چهارشنبه, 05 دی 1397 ساعت 10:38
کد خبر: 50898

اطلاعات تکميلي

  •   درخواست عصراقتصاد از مسئولان درخصوص بزرگنمایی خبرهای فساد ؛

اندازه اخبار را مشخص کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصادمعاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: وضع انتشار اخبار قضایی در رسانه ها مناسب نیست، این اخبار بزرگنمایی می شود و مردم فکر می کنند همه جا فساد است و کسی با این تخلفات برخورد نمی کند، در حالی که این طور نیست.

حجت الاسلام هادی صادقی در گفت و گو با ایرنا افزود: کسانی که اخبار قضایی را منتشر می‌کنند باید بیش از بیان جرائم به بیان مجازات های که قوه قضاییه اعمال می کند، بپردازند. یعنی وقتی یک خبر درباره وقوع جرم می‌دهند، به موازات آن 10 بار درباره مجازات آن جرم خبر دهند ولی اکنون این گونه نیست.

وی اضافه کرد: انعکاس اخبار قضایی در روزنامه ها و رسانه ها مناسب نیست. وضع موجود برای امنیت روانی مردم مضر است. انتشار اخبار به گونه ای است که مردم فکر می‌کنند همه جای ایران را فساد گرفته و هیچ کسی نیز با این فسادها برخورد نمی کند در حالی که این گونه نیست و اندک فسادی که واقع می شود، با انتشار اخبار، بزرگنمایی می‌شود و مردم فکر می‌کنند تعداد این فسادها بسیار است.

معاون قوه قضاییه افزود: صفحات حوادث که به صفحات زرد معروف شده اند، مشتری های زیادی دارند ولی ما باید به اعتماد مردم و مسائل روانی و آرامش آنها توجه کنیم و اگر بخواهیم حوادث را بزرگنمایی کنیم، برای مردم مشکلات بسیاری ایجاد می شود و آرامش خانواده‌ها از بین می رود.

وی جذب مشتری با برجسته کردن اخبار حوادث را خلاف مسئولیت اجتماعی رسانه ها دانست و تاکید کرد: رسانه ها و خبرگزاری ها می توانند با برجسته کردن نتایج کار به آرامش روانی جامعه کمک کنند.

صادقی اضافه کرد: همه باید برای آگاه ‌سازی عمومی تلاش کنیم تا آگاهی‌های عمومی مردم بیش از این ارتقا یابد ولی اکنون ضعف‌هایی داریم که باید برطرف شود و نتیجه آن به عنوان یک وظیفه اجتماعی به گونه ای باشد تا مردم به عنوان شهروند، هم حقوق یکدیگر را رعایت کنند و هم تکلیف خود را بهتر در جامعه بدانند که چه وظایف و تکالیفی دارند.

وی افزود: از رسانه ها می خواهم تا در انتشار اخبار، هشدارهای لازم را نیز بدهند که اگر مردم بدون آگاهی اقدام کنند، ممکن است چه ضررهایی متوجه آنان شوند و اطلاع رسانی مناسب باعث می شود تا مردم مبتلای به این مشکلات نشوند و فضای عمومی جامعه را بهبود ببخشند.

عصراقتصاد: اما با توجه به گفتگوی معاون قوه قضائیه این سوال مطرح می شود که اندازه یک خبر چقدر است و با چه مقیاسی سنجیده می شود؟

در شرایطی که مسئولان، رسانه ها را برای مبارزه با فساد تشویق می کنند و انتظار دارند رسانه ها با آنها در زمینه مبارزه با فساد  همراهی کنند و از طرفی نیز می گویند در انتشار اخبار بزرگنمایی می کنید، چگونه باید اخبار را انتشار دهیم؟ لطفا قالب خبر را برای ما مشخص کنید تا در همان اندازه و به همان نسبت اخبار را پوشش داده و منتشر کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395