چهارشنبه, 28 آذر 1397 ساعت 09:54
کد خبر: 50310

بیمه ها در جبران خسارت ناشی از حوادث همکاری نمی کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاروی

عصراقتصاد: رییس سازمان مدیریت بحران گفت: در به کار گرفتن شرکت‌های بیمه‌ای در جبران خسارت ناشی از حوادث توفیق چندانی حاصل نشده است و هنوز هم بار سنگین اقدامات پیشگیرانه آمادگی و جبران خسارت پس از حوادث بر عهده دولت است که هر ساله رقم بسیار زیادی را شامل می شود.

اسماعیل نجار در اجلاس عالی تخصصی- مشورتی مدیریت اطلاعات بلایا برای آسیا و اقیانوسیه که روز گذشته در هتل اسپیناس پالاس آغاز شد؛ اظهار کرد: منطقه آسیا و اقیانوسیه مستعدترین منطقه جهان برای وقوع انواع حوادث طبیعی است و وقوع هر ساله زلزله های مرگبار طوقان های ویرانگر خشکسالی های طولانی مدت سیل های مخرب و انواع دیگر حوادث اهمیت مدیریت ریسک حوادث طبیعی و لوزم همکاری های بین امللی را بیشتر ضروری می سازد.

وی ضمن اشاره به این نکته که امروزه دانش و تجربه کافی در مورد حوادث وجود دارد ادامه داد: اما این دانش می بایست از سطوح محلی به سطوح ملی و از سطوح ملی به سطح بین امللی منتقل شود و این وظیفه سازمان های منطقه ای و بین المللی است که انتظار می رود دست اندرکاران اپدیم برنامه عمل مشخص در این خصوص داشته باشند.

نجار ادامه داد: موضوعات انسان دوستانه مانند حوادث طبیعی مرزهای سیاسی رنگ می بازند ریسک حوادث چالش جهانی تلقی می شود رنگ نژاد ملیت و جنسیت یکسان نگریسته می شود.

وی ضمن اشاره به اندیشه متعالی کلام و وحی و قرآن گفت: این کلام وحی که می فرماید نجات جان یک نفر نجات بشریت است می بایست سرلوحه تلاش زمامداران کشورها و دست اندرکاران سازمان های بین المللی قرار گیرد.

نجار به درس آموخته های مدیریت بحران در ایران اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در کنار حوادثی چون زلزله سیل خشکسالی و سرمازدگی در سالهای اخیر از ابر بحران هایی مانند ریز گرد ها و کاهش حقابه های مرزی رنج می برد که منشا آن در خارج از مرزهای ایران است و همکاری های بین المللی در این خصوص تا کنون نتیجه قابل توجهی به همراه نداشته است .

وی افزود : تجربه ایران در مواجهه با حوادث مختلف نشان داده هرگاه تمامی دستگاه ها به نقش خود عمل کردند موفقیت بیشتری حاصل شده است و هرگاه یکی از عوامل نادیده گرفته شد همانند یک پازل عملکرد با نقص همراه بود و این امر به دلیل چند بعدی بودن حوادث است .هرجا که دولت های محلی و جوامع توانمند تر بودند و مسِولیت در دست افراد  کاردان بود ، حوادث در سطح ملی باقی مانده و کشور از التهاب دور ماند. هر جا در برنامه ریزی های شهری عوامل پیشگیری و آمادگی بیشتر مد نظر قرار گرفت اثرات بلایای طبیعی به طرز قابل توجهی کاهش یافت . امروزه در ایران موضوع حوادث طبیعی بیش ازگذشته در جامعه نهادینه شده است . ساختارهای اداری بیش از گذشته در این مسیر نقش به عهده گرفته اند اما هنوز تا ایجاد باور و حساسیت نزد مسئولان کلان دولت راه درازی در پیش است . استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در پیشگیری و کاهش اثرات بلایای طبیعی هنوز هم یکی از چالش های اساسی است .

تجربه ایران در مواجهه با حوادث مختلف نشان داده هرگاه تمامی دستگاه ها به نقش خود عمل کردند موفقیت بیشتری حاصل شده است

 

وی ضمن یبان اینکه در به کار گرفتن شرکت های بیمه ای در جبران خسارت ناشی از حوادث توفیق چندانی حاصل نشده است، گفت: هنوز هم بار سنگین اقدامات پیشگیرانه آمادگی و جبران خسارت پس از حوادث بر عهده دولت است که هر ساله رقم بسیار زیادی را شامل می شود .

آسیا اقیانوسیه مستعدترین منطقه وقوع بلایای طبیعی است

سید حمید پور محمدی رئیس شورای حکام اپدیم و معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور افتتاح و راه اندازی مقر اپدیم را رویدادی بسیار مهم و به یاد ماندنی در خصوص انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر بلایا در کشورهای عضو اسکاپ از طریق از میان برداشتن شکاف‌های اطلاعاتی و تقویت دانش برای کاهش مخاطرات بلایا خواند.

