دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 10:54
کد خبر: 51823

درآمد 1700 میلیاردی وزارت آموزش و پرورش از قانون شوراها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی گفت: وزارت آموزش و پرورش از محل اجرای مواد قانون شورای آموزش و پرورش در سال گذشته ۱۷۰۰ میلیارد کسب درآمد داشته است.

روز گذشته نشست خبری مجتبی زینی‌وند معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی به مناسبت هفته بزرگداشت قانون شوراهای آموزش و پرورش برگزار شد.

زینی وند ضمن بیان اینکه  آموزش و پرورش در مسیر تحقق تحول و توسعه نیازمند مشارکت است، افزود: شوراهای آموزش و پرورش در استان‌ها با ریاست استاندار و با حضور ۱۶ عضو و در شهرستان‌ها با ریاست فرمانداران و در مناطق با ریاست بخشداران تشکیل می‌شود.

وی افزود: موضوع سهیم شدن مردم در آموزش و پرورش مختص کشور ما نیست؛ مردم و بخش‌های غیردولتی پیوستگی عظیمی با آموزش و پرورش دارند. تجربه ۲۵ سال اجرای شورا‌های آموزش و پرورش نشان دهنده آن است که اجرای این برنامه نتایج خوبی به دنبال داشته است.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: شورا‌های آموزش و پرورش در سه حوزه برنامه ریزی اجرا و نظارت می‌توانند به آموزش و پرورش کمک کنند. به رغم ظرفیت‌های شوراهای آموزش و پرورش در بسیج امکانات و تحقق امکانات محلی و ملی، با چالش‌ها و موانع مواجه است؛ از جمله چالش‌ها فقدان نگاه ملی در نزد برخی مسؤولان است که به عنوان مثال ماده ۱۰ قانون شوراهای  آموزش نیازمند تدوین آیین‌‌نامه توسط شهرداری‌هاست که هنوز تدوین نشده است.

زینی وند بیان کرد: ماده ۱۸ نیز در مورد احداث مدرسه توسط انبوه سازان است که در صورت احداث تعداد مشخص واحد‌ مسکونی باید مدرسه ساخته شود؛ ۴ تبصره که ضمانت اجرایی آن بود در سال ۸۶ حذف شد البته امسال پیگیری‌ها در دولت انجام شد و ما در ماده ۱۸ رشد ۲۷ درصدی داشتیم.

زینی‌وند با بیان اینکه شوراهای آموزش و پرورش ۳۰ هزار و ۶۷۵ مصوبه داشته است، افزود: پرهیز از مصوبات توصیه‌ای و کیفیت بخشی به مصوبات اجرایی در دستور کار بوده است که ۸۷ درصد مصوبات اجرایی شده است؛ ۲۳ درصد آن‌ها آموزشی، ۲۰ درصد پرورشی، ۱۷ درصد اداری، ۱۳ درصد عمرانی، ۱۲ درصد رفاهی، ۴ درصد پژوهشی و ۱۱ درصد مصوبات سایر موارد بودند.

رشد 36 درصدی کمک های داوطلبانه مردمی در سال 96

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی ضمن بیان اینکه از محل اجرای مواد قانون شورای آموزش و پرورش ۱۷۰۰ میلیارد، وزارت آموزش و پرورش کسب درآمد داشت که البته بخشی از آن نقدی است، گفت: در بند ۲ ماده ۱۱ قانون شوراهای آموزش و پرورش که به موضوع کمک‌های داوطلبانه مردمی به مدارس اشاره دارد، رشد ۳۶ درصدی داشتییم و این موضوع نشان دهنده آن است که اعتماد مردم به آموزش و پرورش رشد یافته است؛ همچنین بند ۴ ماده ۱۱ به موضوع هزینه اجرای کلاس‌های فوق برنامه در مدارس اشاره دارد که کاملا اختیاری و داوطلبانه است و رشد ۳۳ درصدی داشتیم.

رشد 9درصدی کمک نهادها به آموزش و پرورش

زینی وند اظهار کرد: بند ۵ ماده ۱۳ یعنی هدایا و کمک‌های نهادهای دولتی و غیردولتی به آموزش و پرورش رشد ۹ درصدی و ماده ۱۷ یعنی تغییر کاربری زمین‌های آموزش و پرورش هم خوشبختانه با عنایت استانداران رشد ۲۰ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: در حوزه احداث شهرک‌های مسکونی و صنعتی که افراد ملکفند فضای آموزشی هم ایجاد کنند، کاهش ۷۴ درصدی را شاهد بوده‌ایم.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی گفت: به دلیل مشکلات در آموزش و پرورش مناطق مرزی و ضرورت ساماندهی نهادهای مشارکت‌جویانه و پاسخگویی همه نهادها، آیین‌نامه شورای آموزش و پرورش مناطق مرزی را تهیه کرده و در کمیسیون‌های مربوطه آموزش و پرورش تصویب شده و امیدواریم در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شود که ۲۲ عضو این شورا دارد.

وی ضمن بیان اینکه بیش از ۲۰۵ هزار نیروی آزاد هم اکنون در مدارس غیردولتی مشغول به کار هستند، گفت: همه مدارس تا سقف مشخصی از پرداخت عوارض معاف هستند. از اقدامات شورا‌های دانش آموزی آسفالت حیاط مدرسه، برچیده شدن بخاری نفتی، فرش کردن نمازخانه، کلیه کانکس‌ها در مناطق گرمسیر جمع آوری شده، تجهیز آزمایشگاه‌های مدارس، تجهیز کارگاه‌های آزمایشگاه ها، آسفالت پشت بام‌های مدارس و ترمیم کوچه‌های مدارس از برخی از اقدامات ما بوده است.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395