چهارشنبه, 05 دی 1397 ساعت 10:36
کد خبر: 50897

درآمد خرید سربازی حذف شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: بعد از آن‌که بودجه، حدود چهار سال این فرصت را برای مشمولان غائب فراهم کرد که بتوانند با پرداخت جریمه، سربازی خود را خریداری کرده و معاف شوند، بودجه ۱۳۹۸، حاوی این امتیاز نیست و باتوجه به مخالفت‌هایی که وجود دارد، بعید است که دیگر چنین امکانی برای سال آینده فراهم باشد.

از سال ۱۳۹۴، شرایطی در قانون بودجه پیش‌بینی شد که طبق آن، کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت دارند، با پرداخت جریمه، مدت زمان غیبت را تسویه کرده و معاف شوند، این روال تا بودجه سال جاری ادامه داشت و طی چهار سال اجرایی شد.

اما در مدت اخیر و همزمان با تدوین لایحه بودجه ۱۳۹۸، حذف تبصره مربوط به خرید جریمه سربازی مشمولان غائب، مورد بحث قرار داشت و درنهایت آنچه که مسئولان نظام وظیفه و البته سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند، از عدم گنجاندن این تبصره برای سال بعد حکایت داشت. با این حال در روزهای اخیر، برخی اظهارنظرها در این باره، مطرح بوده که احتمال برگشت تبصره مربوط به خرید جریمه سربازی برای مشمولان غائب وجود دارد.

این در حالی است که بعد از آن‌که لایحه بودجه در ۱۵ آذرماه آماده اعلام شد و حتی نسخه‌ای به مجلس رفت، مواردی از آن، نیاز به اصلاح داشت و از این رو، طی چند روز گذشته، لایحه در بخش‌هایی مورد بازنگری قرار گرفت و در حالی که ممکن بود موضوع مشمولان غائب نیز در این اصلاحات گنجانده شود، آخرین خبرها از این حکایت دارد که تبصره مربوطه حذف شده و لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرد، حاوی این موضوع نیست.

به این ترتیب بندی در خصوص دریافت جریمه غیبت سربازی به منظور اعطای معافیت به مشمولان خدمت وظیفه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیش بینی نشده است.

 در سال گذشته دولت با پیش بینی دریافت جریمه از کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت دارند، امکان اعطای معافیت را فراهم کرد اما در سال جاری این بند از لایحه بودجه سال آینده حذف شده است.

 دریافت جریمه بر حسب مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترای تخصصی  رشته های علوم پزشکی و بالاتر درجه بندی می شد و مبالغ بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان را در بر می گرفت که به گفته سردار ابراهیم کریمی جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، طی چهارسال اخیر، ۶۰۰ هزار نفر برای پرداخت جریمه غیبت سربازی، ثبت‌نام کرده و از این میان، ۴۴۴ هزار نفر فرآیند پرداخت جریمه را تکمیل کرده‌اند و طی این مدت حدود ۵ هزار میلیارد تومان از محل پرداخت جریمه‌های غیبت سربازان به حساب خزانه واریز شده است.

پیش از این رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در سال نخست اجرای طرح جریمه ریالی سربازی بیش از ۱۹۰ هزار نفر با پرداخت جریمه ریالی از سربازی معاف شده و از این طرح بهره‌مند شدند، گفته بود: اما در سال‌های بعد روند بهره‌مندی از این طرح کاهش یافت و افراد کمتری اقدام به پرداخت جریمه ریالی کردند.

کمالی با بیان اینکه از نظر ستاد کل نیروهای مسلح این طرح نمی‌توانست به شکل دائمی اجرا شود، افزوده بود: اجرای دائمی این طرح سبب می‌شد تا دیگر افراد رغبتی برای اعزام به سربازی نداشته و تصور کنند که پس از هشت سال می‌توانند با پرداخت جریمه از سربازی معاف شوند که این موضوع اعتراض بسیاری از خانواده‌ها را نیز به دنبال داشته و افراد بسیاری به دلیل اینکه ممکن است هشت سال دیگر با پرداخت جریمه ریالی از سربازی معاف شوند نه شغل مناسبی برای خود انتخاب کرده، نه سربازی‌شان را تعیین تکلیف کرده بودند و نه راهکاری در مواجهه با محدودیت‌های اجتماعی اعمال شده برای مشمولان غایب داشتند. بنابراین مشکلات زیادی را برای این افراد و همچنین خانواده‌هایشان ایجاد کرده بود.

وی با تاکید بر اینکه قرار بود سال ۹۶ آخرین مرحله از اجرای طرح جریمه ریالی سربازی باشد، بیان کرده بود: اما با پیگیری‌هایی که انجام شد ستاد کل نیروهای مسلح سرانجام موافقت کرد که در سال ۹۷ نیز طرح جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی اجرا شود؛ اما دیگر در سال ۹۸ به هیچ عنوان این طرح اجرا نخواهد شد و سال ۹۷ آخرین زمان اجرای این طرح خواهد بود.

بنابراین کسانی که تا تاریخ ۹۷/۱۲/۲۹ مدت غیبت سربازی آنان به بیش از ۸ سال تمام می‌رسد در شمول مقررات خرید جریمه سربازی قرار می‌گیرند و می‌توانند با پرداخت جریمه، سربازی خود را تعیین تکلیف کنند؛ بنابراین افرادی که از فروردین ۹۸ دارای ۸ سال تمام غیبت می‌شوند در دایره شمول این قانون قرار نمی‌گیرند.

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395