سه شنبه, 04 دی 1397 ساعت 10:28
کد خبر: 50776

اطلاعات تکميلي

  • رییس فراکسیون شفاف سازی مجلس:

تقویت همکاری سمن ها با مجلس در مبارزه با فساد تقویت شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: رییس فراکسیون شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس گفت: به منظور ارتقا نقش نهادهای مدنی و عمومی در پیشگیری و مبارزه با فساد بر تقویت نقش سمن ها و افزایش تعامل آنها با مجلس برای مبارزه با فساد همواره تاکید می شود.

روز گذشته نشست هم اندیشی فراکسیون شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس با سمن ها و سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه شفاف سازی و مبارزه با فساد با حضور جمعی از نمایندگان مجلس و برخی از اعضا و فعالان مدنی عضو سازمان های مردم نهاد در حوزه مبارزه با فساد در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

محمود صادقی ضمن گرامیداشت روز جهانی مبارزه با فساد، گفت: هدف این است که نقش سازمان های مردم نهاد که دغدغه شفافیت و مبارزه با فساد را دارند در این جلسه بررسی و تجارب آنها در این زمینه ارائه شود؛ همچنین در این نشست در زمینه همکاری و تعامل مجلس و فراکسیون شفاف سازی با سازمان‌های مدنی فعال در مبارزه با فساد مورد بحث قرار می گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به تاریخچه پایه گذاری فراکسیون شفاف سازی در مرداد ماه  نخستین ماه های آغاز به کار مجلس دهم، افزود: بیش از 80 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از طیف‌های مختلف عضو این فراکسیون هستند؛ فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی، یک برنامه راهبردی را تحت عنوان «راهبردهای قوه مقننه در پیشگیری از فساد» با همکاری مرکز پژوهش های مجلس مشتمل بر نه راهبرد تدوین کرده است.

وی در ادامه با اشاره به راهبردهای 9 گانه عنوان کرد: شفاف‌سازی فرآیند و تصمیم گیری شوراها و کمیسیون ها، ارتقای کارایی نهاد قضایی در پیشگیری و مبارزه با فساد، مدیریت تعارض منافع، ارتقای انضباط مالی دولت و پیشگیری از تخصیص غیر بهینه منابع، سالم سازی فعالیت‌های اقتصادی، ارتقا نقش نهادهای مدنی و و عمومی در پیشگیری و مبارزه با فساد از راهبردهای شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی است.

وی همچنین تعامل و همکاری با نهادها و سازمان های بین المللی در راستای اهداف کنوانسیون مبارزه با فساد، بهبود عملکرد دستگاههای نظارتی در راستای حاکمیت قانون و نظام‌مند کردن رویه های کنترل و ارزیابی و نهادینه سازی فرهنگ شفافیت، سلامت و عدالت را از دیگر راهبردهای موجود در این خصوص دانست.

رییس فراکسیون شفاف سازی مجلس تصریح کرد: از بین این راهبردهای 9 گانه، راهبرد ششم تحت عنوان ارتقاء نقش نهادهای مدنی و عمومی در پیشگیری و مبارزه با فساد، ناظر به فعالیت نهادهای مدنی سازمان های مردم نهاد است، این راهبردها در چهار بخش اقدامات تقنینی، نظارتی، عملیاتی- اجرایی و ترویجی دسته بندی شده و این نه راهبرد، 122 اقدام و سیاست را شامل می شود.

صادقی در ادامه به ذکر سیاست ها و اقدامات ذیل راهبرد ششم، ارتقا نقش نهادهای مدنی و عمومی در پیشگیری و مبارزه با فساد را برشمرد و افزود: اقدامات تقنینی شامل اصلاح قوانین آیین دادرسی مدنی و کیفری در راستای تقویت مکانیسم بهره مندی از گزارش های مردمی در مورد تخلف نهادها و سازمان‌های عمومی و خصوصی و اصلاح قانون ارتقا سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد معطوف به ناامن سازی محیط ارتکاب جرم و تخلف و همچنین تسهیل فرآیند راستی‌آزمایی و ارزیابی گزارش های مردمی می شود.

