دوشنبه, 12 شهریور 1397 ساعت 14:27
کد خبر: 44043

اطلاعات تکميلي

  • رییس سازمان خصوصی سازی:

448 بنگاه دولتی در دولت تدبیر و امید به بخش خصوصی واگذار شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: در 18 سال گذشته باید 755 بنگاه دولتی به بخش خصوصی واگذار می‌شد که 101 بنگاه واگذار شد اما در دولت یازدهم و دوازدهم 44٨ بنگاه واگذار شده است.

«میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» روز دوشنبه در نشست خبری در محل این سازمان افزود: واگذاری سهام کنترلی مدیریت بنگاه‌ها یکی از دشواری‌های سازمان خصوصی سازی است که در ١٢.5 سال گذشته تنها ١٣ درصد سهام کنترلی شرکت های مشمول واگذاری به فروش رفته در حالی که در دولت یازدهم و دوازدهم ٣4 درصد بنگاه های کنترلی واگذار شده است. 
وی اظهارداشت: با توجه به اینکه امسال، سال پایان واگذاری ها است، 6٣١ بنگاه در فهرست واگذاری ها قرار گرفته است اما برخی همچون صندوق بیمه کشاورزی و شرکت آب و فاضلاب قابل واگذاری نیست. 
پوری حسینی اضافه کرد: مشکل سازمان خصوصی سازی، تعجیل در واگذاری شرکت هوایی است زیرا ماشین آلات آن‌ها وارداتی بوده و عمده دارایی آنها ارزی است؛ از این رو سهام این شرکت‌ها با شیب ملایم عرضه می‌شود و گاهی نیز در عرضه آنها دست نگه می داریم. 
وی گفت: از ابتدای سال ٩٧ تاکنون سهام دولت در ٧4 بنگاه عرضه شده و نزدیک به 44.5 درصد آنها واگذار شده است؛ یکی از مهم ترین واگذاری‌های امسال کشت و صنعت مغان است که به لحاظ ریالی بالاتر از مجموع قیمت واگذاری ها بوده است.
وی تاکید کرد: پیش از دولت یازدهم و دوازدهم ١٨ درصد بنگاه ها به بخش خصوصی واگذار شد که این میزان در دولت یازدهم به 6٧ درصد و در دولت دوازدهم به 100 درصد رسید.
** واگذاری سرخابی ها منوط به اصلاح مصوبه هیات وزیران
رییس سازمان خصوصی سازی درباره واگذاری باشگاه های ورزشی استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی گفت: وزیر ورزش و جوانان در نامه ای به رییس جمهوری خواهان واگذاری این باشگاه‌ها شده و رییس جمهوری نیز بر اصل واگذاری تاکید کرده است. 
وی ادامه داد: مشکل این واگذاری، مصوبه هیات وزیران در مرداد ١٣٩4 است که در آن این دو باشگاه به عنوان نهادهای آموزشی و فرهنگی معرفی شده اند و بر این اساس، واگذاری مراکز آموزشی و فرهنگی مغایر قانون اساسی و غیرقانونی است بنابراین باید ابتدا این مصوبه اصلاح شود.
** سود پرداختی سهام عدالت امسال بیشتر می شود
رییس سازمان خصوصی سازی در ادامه درباره پرداخت سود سهام عدالت گفت: از اسفند 1395 ساماندهی سهام عدالت شروع شد و سامانه ای در اختیار 49 میلیون نفر از مشمولان قرار گرفت. 
وی افزود: از فروردین 1396 از طریق سامانه سهام عدالت شماره شبای مشمولان را دریافت کردیم و این روند تا مهر امسال نیز ادامه دارد و تاکنون نزدیک به 40 میلیون نفر شماره شبای خود را در این سامانه ثبت و سود سهام عدالت خود را دریافت کرده اند. 
پوری حسینی گفت: برای مشمولان دارای سهام یک میلیون تومانی مبلغ ۱۵۰ هزار تومان، افراد دارای سهام ۵۳۲ هزار تومان مبلغ ۸۰ هزار تومان و برای کمتر و یا بیشتر از سهام ۵۳۲ هزار تومان به تناسب آن مبلغی به عنوان سود واریز کرده‌ایم و پرونده واریز سود سهام عدالت سال مالی 1395 بسته شده است. 
رییس سازمان خصوصی سازی درباره پرداخت سود سهام عدالت سال مالی 1396 گفت: براساس مصوبه مجامع شرکت‌های سرمایه پذیر تا تیرماه امسال، سودی که برای مشمولان سهام عدالت تقسیم و ابلاغ شده نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان است. 
پوری حسینی افزود: در صورت تقسیم سود هلدینگ خلیج فارس، شاید هزار میلیارد تومان دیگر نیز به این مبلغ افزوده شود. بنابراین پیش بینی من این است که سود سال مالی ۱۳۹۶ از سال مالی ۱۳۹۵ بیشتر خواهد بود.
** هفت میلیون نفر شماره شبای خود را اعلام نکرده اند 
رییس سازمان خصوصی سازی بیان کرد: هفت میلون نفر مشمولان سهام عدالت هستند که تاکنون شماره شبای خود را اعلام نکرده اند بنابراین باید تکلیف ورقه سهم این مشمولان مشخص شود. 
وی افزود: چنانچه این افراد تا پایان مهرماه امسال شماره شبای خود را اعلام نکنند، بنا به تصویب شورای عالی اصلی 44 سهام آنها به شکل نقد یا غیر نقد و حتی واحد سرمایه گذاری بازیافت می شود.
پوری حسینی همچنین درباره تعیین تکلیف سود سهام عدالت 2 میلیون مشمول فوت شده گفت: براساس اطلاع رسانی ها، وراث متوفیان از تیرماه امسال با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و طی مراحلی که اعلام شده، سود سهام عدالت را دریافت می کنند. 
رییس سازمان خصوصی سازی گفت: اگر وراثی تا پایان امسال به دفاتر پیشخوان مراجعه نکنند، براساس مستندات شورای اصل 44 قانون اساسی ورقه سهام عدالت از آنها پس گرفته می شود. 
وی گفت: تنها حلقه باقی مانده از سهام عدالت را آزادسازی آن است که این طرح در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی بوده و امیدواریم در ماه های آینده این مصوبه از مجلس خارج شود. 
پوری حسینی درباره ثبت نام جدید مشمولان سهام عدالت نیز گفت: تصمیم درباره ثبت نام جدید برعهده هیات وزیران و شورای عالی اصلی 44 است؛ تا زمانی که تکلیف هفت میلیون نفری که شماره شبای خود را اعلام نکرده اند و 2 میلیون متوفی سهام عدالت مشخص نشود، ثبت نام جدیدی نخواهیم داشت. 
وی همچنین درباره مدیریت سهام عدالت شرکت های سرمایه پذیر، افزود: دستگاه های اجرایی همچنان مدیریت این سهام عدالت را برعهده دارند و تصمیم جدیدی در این باره اتخاذ نشده است. 
منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395