دوشنبه, 26 آذر 1397 ساعت 10:00
کد خبر: 50094

اطلاعات تکميلي

  • توضیح کدخدایی در خصوص رسیدگی به تخلفات نمایندگان:

شورای نگهبان بعد از تصویب اعتبارنامه ها ورود نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: سخنگوی شورای نگهبان گفت: رسیدگی به تخلفات نمایندگان در دوره نمایندگی بر عهده هیات نظارت مجلس است. شورای نگهبان معمولا بعد از تصویب اعتبارنامه‌ها ورود نمی‌کند و پس از آن تا دور بعد ورودی نخواهد داشت.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در توئیتر در خصوص موضوع رسیدگی به تخلفات نمایندگان در دوره نمایندگی‌شان نوشت:

‏رسیدگی به تخلفات نمایندگان در دوره نمایندگی بر عهده هیات نظارت مجلس است. چنانچه گزارشی از این تخلفات وجود دارد باید به این هیأت اعلام شود.

نحوه رسیدگی به گزارشات تخلف نمایندگان در هیات نظارت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیدگی محرمانه به گزارشات واصله در هیات نظارت، مذاکره با شخص نماینده و استعلام با مراجع ذیربط برای اتخاذ تصمیم لازم را به عنوان مراحل بررسی تخلفات نمایندگان در هیئت نظارت مشخص کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی چهارشنبه 30 شهریور1390، در جریان بررسی طرح نظارت مجلس بر نمایندگان ماده 3 این گزارش را به تصویب رساندند.

براساس این ماده هیأت، به گزارشهای واصله درباره هر یک از نمایندگان به‌صورت محرمانه رسیدگی می‌نماید و در صورتی که تخلف را متوجه نماینده بداند در اولین جلسه از نماینده دعوت و پس از مذاکره با وی و نیز استعلام از مراجع ذی‌ربط تصمیم لازم را اتخاذ می نماید.

همچنین براساس تبصره این ماده هیأت موظف است قبل از صدور رای، دفاعیات نماینده را استماع نماید.

مجلس این طرح را در مهرماه سال ۱۳۹۰ به تصویب رساند و برای تأیید نهایی به شورای نگهبان ارسال کرد، اما این شورا، بخش‌هایی از آن را خلاف قانون اساسی تشخیص داد و طرح را برای رفع ایراد به مجلس بازگرداند.

این طرح در ۱۵ فروردین ۱۳۹۱ به تصویب نمایندگان رسید و برای تأیید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شد. سرانجام نمایندگان مجلس در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۱ وارد بررسی طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان شدند و با ۱۴۶ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف و ۱۷ رأی ممتنع از ۲۱۲ نماینده حاضر، به کلیات این طرح رأی مثبت دادند.

طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان شامل ۱۱ ماده است که در این مواد برای موضوعات و موارد مختلف از تخلفات یا عدم رعایت شئون نمایندگی جرایمی مانند تذکر شفاهی یا تذکر کتبی و همچنین لغو اعتبارنامه نماینده در نظر گرفته شده‌است.

این بدان معناست که در صورت تشخیص نمایندگان و تصویب مجلس، می‌توان یک نماینده را از سمت خود عزل و از مجلس اخراج کرد.

رهبر انقلاب پیش تر دربارهٔ نظارت مجلس بر نمایندگان گفته بودند که هر بخش حتی خود مجلس هم که نظارت بر سایر قوا دارد، یک نظارت بر خودی داشته باشد که این نوعی اصلاح خود است. ایشان تأکید کرده بودند: «باید یک سازوکار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مؤاخذه کنید.»

بر اساس طرح «نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان»، هیئتی متشکل از هفت نماینده مجلس، به گزارش‌های مربوط به «رفتار خلاف شئون نمایندگی» و گزارش‌ها دربارهٔ اعمال «خلاف امنیت ملی» و دیگر اعمال مجرمانه از سوی نمایندگان مجلس رسیدگی می‌کند.

مطابق اصل ۸۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی و نیز براساس ماده ۷۵ آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان از مصونیت قضایی برخوردارند و تعقیب کیفری نمی‌شوند. اما در این طرح، احضار قضایی نماینده از طریق هیئت نظارت و حتی بازداشت وی نیز پیش‌بینی شده‌است. در طرح گفته می‌شود، «چنانچه رسیدگی قضایی مستلزم بازداشت نماینده باشد، باید مراتب به تأیید هیئت نظارت برسد.»

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395