وی به اقدامات نظارتی پرداخت و عنوان کرد: اقدامات نظارتی با عنوان نظارت بر حسن اجرای قوانین ارتقا سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد، قانون برنامه ششم توسعه، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در راستای بررسی راستی‌آزمایی گزارش‌های مردمی و پاسخگویی دستگاه به جامعه عمومی( نهادینه‌سازی رابطه دو طرفه دستگاه باور مردم اخذ اطلاعات و ارائه پاسخ و پاسخ و نتیجه بررسی)، نظارت بر فرآیند کادرسازی و تربیت نیروی انسانی متخصص و آشنا به علوم نوین و نظارت و ارزیابی مطرح است.

صادقی با اشاره به اقدامات عملیات اجرایی راهبرد ششم، اظهار کرد: پیشنهاد روز ملی افشا و مشارکت عمومی در سالم سازی روابط اجتماعی؛ تعامل و همکاری با کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی جهت تقویت مکانیسم اخذ گزارش های مردمی و همچنین پاسخگویی به افکار عمومی؛ تقویت رویه ها و رفتارهای مطالبه گرایانه مردم در قبال رفتار مسئولین از طریق برگزاری جلسات مشترک با دستگاه های صاحب مسئولیت، عدم سرکوب گزارش های مردمی حتی با وجود اثبات انگیزه انتقام جویی و تعامل و همکاری با کشورهای عضو کنوانسیون مبارزه با فساد در خصوص نحوه بهره مندی از ظرفیت های مردمی در مبارزه با فساد، از اقدامات عملیاتی – اجرایی ذیل راهبرد ششم مبارزه با فساد است.

صادقی درباره اقدامات ترویجی نیز گفت: بررسی الزامات و اقتضائات بهره‌گیری از گزارش‌های مردمی و تبیین اصول محرمانگی، حمایت و مصونیت، تشویق، راستی‌آزمایی، جلوگیری از افترا و رفتار انتقام جویانه، کم کردن بار اثبات تخلف توسط گزارش دهنده؛ تبیین وضعیت موجود نظام اداری در خصوص اخذ گزارش های مردمی و آسیب شناسی عملکرد کمیسیون اصل نودم قانون اساسی، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات را از جمله اقدامات در این زمینه است.

وی ادامه داد: تعامل و همکاری با دستگاه‌های آموزشی و تربیتی در راستای نهادینه سازی این نگرش که افشای گزارش فساد و تخلف، خیانت و آدم فروشی نیست بلکه طبق آموزه های اسلامی و ایرانی، خرج کرد بیت المال از حساسیت های ویژه ای برخوردار است و آسیب شناسی عملکرد ستادهای مردمی ذیل قوه قضاییه از ستادهای امر به معروف و نهی از منکر جهت اخذ تجربه موفق و دستاوردها؛ از دیگر اقدامات ترویجی مبارزه با فساد در راهبرد ششم است.

بیانیه پایانی هم اندیشی روزجهانی مبارزه با فساد نیز به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

آری ، به اتفاق ، جهان می توان گرفت

فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی و تشکل سازمان های مردم نهاد 9 گانه مبارزه با فساد

به دعوت فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصادی و انضباط مالی مجلس9 شورای اسلامی ، اولین نشست مشترک شورای تشکل های مبارزه با فساد شامل( براساس حروف الفبا ):

1.انجمن حسابداری ایران

2.انجمن علمی مدیریت رفتار سازمانی

3.جمعیت پایش شفاف سازی و ریشه کنی فقر و فساد

4.جمعیت مردمی پیشگیری و مبارزه با فساد

5.مرکز غیر دولتی توسعه فراگیر سلامت اداری و مبارزه با فساد

6.موسسه دیدبان شفافیت و عدالت

7.موسسه شفافیت برای ایران

8.هسته پژوهشی مطالعات سلامت اداری و مبارزه با فساد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

9.هم اندیشان دادخواه

و اعضای کمیسیون فوق و همچنین کمیسیون احزاب و تشکل های مجلس شورای اسلامی و به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با فساد ، امروز در محل مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

در این جلسه تصمیماتی درباره هماهنگی و هم افزایی توان علمی و اجرایی تشکل ها در موضوع مبارزه با فساد اتخاذ شد و قطعنامه پایانی به شرح زیر مورد تصویب قرار گرفت.

