سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 08:05
کد خبر: 52398

پیشگیری از فساد اداری با اغنای کارکنان دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عصراقتصاد: برای پیشگیری از فساد اداری، باید کارگزاران دولت از حقوق کافی برای تأمین زندگی برخوردار باشند تا زمینه برای اصلاح آنان فراهم شود و نیاز به اخذ اموال عمومی، و بهانه ای برای فساد و خیانت نداشته باشند.
فساد اداری از جمله پدیده ‏های سازمانی است که روند توسعه کشورها را به طور چشمگیر با مشکل روبه‏ رو می کند و موجب شکل‏گیری مشکلات و بحران‏ های اساسی در سراسر جامعه می‏ شود. بر اساس آمار منتشر شده سازمان بین‌المللی شفافیت در سال 2017 ایران از میان 180 کشور در رتبه 130 از نظر فساد اداری قرار گرفته است که این امر بیانگر میزان بالای فساد در ایران است. بر همین اساس، پرداختن به تبیین و چرایی این مسئله و ارائه راهکارهای مناسب برای برون‏رفت از این معضل اساسی از اهمیت ‏و ضرورت اساسی برخوردار است.
اصلاح نظام ادارییكی از اقدامات اساسی برای تحول و توسعه كشورها به حساب می‌آید و بدون این مهم سایر برنامه‌ها و تلاش‌ها نیز به سرانجام نخواهد رسید. به همین دلیل دولت‌ها اقدامات فراوانی در جهت اصلاح و بهبود ساختار و تشكیلات اداری خود به منظور كارآمدی و پاسخ‌گویی بیشتر و همچنین كاهش فساد اداری انجام داده‌اند، تحول در نظام حقوق و دستمزد، جذب و به كارگماری، ساده‌سازی ساختارها، شفاف‌سازی وظایف و اختیارات، كوچك‌سازی و كاهش تصدی‌گری دستگاه‌ها، تحول در نظام مالی، به كار‌گیری ساز‌و‌كارهای نظارتی، ارزیابی عملكرد، تشویق كاركنان متعهد و تلاشگر و نیز قدردانی از آنها و ارشاد و تنبیه افراد متخلف، از جمله این اقدامات است.
سلامت نظام اداری معلول عوامل متعددی است كه برخی ریشه در ارزش‌ها و باورهای اعضای سازمانی دارد كه اگر اصلاح و تقویت شود بسیاری از معضلات و ناهنجاری‌های اخلاقی سازمان‌ها رفع خواهد شد. برخی از مسائل نیز به داخل سازمان مرتبط است كه یا ناشی از ساختارهای نامناسب موجود است یا ناشی از رفتارهای نادرست در ارتباط بین مدیران و كاركنان است.
از دید اسلام كیفیت زندگی و رفتار مدیران عالی، رهبران جامعه و نزدیكان آنها تأثیر زیادی بر سلامت رفتار و عمل سایر افراد جامعه دارد؛ بر همین اساس در سیره مدیریتی حضرت علی نیز دیده می‌شود كه ایشان ضمن ساده ‌زیستی، به دقت به زندگی نزدیكان و كارگزاران خود نیز توجه و نظارت می‌كردند.
یکی از مهم ترین عوامل زمینه ساز فساد در نظام اداری، عامل اقتصادی است، به گونه ای که از طریق اصلاحضعف ها و منفذهای اقتصادی، زمینه نفوذ و سودجویی افراد فاسد گرفته شود. برای پیشگیری از فساد اداری، باید کارگزاران دولت از حقوق کافی برای تأمین زندگی برخوردار باشند تا زمینه برای اصلاح آنان فراهم شود و نیاز به اخذ اموال عمومی و بهانه ای برای فساد و خیانت نداشته باشند.
فساد اداری، جرم مهمی است که در صورت شیوع، ساختار اقتصادی جامعه را دچار اختلال می کند؛ به همین دلیل مطالعه در راهکارهای پیشگیری از این جرم و به کارگیری تدابیر لازم در این زمینه، حتی اگر بیشترین هزینه ها را به دنبال داشته باشد، به نفع جامعه و برای بقای آن ضروری است. در واقع برنامه پیشگیری از فساد اداری ر ا از مراحل ابتدایی رشد افراد باید شروع کرد تا نظارت بر کار دستگاه های اداری و اجرایی توسعه داد. در این زمینه مهم ترین عاملی که در کنار سایر عوامل به نظر می رسد نقش غیرقابل انکار در ارتکاب مصادیق جرم فساد اداری دارد، فقر و عدم کفایت حقوق کارمندان است؛ بنابراین باید درجهت رفع این عامل به طور جدی کوشید.


نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395