چهارشنبه, 05 دی 1397 ساعت 10:29
کد خبر: 50895

اطلاعات تکميلي

  • نتیجه نشست هم اندیشی فراکسیون شفافیت مجلس با سمن ها:

بررسی تخصصی ریشه های فساد توسط مرکزی مستقل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: در نشست هم اندیشی فراکسیون شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس با سمن ها طرحی در خصوص تشکیل یک مرکز تخصصی پژوهشی پیشنهاد داده شد که این مرکز در زمینه علمی و پژوهشی به نمایندگان مجلس کمک کند. 

لیلی حبیبی، عضو هیأت مدیره انجمن علمی مدیریت رفتار سازمانی در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص نشست هم اندیشی فراکسیون شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس با سمن ها و سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه شفاف سازی و مبارزه با فساد، اظهار کرد: فراکسیون شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس شورای اسلامی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی مبارزه با فساد از سمن ارتقا سلامت اداری دعوت کرد و ما با توجه به رسالتمان در این حوزه از NGO های فعال نیز دعوت کردیم تا در این نشست حضور داشته باشند.

وی ضمن بیان اینکه با همکاری سمن ارتقا سلامت اداری از 9 سمن دیگر هم دعوت به عمل آمد، افزود: دیده بان شفافیت و عدالت، سازمان مردم نهاد سلامت اداری، انجمن علمی رفتارسازمانی، سازمان مردم نهاد پیشگامان شفافیت و پیشرفت، انجمن حسابداران ایران، جمعیت هم اندیشان دادخواه، جمعیت پیشگیری و مبارزه با فساد و سازمان مردم نهاد جمعیت پایش شفاف سازی و ریشه کنی فقر و فساد سمنی های ثبت شده و فعال در نشست روز دوشنبه حضور داشته اند.

وی در تشریح راهبرد های 9 گانه افزود: شفاف‌سازی فرآیند و تصمیم گیری شوراها و کمیسیون ها، ارتقای کارایی نهاد قضایی در پیشگیری و مبارزه با فساد، مدیریت تعارض منافع، ارتقای انضباط مالی دولت و پیشگیری از تخصیص غیر بهینه منابع، سالم سازی فعالیت‌های اقتصادی، ارتقا نقش نهادهای مدنی و و عمومی در پیشگیری و مبارزه با فساد از راهبردهای شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی است.

وی ضمن اشاره به راهبرد ششم که تاکید به ارتقا نقش نهاد های مدنی و عمومی در پیشگیری از فساد است، گفت: فراکسیون شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس شورای اسلامی برای مبارزه با فساد، یک برنامه راهبردی را تدوین کرده است که طی این نشست از این ظرفیت و پتانسیل سمن ها استفاده و با سازمان های مردم نهاد فعال در این زمینه همفکری کرد.

حبیبی ادامه داد: مسئله فساد که به عنوان نوعی بیماری اجتماعی در کشور مطرح است، یک موضوع چند بعدی و چند وجهی است که برای مبارزه موفق و اثربخش با فساد باید یک اتحاد و هم افزایی بین بخشی یعنی بین بخش های حاکمیتی، خصوصی و مردمی باید به وجود بیاید؛ به عبارت دیگر این بخش ها با اتحاد یکدیگر می توانند با موفقیت با فساد مقابله کنند.

عضو هیأت مدیره انجمن علمی مدیریت رفتار سازمانی ضمن بیان اینکه مجلس در راستای وظیفه نظارتی خود قصد داشت از نظر های سازمان های مردم نهاد استفاده کند، گفت: دو طرح مناسب در این نشست مطرح شد که یکی از آنها طرح حمایت از افشاگران بحث فساد بود که این طرح آماده شده و مطمئنا ًبرای اجرای بهتر آن، سمن ها باید همکاری با مجلس داشته باشند. طرح دیگر مربوط به تشکیل یک مرکز تخصصی پژوهشی بود که این مرکز کمک های علمی و پژوهشی به نمایندگان مجلس کنند. 

به طور کلی هدف این است که نقش سازمان های مردم نهاد که دغدغه شفافیت و مبارزه با فساد را دارند در این جلسه بررسی و تجارب آنها در این زمینه ارائه شود؛ همچنین در این نشست در زمینه همکاری و تعامل مجلس و فراکسیون شفاف سازی با سازمان‌های مدنی فعال در مبارزه با فساد مورد بحث قرار می گیرد.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395