یکشنبه, 30 دی 1397 ساعت 12:29
کد خبر: 52258

ساختمان سازی بلای جان مدارس فرسوده در تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدارس فرسوده در تهران يكي از معضلات اصلي شهروندان در سالهاي اخير است، مدارسي كه از سوي سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس و آتش نشاني ناايمن معرفي شده اند اما به دليل مشكلات اعتباري آموزش و پرورش همچنان به فعاليت خود ادامه مي دهند. اين معضل اما وقتي دوچندان مي شود كه مالكان ساختمانهاي همجوار اقدام به تخريب و ساخت و ساز ملكشان مي كنند، آنجاست كه خطر بيشتري بناي فرسوده مدرسه را تهديد مي كند. اتفاقي كه هفته گذشته براي مدرسه اي در منطقه دو تهران رخ داده و والدين را نسبت به حضور فرزندانشان در مدرسه نگران كرده است.

ماجرا اين است كه تخريب و گودبرداري در كنار مدرسه  ابتدايي دخترانه ريحانه در منطقه دو آموزش و پرورش شهر تهران در محدوده (تهران ويلا) باعث تخريب ديوار حياط  و ترك برداشتن ديوار دو كلاس آن شد اما همچنان مدرسه باز است و دانش آموزان  سر كلاس حاضر مي شوند.

پنجشنبه هفته گذشته والدين دانش آموزان اين مدرسه با ارسال عكسهايي از خطر فروريختن ساختمان قديمي مدرسه خبر دادند و اعلام كردند كه سازنده زمين همجوار حاضر نيست كه عمليات عمراني خود را متوقف كند. صبح روز شنبه براي بررسي وضعيت،  به مدرسه رفتيم كه متوجه شديم كه سازنده، ديوار پشت مدرسه را كه ترك خورده از بيرون سيمان كرده تا چيزي مشخص نباشد.

از سويي ديگر والدين دانش آموزان در اعتراض به گودبرداري خطرناك روز گذشته در آموزش و پرورش منطقه دو تجمع كرده بودند و خواهان انتقال فرزندانشان به مدرسه ديگر يا مقاوم سازي بناي مدرسه فعلي شدند. يكي از والدين دانش آموزان در اين باره به همشهري توضيح داد: « ساختمان اين مدرسه آجري است و  شايد مربوط به 40 سال پيش باشد، به همين دليل بناي آن اصلا استحكام لازم را ندارد. زمين بغل زماني كه تخريب شد و سازنده اقدام به مرحله اول گودبرداري كرد ديوار آجري حياط ريخت و سقف و ديوار دو كلاس متصل به آن هم ترك خوردند.»

وی افزود: « با اين حال كلاسها برگزار مي شد تا اينكه ما نگراني‌مان را به مسئولان مدرسه منتقل كرديم و آنها نيز وارد مذاكره با سازنده شدند اما او كار خود را متوقف نكرد و در نهايت با پيگيري هاي مدير مدرسه، صبح شنبه شهردار منطقه و رييس اداره آموزش و پرورش منطقه از مدرسه بازديد كردند ولي هيچ نتيجه مشخصي را  به ما اعلام نكردند.»

فعلا دو كلاس درس در معرض خطر از سوي خود والدين  تعطيل شده اما سازنده هيچ تعهدي نسبت به توقف گودبرداري خود نداده است. اين روزها به علت تكرار حوادث تلخي همچون آتش سوزي در مدرسه اسوه حسنه در زاهدان و چپ كردن اتوبوس حامل دانشجويان در دانشگاه علوم تحقيقات و چند سرويس مدرسه، خانواده ها روي ايمني محل تحصيل فرزندانشان حساس شده اند. از سويي تعداد مدارس فرسوده در تهران يكي از خطرات جدي است كه دانش آموزان را تهديد مي كند.

علي شهري،  مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران در اين باره به همشهري گفته بود:« ۱۴۶۱ مدرسه با ۱۷ هزار و ۵۳۲ کلاس درس در استان تهران فرسوده هستند و نیازمند مقاوم سازی و یا تخریب و بازسازی هستند. بیشترین مدارس فرسوده نیز ابتدا در شهر تهران و پس از آن در شهرری، اسلامشهر و شهریار هستند.».

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395