سه شنبه, 11 دی 1397 ساعت 06:00
کد خبر: 51247

اطلاعات تکميلي

  • معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش:

معاونت‌های آموزش و پرورش حذف نمی‌شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد روز گذشته نشست خبری علی الهیار ترکمن معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اصحاب رسانه با موضوع مروری بر بودجه ۹۸ در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

الهیار اظهار کرد: لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ با ویژگی‌های مشخصی در خصوص تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها برای کاهش مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، افزایش تناسب درآمدی اقتصادی و توسعه اقتصاد مقاومتی طراحی شده است؛ رویکردهایی که به لایحه وجود داشته است در رابطه با حفظ ثبات اقتصادی، مهار تورم، صیانت از تولید و اشتغال، مقابله فعالانه با تحریم‌ها، تعیین معیشت و ارتقای شاخص‌های سلامت و عدالت اجتماعی است.

وی ضمن بیان اینکه بودجه علاوه بر کارکرد تأمین منابع مالی، کارکردهای دیگری مانند کارکردهای سیاست‌گذاری، کارکرد تنظیم‌گری و کارکرد اصلاحات ساختاری دارد، گفت: در لایحه بودجه ۹۸ یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها توجه به کارکرد اصلاحات ساختاری است یعنی از طریق سیاست‌گذاری‌ها که در قانون بودجه انجام می‌دهیم می‌توانیم به یک سری از اصلاحات ساختاری دست پیدا کنیم و از آن طریق بتوانیم به چابک‌ کردن اجرای فرایندها و اثربخشی منابعی که در لایحه پیش‌بینی شده است، کمک کنیم.

۱۳.۹ درصد از منابع بودجه عمومی دولت به آموزش و پرورش اختصاص دارد

وی ضمن بیان اینکه اعتبارات منابع عمومی دولت در سال ۱۳۹۷، رقم ۳۸۶ هزار میلیارد تومان بوده است که عدد با ۵.۴ درصد رشد به ۴۰۷ میلیارد تومان رسیده است، اظهار کرد: در بین دستگاه‌های دولتی و بین فصول اجرایی، وزارت آموزش و پرورش دارای بیشترین رشد نسبت به سال ۹۶ است.

الهیار بیان کرد: در سال ۹۷ حدود  ۱۱.۳ درصد از منابع بودجه عمومی کشور  به بخش آموزش و پرورش اختصاص داشت که این رقم در سال ۹۸ به رقم ۱۳.۹ درصد رسیده است البته بدون اعتبار رتبه‌بندی، این رقم ۱۳.۴ درصد است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: اعتبارات ما در سال ۹۸ در جداول ۷، ۸ ، ۹، ۱۸، ۲۱ و یارانه‌ها بالغ بر ۵۶ هزار و ۳۴۹ میلیارد تومان است که در حوزه اعتبارات هزینه‌ای ۲۹ درصد رشد، در حوزه اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۴۰.۳ درصد رشد و در کل اعتبارات ۲۹.۵ درصد و بدون احتساب اعتبار رتبه‌بندی ۲۵ درصد رشد داریم.

