سه شنبه, 01 آبان 1397 ساعت 08:35
کد خبر: 46662

  دلار " ببر جویبار" را ضربه فنی کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیه بابایی

عصراقتصاد: تیم ملی کشتی آزاد جمهوری اسلامی ایران در مسابقات جهانی اخیر نتوانست بیشتر از مدال برنز را نصیب خود کند و حسن یزدانی کشتی گیر 86 کیلویی ما که قهرمان بی بدیل این وزن در دنیا به شمار می رود، به مدال برنز قناعت کرد.

اهالی ورزش و حتی ورزش دوستان به خوبی می دانند که سرنوشت یک مسابقه مانندکشتی فقط در 6 دقیقه روی تشک کشتی رقم نمی خورد ، بلکه محصول یک فرایند طولانی در سازمان و تدارکات ورزش کشور باید به دنبال علل و دلایل آن گشت.

داشتن مربیان توانمند، استعداد یابی، آموزش ها و تمرین های مرحله ای، مسابقات داخلی و انتخابی، حضور در صحنه های بین المللی ، تدارکات و پشتیبانی های کافی و به موقع، رسیدگی های مختلف در حوزه های روحی، جسمی، مالی و عاطفی، مسائل معیشتی و بسیاری از این نوع مسائل درکنار توجه به شرایط حریفان، همه و همه می تواند درموفقیت یک ورزشکار نقش داشته باشد .مروری بر اخبار و گزارشات یک سال اخیر فدراسیون کشتی، به خوبی نشان می دهد که انتظار تکرار حماسه آفرینی گذشته در این ورزش، به غیراز تکیه بر شانس و اتفاقات پیش بینی نشده عملی نیست که برای پرهیز از اطاله کلام، در اینجا به سراغ تاثیر نرخ ارز بر فعالیت های ورزشی به خصوص ورزش اول کشور، یعنی کشتی آزاد می رویم.

بدیهی است اگر فدراسیون کشتی با توجه به تقویم فیلا، کنفدراسیون کشتی آسیا و تقویم ملی در زمستان سال گذشته، بودجه خود را تنظیم کرده باشد، فارغ از اینکه چه سطحی از این بودجه برای فدراسیون مصوب شده است، هزینه های پیشنهادی و مصوب به خصوص در بخش خارجی و تدارکات وارداتی بر اساس ارز 3500 تومانی وسکه 2 و نیم و 3 و نیم میلیون تومانی ، بسته و تصویب شده است و حالا در زمان اجرا ، ارز دولتی 4200 تومان است که به فدراسیون کشتی تعلق نمی گیرد، ارز سنا 8 تا 9 هزار تومان است که تا چند روز پیش تخصیص آن برای ورزش در پرده ابهام بوده است و ارز آزاد از 7 هزارتومان تا 19 هزار تومان در نوسان بوده است که تا 16 مرداد ماه ممنوع المعامله بوده و بعد از آن هم در توان مصرف فدراسیون کشتی نیست.

لغو سفرها، محدودیت پرداخت ارزی وناتوانی در تامین جوایز با سکه طلا در کنار محدودیت های معیشتی و کاستی های هزینه ای فدراسیون کشتی تاثیر مستقیم بر عملکرد ورزش می گذارد و طبیعی است چالش ها و معضلات مدیریتی ناشی از این آشفتگی، نظام اجرایی ورزش را پر تنش می کند.

آثار مخرب گرانی نرخ دلار بر ورزش کشور در بقیه رشته ها هم شرایط بهتر از این ندارد و در بعضی از بخش ها به آسیب های حیثیتی بین المللی ورزش کشور منجر می شود.

مانند لغو دیدارهای تدارکاتی فوتسال با برزیل، ناتوانی در انجام بازی های تدارکاتی تیم ملی فوتبال با کشورهای تراز اول این رشته ، ناتوانی در خرید گلوله های ورزش تیراندازی و ده ها مثال دیگر که با مراجعه به روزنامه ها و خبرگزاری های ورزشی هر روز شاهد خبرهای متعدد در این خصوص هستیم .

بنابراین استبعادی ندارد که ببر جویبار و قهرمان المپیک 2016 در بودافست مجارستان به مدال برنز برسد.

این ناکامی هر دلیل دیگری هم داشته باشد متهم ردیف اول آن نرخ دلار است که هم مستقیما بر فرآیند ورزش قهرمانی تاثیر می گذارد و هم سایر عوامل مخرب را تقویت می کند.

استاد فقید ما مرحوم میر مصطفی عالی نسب در سال 69وقتی دولت تصمیم به کاهش ارزش پول ملی گرفت، نکات متعددی را در خصوص آثار منفی این تصمیم به مسئولان وقت گوشزد کرد که در اینجا به ارتباط موضوع سه نکته از آن را مطرح می کنیم.

اول اینکه دولت بیشترین مصارف ارزی را دارد و اقدام به کاهش ارزش پول ملی نه تنها کمکی به کاهش کسری بودجه نخواهد داشت بلکه با افزایش مضاعف هزینه های دولت به کسری بودجه بالاتری هم منتهی خواهد شد.

ایشان توصیه کردند بهتر است بودجه سه سال کشور را بر اساس نرخ جدید در درآمد و هزینه محاسبه کنیم و اگر کسری بودجه صفر شد آن وقت چنین اقدامی را در دستور کار خود قرار دهیم.

نکته دوم از آسیب شناسی ایشان در کاهش ارزش پول ملی به ایجاد تورم افراطی مربوط بود که متاسفانه در همان دوران به تورمی بالاتر از 40 درصد رسید.

ونکته سوم از بین رفتن توان مدیریت دولت بر کارکنان بود و با این تعبیر مطرح میکرد که فرمانروایی دولت مضمحل خواهد شد .

تطبیق این نقدها با شرایط روز کشور به خوبی نشان می دهد که مدال برنز حسن یزدانی محصول تلاش های دولت یازدهم و مقاومت در مقابل توصیه های سوداگرانه بوده است و اگر این شرایط ادامه پیداکند ، وعده مدال برنز هم در آینده در پرده ابهام خواهد بود ، البته گفتیم که شرایط استثنایی و خارج از اراده مدیریت در این تحلیل منظور نظر نیست .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395