یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 10:23
کد خبر: 49974

اطلاعات تکميلي

  •   معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش:

تکالیف دانش‌‌آموزان را حذف نکرده ایم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: ما حذف تکلیف شب نداشتیم بلکه جایگزینی تکالیف مهارت محور به جای مشق شب سنتی را طراحی کردیم.

جشنواره ملی تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانش‌آموزی روز گذشته در مدرسه دخترانه یاس نبی برگزار شد.

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به اهمیت پژوهش و ویژگی‌های پژوهشگر، اظهار کرد:  خوب شنیدن، خوب مشاهده کردن، تعقل کردن و خردورزی از جمله ویژگی‌های پژوهشگر است؛ تقلید بی چون و چرا نمی‌تواند کمک کند که انسان در مسیر پژوهش قرار گیرد و در کتاب الهی به این موضوع اشاره شده است.

وی افزود: امسال به درستی به دانش‌‌آموزان دوره دبستان در پژوهش توجه شده است و به درستی یکی از بهترین جلوه‌های خلاقیت یعنی داستان نویسی در هفته پژوهش مورد توجه قرار گرفته است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: اولین جلوه‌های خلاقانه در کودکان که ذهن آنها را پرورش می‌دهد، داستان نویسی است؛ این دانش‌‌آموزان برگزیدگان برنامه عید و داستان هستند که امسال به جای تکلیف نوروزی، به نوشتن و خواندن داستان پرداختند.

وی ضمن تأکید بر اینکه در قرآن نیز داستان یکی از بهترین بسترهای انتقال آموزه‌های دینی است، گفت: علاوه بر این در معاونت آموزش ابتدایی به دلیل اهمیت یادگیری، طرح یادگیری از طریق بازی را به صورت آزمایشی در ۱۰ استان کشور اجرا می‌کنیم که مفاهیم پیچیده علمی از طریق فعالیت‌های عملی، بازی و دست‌ورزی، منتقل می‌شود.

حکیم زاده به طرح تکالیف مهارت محور در راستای پرورش خلاقیت محور اشاره کرد و ادامه داد: در این خصوص اشتباه برداشت شده است؛ ما چیزی به اسم حذف تکالیف نداریم بلکه جایگزین مهارت‌های تکالیف محور به جای مشق شب داریم.

 وی توضیح داد: سالهای سال است که بچه‌ها رونویسی می‌کنند اما یاد نگرفتند که نظر، احساس و فکر خود را بنویسند این یعنی مهارت نوشتن را ندارند؛ ما رونویسی زیاد کردیم اما مهارت نوشتاری نداریم؛ در طرح تکالیف مهارت‌محور خواستیم به سمت مهارت‌های خواندن و نوشتن حرکت کنیم یعنی امروز افراد یک مهارت ساده مانند گرفتن اندازه یک پرده را بلد نیستند اما این مهارت‌ها را بچه‌ها باید از طریق دست ورزی و مهارت یاد بگیرند امیدوارم زمینه پژوهش محوری نیز فراهم شود.

درهای دانشگاه ها به روی مدارس باز شد

در ادامه مسعود برومند، معاون پرورشی وزیر علوم اظهار کرد: وقتی به سراغ تجلیل از پژوهشگران برتر می رویم اولین روز این هفته را از مدرسه آغاز می کنیم چرا که باید اهمیت پژوهش در مدرسه را متوجه باشیم. افراد کارآفرین و ریسک پذیر ثروت ملی کشور هستند و ایجاد ثروت می کنند. هرچند ممکن است این افراد شناخته شده نباشند اما این افراد به تلاش می پردازند و این گروه پیش از حضور در فضای دانشگاه در مدرسه بودند.

وی افزود: اگر به دنبال افراد ریسک پذیر هستیم و کسانی که با دیگران ارتباط خود داشته باشند و به دنبال حل چالش ها باشند قطعا باید از مدرسه آغاز کنیم.

معاون پژوهشی وزارت علوم بیان کرد: آموزش در مدارس و آموزش عالی نیازمند بازنگری است. افراد در حین پژوهش می آموزند و آموزش و پژوهش  از هم جدا نیستند و در این آموزش هاست که افراد می توانند حقایق و واقعیات را از دلاطلاعات بیرون بکشند و بخش های ارزشمند را حفظ و بر این اساس راه حل ارائه دهند.

وی افزود: امروز درهای دانشگاه با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش مناطق به روی دانش آموزان باز است تا با امکانات دانشگاهی آشنا شوند.

برومند گفت: ما نه تنها کارآفرینان بلکه دانش آموزان کار آفرین و به طور کلی دانش آموز را نادیده نمی گیریم و در بررسی دستاوردهای دانش آموزی نکاتی را دیدیم که بسیار جالب توجه است.

باید کتاب‌های درسی را مساله‌محور و خلاقیت محور تدوین کنیم

حیدر تورانی، سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش نیز اظهار کرد: امروز ما در پذیرفتن ضرورت و اهمیت پژوهش مشکلی نداریم اما چیستی پژوهش در آموزش و پرورش کمی نامفهوم است و در این زمینه بدفهمی‌هایی وجود دارد.

وی افزود: صحبت از پژوهش در آموزش و پرورش با دانشگاه و نهادهای دیگر که سیستماتیک و هدفمند به دنبال تولید علم هستند، متفاوت است. هدف آموزش و پرورش تولید علم به این معنا نیست.

تورانی گفت: پژوهش مدنظر ما در آموزش و پرورش این است که بتوانیم عشق به یادگیری و لذت بردن از یادگیری در دانش‌آموزان را از لحظه ورود به پیش‌دبستانی تا فارغ‌التحصیلی و ورود به دانشگاه نهادینه کنیم و احساس کنجکاوی را در وجودشان تقویت کنیم.

سرپرست سازمان پژوهش ادامه داد: این موارد باید در تولید‌ محتواهای آموزشی به کار گرفته و در کتاب‌های درسی گنجانده شود. ما باید در همین مسیر کتاب‌های درسی را مساله‌محور و خلاقیت‌محور تدوین کنیم و سعی کنیم دانش‌آموزان در این مسیر باهم و برای هم زندگی کردن را بیاموزند.

وی به نقش معلمان در تربیت دانش‌آموزان پژوهشگر اشاره کرد و گفت: بچه‌ها باید کندوکاو و به دنبال علم رفتن را یاد بگیرند و این نکته‌ها باید در روش‌های تحصیل و باور معلمان قرار گیرد.

وی رسیدن به این اهداف را مستلزم مثبت‌اندیشی دانست و گفت: خیلی از مشکلات آموزشی موجود مختص به ایران نیست و بسیاری از نظام‌های آموزشی دنیا درگیر آن هستند. در دنیای امروز دانش‌آموزان باید یاد بگیرند که هنگام مواجهه با مشکلات چه تصمیمی بگیرند و دنبال راه حل باشند.

تورانی تأکید کرد: جامعه امروز نیازمند کارآفرینانی است که سرشار از خلاقیت و خودباوری هستند و راه‌های رسیدن به این مهم نیاز به همکاری و تعامل مدیران و پژوهشگران دارد.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395