چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 04:00
کد خبر: 52007

مشکلات ثبت شرکت های صوری، دامان مطبوعات را گرفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وضعیت صنعت کاغذ کشور چندان مناسب نیست و عده ای فرصت طلب و رانت جو وارد بازار شده و عرصه را برای مصرف کنندگان کاغذ تنگ کرده اند. قیمت کاغذ روزنامه در یک سال اخیر رشد بیش از 2 برابری را تجربه کرده است و همین امر باعث شده روزنامه های کشور با مشکلات عدیده ای مواجه شوند؛ روزنامه‌های خصوصی بیش از روزنامه های دولتی با بحران خرید کاغذ دست و پنجه نرم می‌کنند و همین امر باعث می شود که یا میدان را خالی می‌کنند یا با کم کردن تعداد صفحات و پایین آوردن تیراژ به کار خود ادامه می‌دهند؛ این در حالی است که تداوم این روند به نابودی بیشتر روزنامه‌های خصوصی و آسیب به روزنامه‌ نگارانی منجر می‌شود که در شرایط عادی هم از امنیت شغلی خوبی برخودار نیستند.

رئیس سندیکای کاغذ و مقوای ایران در خصوص مشکلات کاغذ می گوید روش توزیع ارز دولتی به کاغذ از ابتدا اشتباه بود و همین موضوع فرصت را در اختیار عده ای سودجو قرار داد.

برخی از فعالین حوزه کاغذ نیز بر این عقیده اند که دلار 3800 تومانی و 4200 تومانی بدون نظارت مناسب در اختیار عده ای فرصت طلب قرار گرفت و درصد ناچیزی از آن سهم فعالان واقعی صنعت و بازار کاغذ شد.

روز گذشته در گفت و گو با رادیو تهران عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در خصوص درباره پرونده سلطان کاغذ با حجم تخلف گسترده، گفت: در بحث کاغذ و ارز اختصاصی، در کل دو نوع پرونده تشکیل دادیم؛ نخست کسانی که ارز گرفتند و در بازار فروختند و کاغذی وارد نکردند و گروه دوم هم کسانی هستند که ارز گرفتند و کاغذ را با فاکتور جعلی به قیمت آزاد فروختند. عملا هر دو گروه ارز را در بازار وارد نکردند و باعث شدند بازار کاغذ بدتر شود.

دادستان تهران از بازداشت 14 نفر در ارتباط با پرونده واردات کاغذ خبر داد و گفت: سه نفر از متهمان از کشور متواری شدند که پلیس در تعقیب آنهاست.

به گفته وی، در این پرونده افراد 150 میلیون دلار ارز گرفتند و چند خانم شرکت را تاسیس و کارت بازرگانی تهیه کردند و بعد از دستگیری هم گفتند اصلا چیزی نمی‌دانیم و در جریان نبوده‌ایم.

دادستان تهران ضمن بیان اینکه دو هزار تن کاغذ در بازار فروخته‌اند و افراد شاخصی هم نبوده‌اند بلکه کسانی بودند که صرفا ارز به آنها اختصاص یافته است، گفت: بستن منافذ فساد یکی از راههای مبارزه با فساد است وقتی امکان دارد به نام یک روستایی، فرد کارتن خواب یا زن خانه دار، شرکت دایر شود و کارت بازرگانی بگیرند این مشکل وجود دارد. در تمام جلسات با پلیس تاکید می کنیم که دستگاه ها موظفند منافذ فساد را ببندند. راه حل این است که دستگاه ها به وظایف خودشان عمل کنند.

به نظر می‌رسد در صورت عملی نشدن وعده‌های حل بحران کاغذ، دیگر نمی‌توان به ادامه حیات روزنامه‌های خصوصی نوپا و بدون پشتوانه امید داشت. از طرفی دیگر نیز با توجه اینکه مشکلات مالی روزنامه‌ها به کاهش نیروهای انسانی منتج می‌شود، کاهش تولید مطالب کیفی و بیکار شدن تعدادی از روزنامه‌نگاران از دیگر تبعات ادامه‌دار شدن بحران کاغذ روزنامه‌ها محسوب می‌شود؛ همچنین به دلیل بحران کاغذ و کاهش انتشار کتاب و نشریات بسیاری از چاپخانه‌ها نیز در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند. شمار چاپخانه‌هایی که متاثر از شرایط اخیر درهای خود را بسته‌اند به ۱۰۰ مورد می‌رسد که بیکاری تعدادی دیگر از کارگران و شاغلان در ایران از پیامدهای آن است. این در حالی است که سایر چاپخانه‌ها نیز حداکثر با ظرفیت ۵۰ درصدی خود کار می‌کنند و بسیاری از نیروی کار خود را اخراج کرده یا از شیفت‌های کاری آنها کاسته‌اند.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395