشار در ادامه با اشاره به فعالیت ۷۴۰۰ مرکز درمان سرپایی اعتیاد با آگونیست، در حوزه‌های دولتی و غیر دولتی، تصریح کرد: در حال حاضر ۱۷۰۰۰ معتاد از ۹۰ مرکز سرپناه شبانه که در طول سال برای تامین محل خواب و غذای آنها در نظر گرفته شده، استفاده می‌کنند. همچنین مراکز تی سی بهزیستی که افراد معتاد بعد از سم زدایی برای بهبودی کامل به این مراکز مراجعه می‌کنند نیز در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، امسال با اراده‌ای که در این زمینه وجود دارد و همچنین مشارکت بخش خصوصی تعداد این مراکز به ۳۰ مورد رسید و حدود ۲۰۰۰ نفر نیز از مداخلات درمانی و پیشگیری استفاده می‌کنند.

تغییر نحوه نظارت بر مراکز ترک و درمان اعتیاد تا پایان امسال 

وی ادامه داد: پایش درمان و نظارت بر مراکز درمانی به صورت علمی در دستور کار کمیته‌های علمی قرار گرفته است و تا پایان شهریورماه دستورالعمل‌های مربوطه برای اصلاح این موارد در نظر گرفته می شود و به این ترتیب تا پایان سال شاهد تغییرات جدید در نحوه نظارت بر مراکز درمان اعتیاد خواهیم بود.

افزایش اعتبار پوشش بیمه درمان اعتیاد در قالب یاری برگ

راه‌اندازی مراکز نگهداری از زنان باردار معتاد

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش اعتبار پوشش بیمه درمان اعتیاد به میزان ۷۹۰ میلیارد ریال در قالب یاری برگ خبر داد و گفت: تاکنون آمار یک میلیون بیمار در سامانه آیداتیس که به صورت کامل اجرایی شده، ثبت شده است و این سامانه کمک می‌کند تا اشراف نسبی نسبت به مصرف مواد، نوع درمان و همچنین مداخلات آن داشته باشیم.

وی در ادامه از بازنگری و تدوین راهنمای درمان و وابستگی به مواد مخدر در کودکان، نوجوانان و دانش آموزان در معرض خطر، راه‌اندازی DICهای جدید در مناطق کمتر برخوردار و راه اندازی مراکز مخصوص زنان باردار معتاد خبر داد.

رشد ۱۲ درصدی کشف انواع مواد مخدر 

کشف حدود ۵۰ درصد مواد مخدر از سه استان مرزی 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره فعالیت‌های این ستاد در زمینه مقابله با عرضه مواد مخدر در ۵ ماهه اول امسال توضیح داد و گفت: در این بازه زمانی نسبت به سال گذشته بر اساس جمع بندی آمارهای غیررسمی ۳۷۰ تن انواع موادمخدر در کشور کشف شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته است. همچنین مجموعه کشفیات در چهار ماهه نخست امسال ۲۷۸ تن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد رشد داشته است.

به گفته افشار، در ۴ ماهه اول سال جاری بیشترین کشفیات مواد مخدر به ترتیب مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان هرمزگان، فارس، تهران، یزد، خراسان رضوی، اصفهان، خراسان جنوبی و گلستان بوده است و بیشترین سهم با ۲۳.۸ دهم درصد از کل کشفیات مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده است. همچنین ۴۹.۶ دهم درصد از کشفیات مربوط به سه استان مرزی یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان بوده است.

کاهش ۶۳ درصدی کشفیات پیش‌سازها/ افزایش کشف هروئین، مورفین و تریاک 

افشار در ادامه تصریح کرد: کشفیات مواد پیش‌ساز کاهشی ۶۳ درصدی داشته است؛ از دلایل این موضوع می‌تواند ساز و کارهای مهم باشد که در کمیته‌های مربوطه انجام شده و کسانی که در زمینه تولید این مواد فعالیت می‌کردند ریسک دنبال کردن این فعالیت‌ها را نپذیرفتند. در ۴ ماهه اول سال جاری ۶۷۷۶ دستگاه خودرو نیز از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است. افزون بر آن در همین بازه هروئین، مورفین و تریاک با افزایش کشف روبه‌رو بوده‌اند اما این آمار در زمینه حشیش با ۴  درصد رشد منفی و در زمینه مواد محرک ۱۸ درصد رشد منفی داشته است

تمایل به مصرف «شیشه» به صفر نزدیک شد /افزایش مصرف ماری‌جوانا

افشار ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت شیشه و مواد پیش ساز تولید آن، تمایل به مصرف شیشه به صفر میل کرده؛ شاید یکی از دلایل آن نیز تغییر الگوی مصرف مواد باشد. در حال حاضر مصرف شیشه به ۷.۸ دهم درصد رسیده و بیشتر به سمت گل و ماری جوانا رفته است.