وی در مراسم آغاز به کار سومین نشست شورای حکام مرکز آسیا و اقیانوسی برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM) ضمن تشکر از مشارکت و همکاری اعضای شوای حکام بیان کرد: راه‌اندازی مرکز اپدیم می‌تواند نقطه‌ شروع مناسبی در توسعه و تحقق همکاری‌های جنوب- جنوب در فضای بین‌المللی نیز باشد.

رئیس شورای احکام اپدیم ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران پیش‌تر آمادگی خود را جهت مشارکت در اهداف فوق در قالب برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه در زمینه بلایا و گرد و غبار در بم و همچنین نشست تخصصی مشورتی در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای برای تاب‌آوری در برابر حوادث تدریجی مانند طوفان گردو غبار و مدیریت اطلاعات بلایا در تهران، اعلام داشته است. 

پورمحمدی بیان کرد: امیدوارم با تکیه بر تجربه، تخصص و خرد جمعی کشورهای عضواسکاپ، بتوانیم نهاد منطقه‌ای اپدیم را در تهیه و هدایت قدرتمند برنامه‌های استراتژیک آن، یاری کنیم.

وی گفت: منطقه آسیا- اقیانوسیه، مستعدترین منطقه جهان از حیث وقوع بلایای طبیعی‌است که هم  پیامدهای فاجعه بار اقتصادی و انسانی آن در این منطقه بسیار وسیع است و هم تهدیدی جدی برای دستیابی به اهداف توسعه‌ای در منطقه به شمار می‌رود.

پورمحمدی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری سومین جلسه شورای حکام اپدیم در تهران اظهار کرد: خوشوقتم به استحضار برسانم که دبیرخانه اسکاپ، سرکارخانم لیتیزیا روسانو را به عنوان رییس مرکز اپدیم در تهران معرفی کرده است.

وی افزود: مایلم مراتب قدردانی صمیمانه دولت متبوع خود، جمهوری اسلامی ایران را نسبت به زحمات درخور تقدیر و همچنین همکاری صادقانه دبیر اجرایی محترم اسکاپ و نیز تیم تحت مدیریت ایشان که در راستای تاسیس مرکز اپدیم صورت پذیرفت ابراز کرده و انتخاب شایسته سرکارخانم روسانو را هم به ایشان تبریک عرض می‌کنم.

پورمحمدی گفت: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد می‌داند که از تمام تجارب ارزشمند و ظرفیت های تخصصی و کارشناسی خود برای تقویت اپدیم و کمک به رئیس محترم مرکز استفاده کند.

یوگوچی دانلیز نماینده هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران در سخنانی به اهمیت تشکیل دفتر اپدیم در تهران اشاره کرد و گفت: همانطور که بیان شد منطقه آسیا و اقیانوسیه بلاخیزترین منطقه دنیاست، طوفان، طوفان شن، سیل، زلزله و سایر بلاها، گریبان منطقه را می گیرد. ظرف چند سال گذشته ضررهای اقتصادی گزارش شده حدود 30 تریلیون دلار است و70 درصد این رقم در سالهای گذشته افزایش یافته است و 1.3 میلیون نفر ظرف 20 سال گذشته به خاطر بلایای طبیعی فوت شده اند و این خطر در حال افزایش است چون جوامع انسانی روبه گسترش هستند و ما نیاز داریم توان تاب آوری و مقابله خود را در مقابل بلایا افزایش دهیم.

برای اولین بار در سال 2015 توافقات کلیدی در این خصوص حاصل شد. همانسال در ماه ژوئیه در آدیس آبابا نهایی شد. همچنین همانسال در پاریس و سال 2016 در نیویورک این مسئله به تصویب نهایی ملل متحد رسید.

یوگوچی دانیلز گفت: اپدیم یک سیستم چند جانبه و مبنایی برای همکاری فرامرزی خواهد بود و اینجانب به عنوان نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، متعهد هستم با سایر نمایندگان و تیم های سازمان ملل متحد در منطقه، در خدمت اپدیم خواهیم بودیم و از این طریق صلح و رفاه برای همه مردم به وجود بیاید.

دانیز در پایان سخنانش اعلام کرد: همه به این مسئله متعهد هستیم و باید کاری کنیم این الگو در سراسر دنیا انجام شود. تیم سازمان ملل در ایران در خدمت دولت جمهوری اسلامی ایران است و ما به کمک همدیگر همکاری های خود را در منطقه آسیا و اقیانوسیه پیش خواهیم گرفت.

 

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395