سرانه روزانه دانش‌آموزان شبانه‌روزی ۳۵۰۰ تومان است

الهیار با بیان اینکه سرانه دانش‌آموزی در مدارس شبانه‌روزی علی‌رغم پیگیری‌ها کماکان پایین است، افزود: با همه اتفاقاتی که افتاده است ما در روز ۳۵۰۰ تومان بیشتر نمی‌توانیم به دانش‌آموزان شبانه‌روزی، آنهایی که خوابگاه بیتوته می‌کنند، پرداخت کنیم و این در حالیست که به دانشجویان وزارت علوم، ۱۶ هزار تومان در روز پرداخت می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه ردیف کیفیت بخشی به آموزش و پرورش در استان‌های محروم به ۲۹۴ میلیارد تومان افزایش یافته است، اضافه کرد: سرانه ورزشی دانش‌آموزان ۷۶۰۰ تومان، سرانه ارتقای سلامت جسمی دانش‌آموزان ۴۴۰۰ تومان و سرانه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به انضمام طرح نماد ۲۵۵ هزار تومان برای جامعه هدف است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: ۲۷۱ هزار نوآموز مناطق دوزبانه داریم که ۷۴ میلیارد تومان برای آنها اعتبار در نظر گرفته شده است؛ سرانه پرورشی دانش‌آموزان ۲۰ هزار تومان است و اعتبار مدارس خارج از کشور به ۲۰۷ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است که با توجه به نوسانات ارزی رقم قابل اتکایی نیست؛ همچنین حقوق کارکنان خرید خدمات آموزشی به ۳۷۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

اداره‌های کم‌دانش‌آموز تجمیع می‌شوند

وی در خصوص تغییر در ساختار آموزش و پرورش نیز اظهار کرد: ساختار آموزش و پرورش باید در حوزه ستادی و استان‌ها تغییر کند و با توجه به اینکه ۶ معاونت فعلی آموزش و پرورش کاملا استقرار پیدا کرده‌اند، پیشنهاد دادیم تا در معاونت‌ها تغییری نداشته باشیم بلکه در بافت‌های زیرمجموعه آن تغییراتی را اعمال کنیم.

الهیار افزود: بر اساس آمار موجود ۴۰ درصد از ادارات آموزش و پرورش کمتر از ۵ هزار دانش‌آموز را تحت پوشش دارند که البته برخی از این مناطق استراتژیک ما محسوب می‌شوند که نمی‌توانیم تغییری در آن داشته باشیم، اما برای سایر مناطق کارگروهی تشکیل خواهیم داد تا در راستای چابک‌سازی گام برداریم.

معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش در خصوص بودجه فرهنگی دانش‌آموزان، گفت: ۲۰ هزار تومان برای بودجه پرورشی، ۲۲۵ هزار تومان برای بحث آسیب‌های اجتماعی، ۷۶۰ هزار تومان برای فعالیت‌های ورزشی و ۴ هزار و ۴۰۰ تومان برای ارتقاء سلامت جسمی و روانی دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص تأمین اعتبار شیر مدارس، اظهار کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان امسال برای شیر مدارس در نظر گرفتیم، اما این اعتبار وقتی تخصیص پیدا کند، می‌تواند منجر به توزیع شیر در مدارس شود، اما امسال تخصیص اعتباری در این مورد نداشتیم.

با میزان ارز موجود نمی‌توان هزینه  معلمان خارج از کشور را تامین کرد

الهیار درباره وضعیت پرداخت حقوق معلمان خارج از کشور، گفت: با این میزان ارز موجود نمی‌توان هزینه‌های لازم معلمان را تأمین کرد البته در حال پیگیری هستیم تا تخصیص اعتباری برای معلمان داشته باشیم؛ درباره نیرو‌های تبعی هم این قانون حذف نشده است و همچنان برای معلمان خارج از کشور لحاظ می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه در سقف اول بودجه ۴۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد در سال ۹۸ در نظر گرفته شده است و مواردی همچون اصلاح فرآیندها، اولویت‌بندی پروژه‌های عمرانی، ممنوعیت ایجاد مراکز آموزشی جدید و انضباط بودجه مورد توجه است، گفت: تبصره ۶ بند (د)، بند (الف) تبصره ۱۲، بند (ج) تبصره ۱۲ و بند (ه) تبصره ۱۲ مربوط به اجرای دستگاه‌هایی هستند که بار مالی دارند. بند (ه) تبصره ۱۶، بند (ج) تبصره ۱۸ و تبصره ۱۹ ماده ۲۷ در خصوص طرح‌های نیمه‌تمام است همچنین تبصره ۲۰ و ۲۲ درباره تکالیف دولت درمورد استقرار بودجه و تعهدات آن ایجاد شده است.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395