یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 09:58
کد خبر: 51461

انگشت اتهام به سمت همه مدارس نشانه می رود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: رئیس سازمان مدارس غیردولتی ضمن بیان اینکه برخی مؤسسان، هویت تمام مدارس را زیر سوال می‌برند، گفت: مدارس خاطی که از الگوی شهریه عدول کرده اند، شناسایی شده و با آنها برخورد می شود.

بر اساس قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی مصوب ۱۳۶۷ و اصلاحی ۱۳۸۷، تعیین میزان و الگوی شهریه مدارس غیردولتی بر عهده شورای نظارت بر مدارس غیردولتی است و طبق ماده ۱۵ قانون، شرایط خاصی برای تعیین الگوی شهریه مدارس در نظر گرفته شده است. در این ماده ، هفت سرفصل برای تعیین شهریه مشخص شده است و براساس 13 آیتم که مبنای عملکرد مدارس قرار گرفته و متناسب با محاسبه هزینه تمام شده و برنامه‌های آموزش و پرورشی که مدیران و مؤسسان مدارس و ارائه کردند، الگوی شهریه تعیین می‌شود. سرانه پرداختی به دبیر، مدیر و عوامل اجرایی، اجاره بهای مدرسه، فعالیت های آموزشی و پرورشی، شرایط منطقه ای و تورم از جمله سرفصل هایی است که مدیران می توانند براساس آن افزایش شهریه را بین 10 تا 30 درصد اعمال کنند. به عبارت دیگر نرخ شهریه هرمدرسه براساس تجهیزات مدرسه و فضای فیزیکی فوق برنامه تعیین شده است.

به گفته رئیس سازمان مدارس غیردولتی ، شهریه هر مدرسه غیر دولتی براساس ساعات مصوب برنامه هفتگی و ساعات فوق برنامه درسی است.

در همین راستا و برای آگاهی بیشتر از نحوه برخورد آموزش و پرورش با مدارسی که از الگوی شهریه عدول می کنند، با مجتبی زینی وند، معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت و گو کردیم.

زینی وند اظهار کرد: الگوی شهریه را در سازمان مدارس غیردولتی تعیین می کنیم اما شهریه توسط الگوی منطقه و استان نیز سنجیده می شود به گونه ای که شهریه متناسب با هزینه تمام شده، اعلام شود.

وی افزود: گاهی برخی مؤسسان با اخذ شهریه‌های خارج از الگوی شهریه، هویت تمام مدارس را زیر سوال می‌برند و تجربه ۳ دهه مدارس غیردولتی خدشه دار می‌شود؛ مدارس خاطی شناسایی شده و تاکنون بیش از 30 نامه را به آموزش و پرورش استان تهران ارسال کرده ایم که طبق آن با مدارسی که از الگوی شهریه عدول کرده اند، برخورد شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه اپلیکیشنی نیز طراحی شده است که استعلام میزان شهریه و نظرسنجی مدارس غیردولتی در آن وجود دارد، گفت: این اپلیکیشن که روی پورتال سازمان مدارس غیردولتی به آدرس http://mosharekatha.ir بارگذاری شده است، سامانه رسیدگی به شکایات است که توسط این سامانه مردم اطلاعات و گزارشات مفیدی برای ما ارسال کرده اند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395