روزجهانی مبارزه با فساد ، سالروز تصویب کنوانسیون بین المللی مبارزه با فساد است که جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 2009 بدان ملحق شده ، فرصتی است برای یادآوری پایبندی کشورها به مبارزه سرسختانه با پدیده شوم فساد ، این پدیده خانمان برانداز و اعتماد سوز که وقتی از دری وارد کشوری شود ، توسعه از در دیگر رخت بر می بندد !

از این رو ، و در راستای مبارزه با چنین پدیده ای ، همه بخش های جامعه اعم از ارکان حکومت یعنی قوای سه گانه ، بخش خصوصی و نیز بخش های مردمی باید دوشادوش هم در صف واحد مبارزه حاضر باشند.

اینک و در روزجهانی مبارزه با فساد در سال 1397 پیوند مبارک دیگری برای این مبارزه میان مجلس شورای اسلامی به عنوان برگزیدگان مردم _ و مشخص

" فراکسیون شفاف سازی ، سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی" مجلس ، از یک سو ، و مجموعه ای از سازمان های مردم نهاد مبارزه با فساد از سویی دیگر برقرار می گردد تا در پرتو هم افزایی توان های این دو مجموعه مردمی ، ظرفیت جدیدی برای مبارزه با فساد در کشور ایجاد گردد .

تشکل سازمان های مردم نهاد مبارزه با فساد ، ضمن ابراز نگرانی از عدم توازن میان ظرفیت مبارزه با فساد در کشور و شتاب فزاینده گسترش فساد ، این ابر چالش ، نظام ، اقدام " فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصادی و انضباط مالی " را در تدوین برنامه جامع مبارزه با فساد ، شامل 9 راهبرد در ابعاد قوای 1.مقننه ، 2.قضاییه و 3.مجریه 4.دستگاه های نظارتی 5. بخش های خصوصی (اقتصادی ) و 6. مدنی و نیز بعد 7.بین المللی و در دو بعد موضوعی 8..فرهنگسازی و 9.تضاد منافع ، ارج نهاده و آمادگی کامل خود را برای هرگونه مساعدت و همکاری با مجلس در پیاده سازی این راهبردها ، به ویژه راهبرد ششم ، مبنی بر " ارتقای نقش نهاد های مدنی و عمومی در پیشگیری و مبارزه با فساد " اعلام می دارد.

این تشکل انتظار داردکه موارد زیر تا روز جهانی مبارزه با فساد در سال 1398 جامه عمل پوشیده باشد :

1.تنقیح قوانین و مقررات مربوط به ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد

2.پایش اجرای قوانین مبارزه با فساد به ویژه " قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد "

3.تقسیم کار ملی و ایجاد انسجام در نهادهای اجرایی مبارزه با فساد

4.تقویت ، حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی از سازمان های مردم نهاد در جریان این مبارزه

5.استمداد از سازمان های مردم نهاد در ارائه مشاوره و ایفای نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی

6.اعتمادبه سازمان های مردم نهاد درواگذاری وظیفه تهیه گزارش های ملی مبارزه بافساد وسنجش میزان فساد کشور و دستگاه ها

7.ارتقای شفافیت تصمیم گیری و اقدامات همه دستگاه های نظام

8.توسعه چشمگیر ارتباط میان بخش های مردمی ، خصوصی و دولتی در مبارزه با فساد .           

و من الله التوفیق و علیه التکلان

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395