سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 10:18
کد خبر: 49556

اطلاعات تکميلي

  • حیف‌ومیل اموال چندهزار میلیاردی به بنا به گفته نمایندگان مجلس :

تملک اموال "بنیاد قدس" به آموزش و پرورش نرسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: سالهاست به نظام آموزش و پرورش نقدهایی می شود که آموزش بر مبنای صحیحی نیست و نظام آموزش و پرورش اصلاح شود. اما به جز مطالعاتی که حدودا ده سال پیش انجام شد و حدودا شیش هفت سال پیش هم متوقف شد دیگر عملا تغییر خاصی در نظام آموزش و پرورش ایران بوجود نیامد و عامل تمامی اینها را مشکلات مالی عنوان می کنند که آموزش و پرورش با آن دست به گریبان است.

بر اساس اطلاعات و اخبار فراوانی که از حال و روز وزارت آموزش و پرورش کشور منتشر می‌شود این مجموعه بزرگ در شرایط کنونی دچار مشکلات مالی فراوانی است که کیفیت آموزش را به شدت متأثر کرده و آموزش و پرورش را در پیگیری رسالت‌های خطیرش به چالش کشیده است؛ مشکلات پرشماری که شاید اگر تمام دارایی‌های این وزارتخانه به درستی به کار گرفته می‌شد، شاهد بروزشان نبودیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواستار تعیین تکلیف هزاران میلیارد تومان اموال وزارت آموزش و پرورش که تحت اختیار بنیاد قدس قرار گرفته است، شد.

محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: «آرشام» رئیس ساواک کرمان قبل از انقلاب بود، او صاحب یکسری مؤسسات فرهنگی در سطح کشور بود و همچنین املاک زیادی در اختیار داشت تا به اهداف فرهنگی مد نظر رژیم دست یابد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از انقلاب این اموال مصادره شد و شورای انقلاب اعلام کرد که این اموال در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد اما متأسفانه این وزارتخانه به دنبال این اموال نمی‌رود و بدون ضابطه در اختیار آموزش و پرورش استان‌ها قرار گرفته و بنیاد قدس متکفل آن می‌شود.

وی افزود: این بنیاد زیر نظر وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم قرار ندارد و هیچ نظارتی در این بنیاد نیست. هزاران هزار میلیارد تومان ملک، درآمد و ثروت در این بنیاد نهفته است که به درستی ساماندهی و مدیریت نشده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: اگر وزارت آموزش و پرورش متکفل اصلی این بنیاد بود، منبع درآمدی خوبی در اختیار این وزارتخانه برای دستیابی به اهدافش قرار می‌گرفت. اگر املاک مربوط به این بنیاد به فروش برسد، هزاران هزار مدرسه با درآمد و اعتبارات این بنیاد ساخته خواهد شد و بدهی‌های وزارت آموزش و پرورش پرداخت می‌شود.

زاهدی تصریح کرد: گزارشاتی به ما رسیده است که از املاک مربوط به این بنیاد، واگذاری‌های غیرقانونی برخلاف مقررات جاری کشور صورت گرفته است لذا از قوه قضائیه و سازمان بازرسی درخواست کرده‌ایم اموال این بنیاد را مورد بررسی قرار دهند.

وی با تأکید بر اینکه این اموال باید در تملک وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید با افراد خاطی که در این سال‌ها اموال این بنیاد را حیف و میل کرده‌اند برخورد شود و این اموال به بیت‌المال برگردد.

همچنین ماه گذشته پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در جمع مدیران و کارمندان اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به بنیاد قدس که زیر نظر آموزش و پرورش اداره می شود، بیان کرد: بنیاد قدس ظرفیت اقتصادی خود را برای کمک به آموزش و پرورش باید به کار گیرد. اطلاعات اقتصادی و عملکرد این مجموعه باید شفاف شود که چه خدماتی تاکنون ارائه داده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: ظرفیت بنیاد قدس در استان باید در اختیار آموزش و پرورش برای حل مشکلات انها قرار گیرد،   حجم زیادی از دارایی ها و اموالی که می توانسته به بهترین نحو منافع آن به آموزش و پرورش برگردد و برای همین گذاشته شده، باید مشخص شود و اگر هم لازم باشد تحقیق و تفحص آن آغاز می کنیم.

پورابراهیمی افزود: گزارش کاملی از اینکه ظرفیت بنیاد قدس در کمک به آموزش و پرورش کجا بوده و چه میزان کمک کرده است، خواهیم گرفت که شفاف سازی برای جامعه و فرهنگیان و ... صورت گیرد تا بتوانیم در آینده بخشی از مشکلات را حل کنیم.

این موضوعات در حالی بیان می شود که آموزش و پرورش در شرایط کنونی دچار مشکلات مالی بسیاری است تا جایی که چندی پیش ضیاءالله اعزازی ملکی از طرحی برای موظف کردن قانونی دستگاه‌های دیگر مبنی بر کمک به آموزش و پرورش دفاع کرد و گفت: این وزارتخانه با مشکلات متعددی رو به رو است که در صورت عدم همکاری دیگر دستگاه‌ها این مشکلات دو چندان خواهد شد؛ این در حالی است که به غیر از کمبودهای حوزه گرمایشی و سرمایشی، این وزارتخانه با مشکل بزرگتری با عنوان فرسایش مدارس رو به رو است لذا دستگاه‌های دیگر نیز باید برای نوسازی و بازسازی مدارس وارد میدان شوند.

در این مورد این سوال پیش می آید که به راستی چند بنیاد و یا موسسه دیگر همانند بنیاد قدس که اکنون یکی از نمایندگان از وجودش پرده برداشت در کشور وجود دارد که اموالشان به درستی در اختیار نهاد‌های اجرایی و خدماتی قرار نمی‌گیرد و عده‌ای ناشناس در حال بهره برداری از آن هستند؟

در چنین شرایطی انتظار می‌رود نهاد‌های مسئول به صورت جدی به این مسئله و موارد مشابه ورود کنند و ضمن شفاف سازی در مورد اموال مورد اشاره شرایط را برای بهره برداری صحیح و مناسب آن در ساختار و بدنه آموزش و پرورش فراهم کنند؛ آموزش و پرورشی که می‌دانیم حتی در تهیه مدرسه استاندارد نیز در بسیاری مناطق محروم دچار مشکل است و بسیاری از دانش آموزان کشور را در شرایط بسیار بد آموزشی مدیریت می‌کند.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395