سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 08:54
کد خبر: 45124

گزارش‌های مردم در "سجام" محرمانه می‌ماند

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی قوه قضاییه گفت: سامانه سجام بستری برای تحقق نظارت غیرمتمرکز است و مردم می‌توانند اطلاعات لازم را در سامانه سجام ثبت کنند و این قول را می دهیم که تمامی اطلاعات ثبت شده محرمانه باشد.

سید علی اصغر رفاهی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: این سامانه در سطح کشوری فعال است و مردم می‌توانند به عنوان ناظران پیشگیری، ورود جدی داشته و به سامانه گزارش بدهند.

رفاهی ضمن بیان اینکه نظارت بر مردم و  تمرکز بر نظارت مسئولان از جمله اهداف اصلی این سامانه است، گفت: می‌خواهیم به کمک سامانه سجام، گمنامی را کاهش دهیم چرا که برخی افراد از فضای گمنامی سو استفاده می کنند و مرتکب جرم می شوند.

وی ادامه داد: مردم به عنوان ناظران پیشگیری ما را در این معاونت کمک کنند و گزارش های لازم را در سامانه سجام ثبت‌کنند، به گزارش دهنده قول می دهیم که تا به نتیجه رساندن گزارش در کنار مردم باشیم.

رفاهی بیان کرد: هر جا در هر نقطه ای از کشور که احساس می شود شخصی شروع به احتکار کرده و کالاهای ضروری را به‌جای اینکه روانه بازار کردند؛ جمع آوری کردند به سامانه سجام گزارش دهند و در اولین فرصت ممکن به مقامات می رسانیم.

مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: مردم می‌توانند متخلفان اقتصادی را هم به این سامانه گزارش دهند و مردم می‌توانند در هر نهادی و اداره ای فکر می‌کنند مفسد اقتصادی وجود دارد و رانتی مطرح است در همین سامانه ثبت کنند.

رفاهی اظهار داشت: بحث احیای حقوق عامه، طبق بند ٢ اصل ١٥٦ قانون اساسی از وظایف قوه قضاییه است و هر جا شهروندان احساس تضییع حقوق عامه دارند، می توانند موارد را در سامانه سجام گزارش دهند.

مدیرکل پیشگیری مردمی قوه قضاییه درباره بانکداری گفت: برخی مردم از عملکرد برخی بانک ها گلایه مند هستند؛ از این رو، هر شهروندی احساس کند از سوی بانک یا موسسه مالی ظلمی به او وارد شده است یا برخی از طریق روابط و رانت در بانک کار خود را پیش می برند، همه مسئولان مربوطه را دخیل می کنیم.

  • کارگران هم می توانند مشکلاتشان را در سامانه سجام ثبت کنند

رفاهی به مشکلات کارگری اشاره کرد و گفت: اگر کارخانه ای در شرف تعطیلی است، کارگران هم می توانند اطلاعات را به سامانه اعلام کنند و امیدواریم اتفاقات خوبی بیفتد تا کارخانه ها تعطیل نشوند.

وی همچنین از مردم خواست تا زمین خواری و ساحل خواری را از این طریق گزارش دهند.

وی ضمن بیان اینکه سامانه به نشانی Sajam.adliran.ir در خدمت مردم است، گفت: مردم اگر گزارشی را در سجام بفرستند، انذارهای لازم را ابتدا به مقام مسئول خصوصی می‌دهیم، البته نمی‌خواهیم به پروندههای موجود در دادگستری اضافه کنیم و رویکرد ما هم پیشگیری است.

وی در پاسخ به این سوال که تایید مدارک مردمی چطور ارزیابی می شود؟ گفت: به ۹۰ درصد گزارش های مردمی ارسالی اعتماد کردیم. تایید از همان شهرستان، سپس شهر و بعد خود معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم تایید کرده و بنده نامه های آن را ارسال می کنم ؛ البته به دنبال این هستیم که دخالت های انسانی کمتر شود.

رفاهی اظهار کرد: در بحث سلاح های غیرمجاز هم که بیشتر در طوایف شاهد هستیم، مردم می توانند اطلاعات لازم را در سامانه سجام ثبت کنند و این قول را می دهیم که تمامی اطلاعات ثبت شده محرمانه باشد.

رفاهی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه در بحث احتکار و حقوق عامه، موازی کاری هایی وجود دارد به طوری که در رابطه با احتکار، سامانه ۱۲۴صمت، ۱۳۵ تعزیرات و اکنون هم سامانه سجام، طراحی شده است؟ گفت: ما به عنوان بازوی قدرتمند سایر نهادها ورود کردیم از سویی سامانه هایی که نام بردید، به هیچ وجه همچون سامانه سجام طراحی نشدند. موضوع موازی کاری مطرح نیست چرا که تخلفات گزارش شده قطعی شدند و به کارتابل شخصی وزرا و مسئولین ارسال می شود.

مدیر کل پیشگیری‌های مردمی قوه قضاییه در خصوص صیانت از آب و موضوع حمل سلاح غیرمجاز نیز اظهار داشت: شاید مردم از ارائه گزارش در خصوص سلاح غیرمجاز احساس خطر کنند اما معاونت اجتماعی قوه قضاییه با حمایت از این دیده بانان، گزارشات آنان را محرمانه نگه داشته و نام آنان را افشا نمی کند.

وی درباره احتکار دارو نیز اظهار کرد: به طور کلی از شهروندان تقاضا داریم هرگونه احتکاری مشاهده کردند، گزارش دهند؛ ممکن است این احتکار مرتبط با دارو باشد که قابل پیگیری است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395