کاهش درگیری‌های منجر به صدمه و شهادت در مسیر مبارزه با مواد مخدر 

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، تعداد درگیری‌های منجر به صدمه و شهادت در چهار ماهه اول سال ۱۶ درصد کاهش یافته است اما در همین مدت تعداد شهدای این درگیری ها نسبت به سال گذشته که یک مورد بوده، افزایش یافته و به پنج شهید رسیده است.

رشد جرائم موادمخدری/ ۴۱ درصد جرائم زندانیان موادمخدری است

افشار همچنین اضافه کرد: در چهار ماهه نخست سال جاری آمار کشف سلاح ۲۷ درصد کاهش یافته است. همچنین جرائم مواد مخدر در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ تغییرات محسوسی داشته و یک درصد رشد را نشان می‌دهد. علاوه بر آن آمارها نشان می‌دهند که ۴۱ درصد جرائم زندانیان در خرداد ماه سال جاری مربوط به مواد مخدر بوده است.

 وی در ادامه این نشست درباره اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر برای ایجاد اشتغال معتادان بهبود یافته گفت: ایجاد اشتغال در جمعیت عادی نیز کار سختی است، این کار در مورد بهبود یافتهگان مشکلتر است. ما برای این موضوع کمیته اشتغال بهبودیافتگان را ایجاد کردهایم و چندین دستگاه از جمله بهزیستی وزارت تعاون و کار و همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر در این زمینه فعال هستند. از محل اعتبارات متمرکز ستاد و خیرین توانستیم بیش از ۷۴۰۰ فرصت شغلی برای بهبود یافتگان ایجاد کنیم. سیاست گذاری در این حوزه دو برابر شدن این رقم برای امسال است. به جز این مورد تلاش کردیم از ظرفیت تفاهم نامه خود با سازمان فنی و حرفه‌ای برای حرفه‌آموزی  زندانیان استفاده کنیم به همین منظور سامانه اشتغال و حرفه آموزی بهبود یافتگان ایجاد کرده‌ایم.

استحکام پیوند تروریسم با مواد مخدر با شکست داعش در سوریه

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه در دو سال گذشته شاهد ارتباط میان قاچاق مواد مخدر و باندهای تروریستی بوده‌ایم ادامه داد: چند کار اطلاعاتی در زمینه کشفیات محموله‌های بزرگ اسلحه و مواد حکایت از این موضوع دارد که گروه‌های تروریستی در کنار قاچاق با عملیات های خشن با نیروهای مرزی درگیر می شوند که این کار باعث افزایش شهدا می شود. جمهوری اسلامی به این موضوع بسیار حساس است و سوداگران مطمئن باشند که اقدامات ددمنشانه آنها بی پاسخ نمی‌ماند و تا سپردن آنها به سرپنجه‌های عدالت به فعالیت خود ادامه می‌دهد. طی یکی دو سال گذشته تعدادی از قاچاقچیان بین‌المللی در چارچوب سرزمینی دستگیر شده‌اند. تأکید می‌کنیم که هیچ مماشاتی در این زمینه صورت نمی گیرد. با توجه به شکست‌های پی در پی داعش در سوریه بخشی از آنها در حال انتقال به افغانستان هستند. این موضوع باعث استحکام پیوند میان تروریسم و مواد مخدر می‌شود.

۷۰ درصد مخدرهای کشف شده مبتنی بر اطلاعات از پیش داده شده صورت می‌گیرد

وی تاکید کرد: ما این هشدار را گوشزد کرده‌ایم و باید در این زمینه هوشیار باشیم که ۷۰ درصد کشفیات جمهوری اسلامی در زمینه مواد مخدر مبتنی بر اطلاعات از پیش داده شده و ۳۰ درصد به صورت اتفاقی در گلوگاه ها رخ می‌دهد.

نوسانات نرخ ارز تاثیری در درمان اعتیاد نداشته

افشار با تأکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز تاثیری در درمان اعتیاد نگذاشته است اظهار کرد: نرخ درمان اعتیاد کاملاً مشخص است و توسط شورای عالی رفاه و کمیته تعرفه گذاری هر سال یا هر دو سال افزایشی جزئی یعنی حداکثر تا ۱۰ درصد در تعرفه‌ها دارد . افزایش قیمت مواد باعث حرکت افراد به سمت درمان می‌شود؛ طبق اطلاعاتی که داریم در حال حاضر سالیانه ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر به مراکز هشتگانه درمان اعتیاد کشور مراجعه می‌کنند و تحت درمان قرار می گیرند.

افزایش ۱۰۰ درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان نسبت به سال گذشته

افزایش نرخ ارز تاثیری در نوسان قیمت موادمخدر نداشته 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان اینکه تولید مواد مخدر در افغانستان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است بیان کرد: با وجود تغییر نرخ ارز این افزایش بی سابقه تولید مواد باعث شده نوسان قیمت در زمینه مواد مخدر نداشته باشیم. برخی نوسانات نرخ خرده فروشی مواد مخدر در استان ها نشان دهنده این نیست که قیمت مواد به شدت بالا رفته است بلکه می تواند ناشی از اقدامات مقابله با عرضه باشد.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395